Viete, čo je kimchi? Túto vitamínovú bombu budete milovať!

kimchi

Čo vám ako prvé napadane, keď sa povie probiotiká? Možno to budú výživové doplnky z lekárne, ktoré nám často lekári odporúčajú užívať pri braní antibiotík, ale možno aj potraviny, ktoré sú prirodzeným zdrojom týchto zdraviu prospešných baktérií. 

Medzi tie radíme v prvom rade kyslomliečne produkty, napríklad kefír či acidofilné mlieko, taktiež jogurty. A čo napríklad fermentované potraviny? Medzi dobré zdroje probiotík patrí aj kvasená zelenina, napríklad kyslá kapusta. Ku kvasenej zelenine, a teda aj k zdrojom probiotík, môžeme zaradiť aj pokrm zvaný kimchi. Už ste o ňom počuli? 

Aké má zdravotné účinky? Na aké zložky je kimchi bohaté? Ako si pripraviť domáce kimchi? Viac v článku!

Kórejská kuchyňa – čo to je kimchi alebo kimči?

Kimchi (kimči) radíme k tradičným národným kórejským jedlám. Tento pokrm by sme mohli charakterizovať ako pikantný šalát z fermentovanej, teda kvasenej zeleniny, ale aj ďalších ingrediencií, hlavne korenín. V Kórei je kimchi pripravované už od nepamäti, veľmi populárne je však aj v iných ázijských krajinách, napríklad v Japonsku. Kedysi sa na výrobu kimchi tradične používala len čerstvá zelenina a soľ, ďalšie suroviny boli pridávané až v 12. storočí. 

Používanie ďalších ingrediencií, napríklad čili papričiek, malo postupne vplyv na zmenu chuti i farby pokrmu. Ani dnes však nechutí kimchi stále rovnako. Poznáme totiž celé desiatky druhov a variácií kimchi. Medzi základné druhy tohto pokrmu patrí zimné kimchi a sezónne kimchi. Zimné kimchi sa tradične pripravuje na zimu, napríklad z pekingskej kapusty. 

Sezónne kimchi sa zase pripravuje počas roka zo zeleniny, ktorá je v danom období dostupná, napríklad z reďkoviek, uhoriek a podobne. Vo všeobecnosti však môžeme medzi hlavné ingrediencie na výrobu kimchi zaradiť pekingskú kapustu, japonské biele reďkovky, soľ, chilli papričky, cibuľu, cesnak aj zázvor či rybaciu omáčku. Podstatou výroby kimchi je vlastne zmes menovaných ingrediencií, ktoré sa nechávajú kvasiť dlhé týždne až mesiace. 

Odporúčame: Skúšali ste topinambur? Odhaľte jeho účinky aj spôsob pestovania!

kimchi účinky
Depositphotos
Shutterstock®

Zdravotné benefity kimchi – čo obsahuje?

Kimchi môžeme bezpochyby priradiť k najzdravším pokrmom, ktoré sú vítané v našom jedálničku. Zdraviu prospešné je najmä z toho dôvodu, že ide o fermentovanú zeleninu. Kvasenie podporuje zvýšenie nutričných hodnôt aj obsah niektorých živín v potravinách. 

Fermentované potraviny sú navyše bohaté na prospešné probiotické baktérie, ktoré majú vplyv na správnu funkciu tráviaceho traktu a posilňujú črevnú mikroflóru. Kimchi je však vďaka procesu fermentácie a všetkým ingredienciám nielen zdrojom nenahraditeľných probiotík, ale aj mnohých ďalších živín. Obsahuje:

  • viaceré vitamíny skupiny B (napríklad B1 aj B2),
  • vitamíny C, K aj A,
  • železo, vápnik, selén,
  • antioxidanty (napr. niektoré flavonoidy aj karotenoidy),
  • vlákninu, 
  • menšie množstvo bielkovín,
  • kapsaicín (zodpovedný za pálivú chuť chilli).

Aké má tradičné kórejské kimchi účinky na zdravie?

Hoci je kimchi plné živín, zároveň predstavuje skutočne nízkokalorický pokrm, ktorý má tiež nízky podiel tukov a cukrov. Vďaka svojmu zloženiu má priaznivý vplyv na imunitný systém aj tráviaci trakt, taktiež hladinu cholesterolu (aj vďaka obsahu alicínu z cesnaku), ako aj hladinu cukru v krvi. Obsiahnuté antioxidanty chránia bunky pred poškodením zo strany voľných radikálov a znižujú tak riziko rozvoja mnohých civilizačných ochorení. Vďaka tomu má tento pokrm aj protirakovinový potenciál. 

Odporúčame: 3 najúčinnejšie diéty po 40-tke: Na čo by ste sa mali sústrediť?

konzumácia kimchi
DepositphotosShutterstock®

Ako konzumovať tradičné kimči?

Kimchi je možné konzumovať ako veľmi zdravú prílohu alebo šalát k hlavnému jedlu. I v Kórei je podávané v malej miske takmer ku každému pokrmu. Kimchi sa skvelo hodí nielen ku grilovanému či dusenému mäsu, ale napríklad aj k ryži, ktorá zmierňuje jeho pikantnejšiu chuť. 

Taktiež je ho možné servírovať ako predkrm, prípadne so sendvičom alebo slanými palacinkami. Miesto si nájde i priamo vo viacerých jedlách. Primiešajte ho v menšom množstve do ázijských polievok, ryžových rezancov alebo opekanej ryži so zeleninou. 

Ako sme spomenuli už vyššie, existujú rôzne verzie kimchi. I v jednotlivých kórejských domácnostiach by sme našli vždy trochu iný recept na prípravu kimchi, ktorý sa odovzdáva z generácie na generáciu, prípadne ho žena preberá od svokry. Spôsob prípravy je však vždy podobný, keďže je jeho základom hlavne nakladanie a kvasenie zeleniny. Ak si chcete doma skúsiť pripraviť vlastné kimchi, vyskúšať to môžete i podľa receptu, ktorý nájdete nižšie. Toto  zdravé jedlo  za to stojí. 

Odporúčame: Čo je tempeh? Objavte jeho výhody aj spôsoby prípravy!

recept na kimchi
DepositphotosShutterstock®

Domáce kimchi – ako sa pripravuje táto fermentovaná zelenina?

Budeme potrebovať:

  • 1 pekingskú kapustu
  • jarná cibuľka (1 zväzok) 
  • 1 cibuľu
  • 1 mrkvu
  • podľa chuti bielu reďkovku
  • 5 až 6 PL soli na nasolenie

Na pastu si pripravíme:

  • 1 PL morskej soli
  • 2 PL mletého chilli
  • 4 pretlačené strúčiky cesnaku
  • 1 ČL čerstvého nastrúhaného zázvoru
  • 1 PL medu
  • rybia omáčka 2 PL

Recept na kimchi: Kapustu pozdĺžne rozkrojíme, oddelíme listy a nakrájame ich na plátky s dĺžkou okolo 5 centimetrov. Následne pokrájanú kapustu dôkladne nasolíme a necháme odležať niekoľko hodín, pokojne počas noci. Potom je potrené zmäknutú kapustu odsoľovať opakovaným preplachovaním. Počas tohto procesu kapustu stále po troche ochutnávame. Kým bude veľmi slaná, tak preplachujeme. 

Následne si pripravíme pastu zmiešaním vyššie uvedených ingrediencií na pastu. Ku kapuste pridáme jarnú cibuľku (pokrájanú na asi 5 cm kúsky), taktiež na menšie rezance nakrájanú cibuľu, mrkvu a bielu reďkovku. Všetku zeleninu vymiešame spolu s pastou. Zmesou naplníme uzatvárateľné nádoby (napríklad poháre na zaváranie) a poriadne popritláčame. Následne necháme pri pokojovej teplote fermentovať 1 až 3 dni a môžeme konzumovať. 

Skladovanie kimchi – ako zistiť, či je kimchi pokazené?

Hotové kimchi skladujeme v chladničke. Ako dlho vydrží kimchi? Obvykle vydrží niekoľko týždňov, bežne jeden mesiac. Ako ale zistiť,  že nie je vhodné na konzumáciu? Chuť kimchi je kyslá, pričom sa počas fermentácie zintenzívňuje. Ak však ucítite nezvyčajný zápach, ktorý je nepríjemný alebo inak než bežne kyslý, môže to byť znakom, že je kimchi pokazené.

Pri ochutnaní kimchi, ktoré je príliš kyslé, horké alebo má iný nepríjemný chuťový profil, môže to signalizovať, že sa už skazilo. Taktiež, ak vidíte zelenú, čiernu alebo bielu pleseň na povrchu kimchi, je to jasný znak toho, že je pokazené a nemalo by sa konzumovať. Kimchi by malo mať chrumkavú textúru. Ak je príliš mäkké alebo kašovité, môže to byť znak, že je staré alebo pokazené. Jemné bublinky sú normálne, pretože kimchi fermentuje. Ak je však kimchi príliš bublinkové alebo vykazuje známky nadmernej fermentácie, môže to naznačovať, že je už príliš staré.

Článok aktualizovaný 23.8.2024

Aktualizovaný článok: 23.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE