Dietológ, výživový poradca, nutričný terapeut – aké sú rozdiely v ich profesiách a ktorého vybrať?

dietológ a výživový poradca

O zdravej výžive toho čítame naozaj veľa, často si však mýlime profesie, ktoré s ňou úzko súvisia. Azda najčastejšie sa v jej súvislosti spájajú profesie dietológ a výživový poradca. Aj keď ste sa už s oboma pojmami pravdepodobne stretli, je možné že ich aj tak neviete odlíšiť alebo sa vám spájajú do jedného. A na to sme tu my, aby sme objasnili to, aký je medzi nimi signifikantný rozdiel.

Dietológ je lekár

Najväčším rozdielom medzi dietológom a výživovým poradcom je, že dietológ je študovaný lekár zaoberajúci sa dietológiou, teda vedou o životospráve. Má vysokoškolské medicínske vzdelanie a často pracuje v zdravotníckych zariadeniach, kde sa venuje diagnostike, liečbe a prevencii ochorení súvisiacich s výživou. 

Dietológovia pracujú s pacientami a ich tráviacimi ťažkosťami, ale aj s rôznymi ochoreniami vážneho aj menej vážneho charakteru.

Venujú sa napríklad cukrovkárom alebo obéznym ľuďom a skúmajú to ako potrava vplýva na ich ochorenie a tomu, ako ich stav prostredníctvom stravy aj zlepšiť. Samozrejme, že náplňou ich práce je aj diagnostika ochorení (často v kooperácii s lekármi z iných odvetví), ich liečba a tiež prevencia pred ich vznikom.

Dietológovia sa zaoberajú širokou škálou zdravotných problémov:

  • Liečba pacientov s tráviacimi ochoreniami (napríklad syndróm dráždivého čreva, Crohnova choroba, refluxová choroba).
  • Stravovanie pri metabolických poruchách (cukrovka, vysoký cholesterol, obezita).
  • Diéty pri alergiách a intoleranciách (celiakia, histamínová intolerancia, laktózová intolerancia).
  • Výživa pri onkologických ochoreniach alebo poruchách príjmu potravy.

Okrem liečby a prevencie ochorení dietológ často spolupracuje s inými odborníkmi, ako sú endokrinológovia, gastroenterológovia či internisti. Ak vám lekár odporučí diétne opatrenia alebo máte zdravotné problémy, ktoré vyžadujú odbornú úpravu jedálnička, mali by ste sa obrátiť práve na dietológa.

kto je výživový poradca
Shutterstock®

Výživový poradca môže byť každý

Nehádžme však všetkých do jedného vreca. Výživové poradenstvo sa stalo veľmi populárnou a vyhľadávanou službou. Poskytujú ju často dokonca certifikovaní zdravotní pracovníci, no vysokoškolské vzdelanie pre nich nie je podmienkou. Často sa výživovými poradcami stanú po absolvovaní kurzu či školenia.

Výživový poradca môže pomôcť v mnohom, ich špecializáciou je však poradenstvo o zdravom spôsobe stravovania sa v súvislosti s chudnutím či liečbou ťažkostí, prípadne ochorení. Výživový poradca je odborník, ktorý poskytuje poradenstvo v oblasti zdravej výživy a životného štýlu. 

Na rozdiel od dietológa nemusí mať medicínske vzdelanie; často absolvuje kurzy alebo školenia zamerané na výživu. Výživoví poradcovia pracujú s klientmi, ktorí chcú zlepšiť svoje stravovacie návyky, schudnúť alebo zlepšiť celkové zdravie. Ich práca zahŕňa tvorbu jedálničkov, edukáciu o zdravej výžive a motiváciu klientov k dosiahnutiu stanovených cieľov. 

Výživový poradca môže pomôcť ľuďom, ktorí chcú:

  • Zmeniť svoje stravovacie návyky a zlepšiť kvalitu života.
  • Schudnúť alebo pribrať zdravým spôsobom.
  • Zvýšiť výkon v športe prostredníctvom vhodnej výživy.
  • Získať lepšiu kondíciu a viac energie.

A čo nutričný terapeut? 

Nutričný terapeut je odborník s vysokoškolským vzdelaním v oblasti výživy a dietetiky. Pracuje v zdravotníckych zariadeniach a jeho úlohou je poskytovať terapeutické poradenstvo pacientom s rôznymi zdravotnými problémami, ktoré vyžadujú špecifické stravovacie režimy. Nutriční terapeuti majú hlboké znalosti o potravinách, ich zložení a vplyve na ľudské zdravie.

Práca nutričných terapeutov zahrňa:

  • Vytváranie personalizovaných diétnych plánov pre pacientov s rôznymi ochoreniami.
  • Podporu pri prevencii a liečbe podvýživy, obezity či metabolických porúch.
  • Odbornú edukáciu v oblasti výživy pre jednotlivcov aj skupiny.

Nutričný terapeut má širšie kompetencie ako výživový poradca, ale na rozdiel od dietológa nemôže vykonávať diagnostiku alebo predpisovať lieky.

dietologický plán
Shutterstock®

Ako si vybrať správneho odborníka na výživu?

Pri výbere odborníka na výživu je dôležité zvážiť vaše individuálne potreby:

  • Ak máte zdravotné problémy (cukrovka, vysoký cholesterol, tráviace ťažkosti, alergie na potraviny), mali by ste sa obrátiť na dietológa alebo nutričného terapeuta. Tí vám dokážu poskytnúť odbornú pomoc a lekársky dohľad.
  • Ak chcete schudnúť, zdravo pribrať alebo zmeniť stravovacie návyky bez zdravotných komplikácií, výživový poradca môže byť pre vás vhodný.
  • Ak hľadáte odborníka s komplexným prístupom, ktorý kombinuje výživu s medicínou, vhodnou voľbou môže byť nutričný terapeut.

Pozor na samozvaných odborníkov

S rastúcim záujmom o zdravú výživu pribúdajú aj samozvaní odborníci bez patričného vzdelania. Pri výbere výživového poradcu alebo nutričného terapeuta je dôležité preveriť jeho vzdelanie a certifikáty. Spoľahliví odborníci majú často recenzie od klientov a pôsobia v overených centrách alebo pod dohľadom lekárov.

Pred výberom si položte tieto otázky:

  • Má odborník relevantné vzdelanie alebo len krátkodobý certifikát?
  • Má skúsenosti s klientmi s podobnými problémami ako vy?
  • Ponúka komplexný prístup, alebo len predáva výživové doplnky?

Výber správneho odborníka závisí od vašich potrieb a zdravotného stavu. Ak chcete pracovať na zdravšom životnom štýle, obráťte sa na kvalifikovaného odborníka, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše ciele bezpečne a efektívne.

Aktualizovaný článok: 12.03.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE