Berberin: Aké sú jeho (ne)žiaduce účinky? Pozor, nie je pre každého!

Starať sa o naše zdravie je veľmi dôležité – to vieme všetci. To zahŕňa nielen zdravý životný štýl, pravidelný pohyb a vhodnú stravu, ale aj posilňovanie imunity a v prípade potreby aj dopĺňanie vitamínov a telu prospešných látok.

Naše telo by sme mali „počúvať" za každých okolností, pretože ak s nami niečo nie je v poriadku, zvyčajne nám to telo prezrádza prostredníctvom rôznych symptómov. Nejde iba o prechladnutia či virózy, ale napríklad aj o vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cukru a podobne.

Tieto, ale aj mnohé ďalšie prejavy nám hovoria, že by sme mali v našom živote niečo zmeniť. Jedným z prvých krokov na ceste k zdravšiemu JA môže byť aj zaradenie príjmu vitamínov alebo vitamínových doplnkov do našej stravy. A jeden taký si dnes predstavíme. Čo je to BERBERIN a aké sú jeho žiaduce, ale i nežiaduce účinky?

Čo je to berberin?

Berberin je prírodný alkaloid pochádzajúci z rastliny dráč indický, latinský názov Berberis aristata. Ide o biologicky aktívnu látku, ktorá je najčastejšie vyhľadávaná práve tými ľuďmi, ktorí sa chcú starať o správnu funkciu metabolizmu sacharidov, ktorý prirodzene zahŕňa aj kontrolu glukózy.

Berberis aristata, čiže Dráč osinatý / indický, napomáha k normálnej a predovšetkým správnej činnosti kardiovaskulárneho systému, ako aj hladine cholesterolu v krvi. Extrakt z koreňa tohto kríka podporuje aj normálnu činnosť pečene.

Odporúčame: Včelí peľ – prečo ho pridať do jedálnička a ako na to?

Berberin ako jeden z najúčinnejších prírodných doplnkov stravy

Berberin je zlúčenina, ktorá sa zvyčajne získava z rôznych druhov rastlín a zároveň patrí medzi najúčinnejšie prírodné doplnky stravy. Má naozaj veľké množstvo skvelých účinkov pre ľudský organizmus, pričom dokáže i priamo ovplyvňovať procesy v našom tele na molekulárnej úrovni.

Berberin je bioaktívny výťažok a má žltú farbu. Zvykne sa používať aj ako potravinové farbivo a z chemického hľadiska patrí medzi alkaloidy.

Aké sú účinky berberinu?

  • Znižuje priepustnosť čreva, udržuje a revitalizuje črevnú bariéru, zároveň zmierňuje narušenie tesných spojení medzi črevnými bunkami a lieči zápalové ochorenia žalúdočno-tráviaceho traktu.
  • Pôsobí blahodarne na hladinu cukru v krvi – znižuje glykémiu.
  • Zlepšuje zdravotnú kondíciu a činnosť srdca.
  • Napomáha pri redukcii telesnej hmotnosti.
  • Pomáha taktiež redukovať baktérie, ktoré zapríčiňujú vznik akné na pokožke.
  • Má tiež silné antioxidačné a protizápalové účinky.
  • V neposlednom rade napomáha zabíjať mikroorganizmy, ako sú napríklad baktérie, plesne či parazity.

Neprehliadnite: Trápi vás podráždený žalúdok? Tu je 9 tipov, ako zmierniť bolesť žalúdka a ďalšie ťažkosti

Berberin a jeho nežiaduce účinky

Aj napriek tomu, že v prípade berberinu sa jedná o prírodnú liečbu, treba však brať do úvahy aj nežiaduce účinky alebo aj prípadnú toxicitu pri dlhodobom užívaní. Nežiaduce účinky môžu byť:

  • žalúdočno-črevné ťažkosti,
  • hnačky,
  • nafukovanie,
  • bolesť brucha,
  • zápcha.

Užívanie berberinu konzultujte so svojim lekárom v prípade, ak ste tehotná alebo dojčíte!

Odporúčame aj: Multivitamíny: Naozaj fungujú? Pravda vás možno prekvapí!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE