Byť ženou je úžasné, ale aj bolestivé. Najmä počas obdobia, kedy máme ,,svoje dni“. Menštruácia je prirodzenou súčasťou v živote ženy. Niekedy vie byť menštruácia poriadne bolestivá. Vedeli ste, že priemerná žena ju absolvuje za svoj život zhruba 500x?
Životné prostredie menštruačným vložkám príliš nefandí
Ak prechádzate iba jednou z nich, určite viete, že pravidelné krvácanie stojí nemalé peniaze, či už si kupujete klasické vložky alebo tampóny. Pre mnoho žien sú tieto pomôcky praktickou a najpohodlnejšou možnosťou, ktorá ich počas menštruácie udrží v suchu. Životné prostredie sa však z materiálov, ktoré sú na ich výrobu používané, príliš neraduje. Použitá vložka či tampón sa totiž rozkladá až 500 rokov. Ak zoberieme do úvahy fakt, že jedna žena podľa štatistík počas rokov, kedy menštruuje, minie v priemere 11 000 kusov, mali by sme sa nad tým minimálne zamyslieť.
Pozri aj: Ako uvoľniť menštruačné kŕče? Skúste 7-minútovú jogu proti bolesti!
Pre tie z nás, ktorým nie je životné prostredie a budúcnosť našej planéty ľahostajná, existujú ekologickejšie alternatívy, ktoré dokážeme počas našich dní používať rovnako plnohodnotne ako vložky a tampóny. V konečnom dôsledku, šetria i vašu peňaženku.
Tento trend ekologického myslenia sa prenáša aj do ďalších oblastí nášho života. Napríklad, čoraz viac ľudí prechádza na digitálne riešenia v oblasti administratívy a financií. Faktúry online sú jedným z príkladov, ako môžeme znížiť našu spotrebu papiera a zároveň zefektívniť naše pracovné procesy. Tým, že prechádzame na elektronické faktúry a ich online správu, nielen šetríme prírodné zdroje, ale aj zjednodušujeme našu administratívu. Tento prístup ide ruka v ruke s používaním ekologických alternatív v osobnom živote, čím vytvárame komplexný a zodpovedný prístup k ochrane životného prostredia.
Menštruačný kalíšok
Určite ste už aj vy zachytili trend posledných rokov – menštruačný kalíšok. V súčasnosti sa tieto kalíšky tešia čoraz väčšej obľube a tie, ktoré kalíšok vyskúšali naň väčšinou nedajú dopustiť. Medzi jeho najväčšie výhody patrí jednorazová investícia, niekoľkoročná výdrž, minimálny ekologický dopad či fakt, že v kalíšku sa nemnožia baktérie, čím sa znižuje riziko nepríjemných vaginálnych ochorení. Kalíšok je vyrobený z kvalitného a bezpečného lekárskeho silikónu a po zavedení ho necítite. Pri kúpe kalíška máte na výber väčšinou z troch veľkostí S, M a L. Jeho zavádzanie si vyžaduje určitú prax, avšak nie je to nič, čo by ste po pár pokusoch nezvládli.
Neprehliadni: Má ju jedna z piatich žien: Čo je menorágia a ako sa prejavuje?
Menštruačné nohavičky
Rovnako ako menštruačný kalíšok, aj menštruačné nohavičky zažívajú v poslednej dobe boom a ide o horúcu novinku. Ako nohavičky fungujú? Jednoducho si ich oblečiete vtedy, keď máte svoje dni, bez potreby vložky či tampónu. Nohavičky, ktoré vyzerajú na pohľad rovnako ako tie bežné, majú vo svojom jadre špeciálnu vrstvu, ktorá krv absorbuje a neprepustí ju ďalej. Nohavičky sa menia na základe sily vašej menštruácie, najvhodnejšie je ich však vymeniť po 8 – 12 hodinách. Inovatívna vrstva navyše pohlcuje aj nepríjemný zápach. Starostlivosť o menštruačné nohavičky je nenáročná, stačí ich vyprať vo vlažnej vode ručne alebo aj v práčke s bežnou bielizňou, možno použiť aj prací prášok či gél, aviváži sa však vyvarujte. Azda ich jedinou nevýhodou je ich cena (zvyčajne okolo 30 eur za kus).
Zaujme ťa aj: TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?
Látkové vložky
Látkové vložky sú ekologickou alternatívou k vložkám jednorazovým. Nenájdete v nich žiaden plast, a to vďaka tomu, že sú vyrobené z prírodných materiálov (ako napríklad bavlna či bambus), ktoré umožňujú pokožke dýchať. Na trhu dnes už nájdete škálu takýchto vložiek pre denné či nočné použitie. Vložky sú vybavené nepremokavým jadrom a pocitovo vám zrejme sadnú lepšie než klasické jednorazové vložky. Ich nevýhodou je nutnosť prania po použití. Na pranie sa odporúča žlčové mydlo a namáčanie v studenej vode. Vložky by sa mali prať bez použitia bielidiel, octu či aviváže.
Odporúčame: Čo spôsobuje krvácanie mimo menštruačného cyklu? Príčiny môžu byť vážne!
Menštruačná hubka
Morské hubky sú v našich končinách najmenej rozšíreným variantom ekologickej alternatívy oproti vložkám a tampónom. Rozhodne by sme ich však nemali zatracovať. Tento 100 % prírodný morský produkt je vysoko savý a spoľahlivo vás ochráni počas menštruácie. Hubky sa po zbere umývajú a usušia bez použitia chémie. Potom sa ostrihajú do požadovaného tvaru a sú pripravené na použitie. Hubka sa do pošvy zavádza po jej dôkladnom navlhčení vodou. Vysušená hubka je totiž tvrdá. Po kontakte s vodou je však jemná a stačí ju potom iba vyžmýkať stlačením. Hubka sa zavádza podobne ako tampón. Spoľahlivo zachytáva menštruačnú krv po dobu až niekoľkých hodín (záleží na intenzite danej menštruácie). Hubku po použití stačí umyť pod tečúcou vodou a vyžmýkať. Vhodná je aj pravidelná dezinfekcia čistiacou soľou. Jedna hubka vám vydrží približne pol roka. Čerešničkou na torte je fakt, že hubku je možné použiť aj v dobe menštruácie pri milovaní s partnerom. Hubka si odvedie svoju prácu, pričom ju ani jeden z partnerov nepocíti.
Odporúčame: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!