Čo zaberá na boľavý krk? Skús tieto účinné joga pozície! ​

Hlava dospelého človeka váži približne 4,5 až 5 kíl. Neviete si túto váhu dostatočne dobre predstaviť? Tak si do tašky naložte päť kilových balení múky a zdvihnite ju. Teraz si predstavte, že váš krk nosí takúto váhu po celý deň a každý deň... Krk je naozaj dôležitou časťou tela, ktorá predstavuje podporu pre ľudský mozog, lebku, ale aj svalstvo či ďalšie orgány. Preto sa netreba čudovať tomu, že ak nás prepadne bolesť v oblasti krku, ide o veľmi nepríjemnú záležitosť, ktorá vie pokojne aj rozhádzať celý deň. Čo zaberá na boľavý krk? Skúste jogu!

Joga pózy pre zdravý krk ​

Bolesti v krčnej oblasti nastávajú z rôznych dôvodov a niekedy môžu mať až chronický charakter. Či už ste zle spali alebo vás zradil zlý postoj tela, je dôležité bolesť krku vyriešiť inak, ako liekmi proti bolesti. Tie pomôžu na chvíľku, no problém nevyriešia. Skúste osvedčené joga pózy, po ktorých sa váš krk bude cítiť ako znovuzrodený!

Vyskúšaj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

pozícia hlboký predklon

Zdroj: Shutterstock®

Hlboký predklon ​

Jedna z najzákladnejších joga pozícií, ktorú poznáme najmä z chronicky známeho pozdravu slnka. Hlboký predklon je veľmi jednoduchý a na krčnú oblasť pôsobí uvoľňujúco. Vždy, keď krku potrebujete dodať chvíľku pre seba, vyveste telo do predklonu a uvoľnite svaly. Pohupkávajte sa pritom hore dole. Pre lepšiu predstavu o póze si pozrite pohyblivý obrázok vyššie.

ako sa robí bojovník II

Zdroj: Shutterstock®

Bojovník II. ​

Opäť notoricky známa póza, ktorú vedia dokonale predviesť všetky jogínky. Bojovník predstavuje pre krk dokonalú podporu, pretože pri ňom napíname hruď a spevňujeme ramená. Krk teda nemá takmer žiadnu ťažkú úlohu a môže sa na svojich dvoch kamarátov úplne spoľahnúť. Ako predviesť bojovníka II. vám predvedie obrázok vyššie. Aby ste pózu urobili čo najdôkladnejšie, musí byť päta ľavej nohy v línii s pravým chodidlom a chrbtica v predĺžení. Vydržte aspoň 30 sekúnd a následne opakujte na druhú stranu.

Pozri aj: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!

pozícia mačka

Zdroj: Shutterstock®

Mačka ​

Vynikajúca na bolestivú chrbticu aj na stuhnutý krk. Pozícia mačky nikdy neomrzí, pritom ide o celkom jednoduchý cvik, spočívajúci v prepínaní a vo vyhrbení chrbtice. Spolu s týmito úkonmi si poriadne naťahujeme krk, čím v ňom uvoľňujeme napätie. Tak smelo do toho! Mačka sa robí štvornožky a opakuje sa aspoň minútu vkuse. Potom krk vyveste a pohýbte s ním do strán.

ako urobiť pozíciu dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Kedy ísť k lekárovi?

Ak vás pobolieva krk, doprajte si aspoň 10 až 20 minút jogy denne. Po dokončení cvičenia sa nezabudnite ponaťahovať a odpočinúť si, napríklad v póze dieťa alebo mŕtvola. Aby ste prípadnému boleniu krku predišli a vyhli sa tak aj chronickej, pravidelne opakujúcej sa bolesti, kontrolujte si počas dňa svoj postoj tela. V prípade, že ste podnikli tieto cviky a praktizujete ich pravidelne bez pozitívneho účinku, navštívte lekára. Návštevu ambulancie neodkladajte, ani ak sa bolesť zhoršuje alebo ak ju sprevádza tŕpnutie, bolesť končatín, trhavá bolesť v ramenách a iné silné nepríjemné bolesti.

Bude ťa zaujímať: Šťastie a jeho efekt na zdravie ľudí: Dôkaz, že naozaj existuje​

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

31.10.2018 08:49

veru, iné nepomôže, ako správny pohyb, cvičenie, aspoň v tom počiatočnom bolení krku, krčnej chrbtice

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE