Posledným z radu vitamínov skupiny B je vitamín B12. Hoci poznáme aj ďalšie látky s označením vitamín B, ktoré majú vyššie číslo, ako napríklad vitamín B13 (kyselina orotová) alebo vitamín B17 (amygdalín), no nejde o ľudské vitamíny v pravom zmysle slova. Iba v minulosti sa verilo, že ide o vitamíny, no dnes takto označované už nie sú.
Vráťme sa ale späť k dôležitému vitamínu B12, ktorý naše telo potrebuje len vo veľmi malom množstve, no toto množstvo má nezastupiteľnú úlohu pri viacerých procesoch v našom tele. Čo všetko by sme o tejto zlúčenine mali vedieť? Zistite, aké má účinky, čo môže spôsobiť jej nedostatok a ktoré osoby sú deficitom najviac ohrozené.
Vitamín B12 alias kobalamín
Vitamín B12 je vitamín rozpustný vo vode a jeden z vitamínov skupiny B. Hovorí sa mu tiež kobalamín. Tento názov však nezahŕňa len jedinú zlúčeninu, ale skupinu zložitých organických zlúčenín, ktoré sú charakteristické obsahom kobaltu v centre takzvaného porfyrínového kruhu.
Medzi formy vitamínu B12 patria napríklad prirodzene sa vyskytujúce biologicky aktívne formy metylkobalamín a adenozylkobalamín, ako aj priemyselne pripravované formy kyanokobalamín a hydroxykobalamín dostupné v liekoch a doplnkoch stravy.
Za výskumy s vitamínom B12 získali v roku 1934 Nobelovu cenu až traja lekári. Prvým z nich je George Hoyt Whipple, ktorému je pripisovaný objav tohto vitamínu v roku 1922. Ďalšími lekármi sú George Minot a Wiliam Murphy. Cena im bola udelená konkrétne za objav týkajúci sa liečby zhubnej anémie (spôsobenej nedostatkom vitamínu B12) pečeňou, ako zdrojom vitamínu B12. Whipple liečil psy s anémiou, Minot a Murphy zase pečeň ako liek podávali svojim pacientom.
Účinky vitamínu B12
Vitamín B12 je akýmsi nositeľom životnej energie. Vplýva totiž na mnohé životné pochody a premenu živín z prijatej stravy na energiu, ktorú dokáže naše telo ďalej využiť. Ako sme spomenuli vyššie, vitamín B12 sa môže spájať za určitých okolností s istým typom anémie (perniciózna, zhubná). Kobalamín sa totiž podieľa na tvorbe červených krviniek a jeho nedostatok narúša krvotvorbu, výsledkom čoho môže byť anémia (chudokrvnosť).
Vitamín B12 v ľudskom tele taktiež podporuje:
-
správny rast a vývoj človeka,
- syntézu DNA a rast a delenie buniek,
- metabolizmus tukov a bielkovín,
- tvorbu myelínu, ktorý tvorí obaly okolo výbežkov nervových buniek,
- správnu činnosť nervovej sústavy,
- prevenciu neurologických porúch,
- dobrý stav kostí a prevenciu osteoporózy,
- kardiovaskulárne zdravie,
- pamäť a koncentráciu,
- dobrú náladu,
- zdravú pokožku, vlasy a nechty.
Odporúčaná denná dávka vitamínu B12
Ľudské telo potrebuje vitamín B12 len vo veľmi malom množstve, a to aj napriek tomu, že táto látka je pre správnu funkciu organizmu nenahraditeľná. Denná odporúčaná dávka je obvykle stanovená na 2,4 µg (mikrogramov) pre dospelú osobu, celkovo by mal byť príjem v rozmedzí od 2 do 4 mikrogramov denne. Za celý náš život to predstavuje asi toľko kobalamínu, koľko váži zrnko obilia.
Odporúčame: Fenylketonúria – kedy môže dieťa zdediť toto ochorenie?
Vitamín B12 a jeho nedostatok
Ak je zastavený alebo výrazne obmedzený prísun vitamínu B12 do tela, alebo je vstrebávanie tejto zlúčeniny v tele nejako sťažené, môže to viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane anémie. Avšak, telo sa s nedostatkom kobalamínu vie dobre vyrovnávať pomerne dlhý čas. Kým sa zásoby kobalamínu v tele úplne vyčerpajú, hoci nie sú veľké, obvykle to trvá až niekoľko rokov.
Dlhodobý nedostatok vitamínu B12 môže viesť k týmto ťažkostiam:
-
problémy spojené s anémiou, čiže dýchavičnosť, bledá koža, závraty,
- nadmerná únava a celková slabosť tela,
- znížená koncentrácia,
- neustála nervozita,
- depresívne nálady a zmeny nálad,
- brnenie v končatinách,
- poruchy nervov,
- afty v ústach,
- opakované zápaly kože a slizníc,
- pálenie jazyka,
- problémy s koordináciou svalov,
- poruchy rastu u detí.
Kto je ohrozený nedostatkom vitamínu B12?
Ak človek zo svojej stravy nevyraďuje žiadne skupiny potravín a stravuje sa pestro, nemal by ho za normálnych okolností trápiť nedostatok vitamínu B12. Avšak, na úroveň kobalamínu v tele človeka nemá vplyv len to, či je alebo nie je táto zlúčenina zahrnutá v konzumovaných potravinách, ale aj to, či ju dokáže telo človeka po prijatí správne spracovať a využiť. Známych je viacero rizikových skupín osôb, ktoré môžu trpieť deficitom daného vitamínu.
Nedostatok vitamínu B12 sa častejšie týka osôb:
-
vo vyššom veku – nad 60 rokov (pretože vekom sa znižuje sekrécia kyseliny chlorovodíkovej, čo vedie k zníženiu absorpcie vitamínu B12),
- na prevažne alebo úplne rastlinnej strave – vegetariáni, vegáni (pretože vitamín B12 je dostupný najmä v potravinách živočíšneho pôvodu),
- s ochoreniami tráviaceho traktu, napr. s celiakiou alebo Crohnovou chorobou,
- s určitými druhmi liekov, ako sú napr. inhibítory protónovej pumpy, metformín pri liečbe diabetu a iné,
- po operáciách v tráviacom trakte,
- nadmerne konzumujúcich alkohol (pri alkoholizme).
Odporúčame: Malígny melanóm sa netvorí len na znamienkach. Aké príznaky sledovať?
Ako sa prejaví nadbytok vitamínu B12?
V našom tele sa ukladá len veľmi malé množstvo kobalamínu, prevažne v pečeni. Táto zlúčenina je rozpustná vo vode, čiže sa pri zvýšenom príjme z tela vylúči spolu s močom. Ani pri nadmernej konzumácii potravín bohatých na vitamín B12 nehrozia zdravotné ťažkosti z jeho nadbytku.
U citlivejších osôb sa zriedkavo môže objaviť napríklad žihľavka z nadbytku vitamínu B12 dopĺňaného inými formami ako stravou. Väčšie ťažkosti z nadbytku kobalamínu však neboli pozorované ani pri dennom príjme tejto zlúčeniny v množstve nad 100 mikrogramov.
Potravinové zdroje vitamínu B12
Ako sme spomenuli vyššie, osoby na rastlinnej strave sú ohrozené na nedostatok vitamínu B12. Kobalamín je totižto bežne prítomný, až na určité výnimky, len v potravinách živočíšneho pôvodu. Jedinec s prísnou rastlinnou diétou do svojho tela prakticky nedokáže dopraviť potrebné množstvo vitamínu B12, preto potrebuje tento vitamín prijímať z iných zdrojov.
Zdrojom kobalamínu je predovšetkým:
-
mäso (králik, hovädzie, diviak, hus),
- mäsové výrobky (salámy, párky, klobásy),
- ryby (pstruh, sleď, losos),
- morské plody (ustrice, kaviár, slávky),
- živočíšne vnútornosti (hovädzia, jahňacia, teľacia pečeň),
- vajcia,
- mlieko (kravské, ovčie, kozie),
- mliečne výrobky (tvaroh, camembert, ementál, eidam, parmezán).
K rastlinným zdrojom vitamínu B12 patria niektoré morské riasy, huby, fermentovaná zelenina či tempeh, no obsah kobalamínu v nich je spravidla veľmi nízky až zanedbateľný a obvykle aj ťažko dostupný. Okrem uvedených prirodzených zdrojov vitamínu B12 nájdeme túto látku aj v takzvaných fortifikovaných potravinách, čo sú potraviny, ktoré sú o nejakú živinu umelo obohatené. Kobalamín sa pridáva napríklad do cereálií aj rastlinných mliek.
Ďalšie zdroje vitamínu B12 – injekcie, doplnky stravy
Vitamín B12 nemusíme svojmu telu dodať len stravou, v prípade potreby sa možno spoľahnúť na iné formy. U osôb na rastlinnej strave je prakticky vždy potrebné zvážiť dopĺňanie kobalamínu výživovými doplnkami, keďže potraviny rastlinného pôvodu nie sú postačujúcim zdrojom daného vitamínu. Doplnky stravy môžu pomôcť aj v prípade ďalších vyššie spomínaných rizikových skupín.
Okrem bežných tabletových doplnkov stravy sú dostupné aj injekcie vitamínu B12. Tie môže predpísať lekár pri odhalenom nedostatku vitamínu B12 alebo preventívne v prípade, že človeku hrozí nedostatok tejto látky. Injekcie B12 sa bežne podávajú aj pri rôznych ťažkostiach súvisiacich s nedostatkom energie a pri vyčerpanosti, taktiež v období rekonvalescencie po operáciách a v mnohých ďalších prípadoch.
Na liečebné účely sa používajú mnohonásobne vyššie dávky vitamínu B12, ako je denná odporúčaná dávka. Pokojne môže ísť o množstvo 300 až 1000 µg vitamínu B12.
Odporúčame: Kde hrozí dovolenkárom brušný týfus? Nepodceňte prevenciu ochorenia!