Pýr plazivý – neželaná burina alebo vítaný pomocník pre zdravie?

Pýr plazivý

Pýr je veľkým nepriateľom mnohých záhradkárov a pestovateľov. Ak totižto rastie tam, kde nemá, napríklad v okrasnej či úžitkovej záhrade, dokáže narobiť nemalé škody. Veľmi rýchlo sa rozrastá, zaberá priestor a pôdu ochudobňuje o živiny a vlahu. 

Navyše, je pomerne problematické sa ho zbaviť. Na druhej strane si však túto bylinku tradičná medicína pochvaľuje. Pýr môže byť totižto dobrým pomocníkom pri rôznych zdravotných problémoch. Zistite, aké má pýr účinky a ako ním podporiť svoje zdravie!

Poznáte pýr plazivý?

Pýr plazivý, latinsky Elymus repens alebo tiež Elytrigia repens, ľudovo divé žito či pýrnica, je trváca rastlina z čeľade lipnicovité. Ide o trávu dorastajúcu do výšky 100 cm, ktorá vyrastá z plazivého podzemku. Ten sa v zemi hojne rozkonáruje. 

Stonky, respektíve steblá, sú valcovité a duté, v dolnej časti obvykle poliehavé. Sú riedko porastené úzkymi kopijovitými listami, ktoré sú na líci jemne chlpaté a na rube holé. Zakončené sú drobnými a nenápadnými kvetmi zoskupenými do dvojradových klasov. Objavujú sa obvykle od júna do augusta. Plodom rastliny je zrno.

Kde rastie pýr?

Pýrnica je hojne rozšírená sa severnej pologuli, a to najmä na európskom a ázijskom kontinente, avšak s výnimkou najsevernejších a najjužnejších oblastí. Rozrásť sa dokáže takmer na každom type pôdy v nižších aj vyšších polohách. 

Nájsť ju môžeme na neobrábaných pôdach, popri cestách, na poliach a lúkach, v záhradách a vinohradoch. V miestach, na ktorých rastie, rýchlo vytláča ostatnú zeleň a kvôli vysokému vzrastu okolie zatieňuje, čo je problém najmä na poliach či v záhonoch. Nie je však úplne bez využitia. Niekedy sa využíva ako krmivo pre hospodárske zvieratá alebo na spevnenie erodujúcej pôdy. 

účinky pýru
Shutterstock®

Zber pýru plazivého

Pýr plazivý našiel okrem toho uplatnenie aj v tradičnej medicíne. Na liečebné účely sa zbiera primárne podzemná časť rastliny, respektíve podzemok. Podzemky pýru sa zberali už v minulosti, vysušené ich ľudia mleli na jemnú múčku, ktorú napríklad pridávali i do obyčajnej múky. 

Podzemné časti pýru plazivého sa odporúča vykopávať počas jari pred rozkvitnutím (ideálne v apríli), alebo následne až koncom leta po odkvitnutí, keď rastlina začína schnúť (august – september). 

Nazbierané podzemky je vhodné dôkladne očistiť a zbaviť zelených častí, drobných korienkov či šupín. Následne ich narežeme alebo nadrvíme a necháme usušiť, buď na slnku, alebo pri teplote do 40 °C. 

Droga je náchylná na plesnivenie, preto ju sušíme v tenkých vrstvách a pravidelne ju kontrolujeme a otáčame. Vysušené podzemky skladujeme v dobre uzatvárateľnej nádobe. Sušenú drogu tiež možno zohnať v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami.  

Aké má pýr plazivý účinky?

Droga z pýru plazivého obsahuje viaceré účinné látky. Ide napríklad o polysacharidy (napr. triticín), slizovité látky, saponíny, organické kyseliny i niektoré vitamíny a minerálne látky. V tradičnej medicíne sa pýrnica využíva najmä ako prírodný močopudný, odvodňujúci a prečisťujúci prostriedok. 

Práve vďaka týmto účinkom môže byť pýr nápomocný pri liečbe ochorení močového ústrojenstva, napríklad pri zápaloch, piesku alebo kameňoch v močových cestách. Keďže telo napomáha zbavovať nadbytočných tekutín, môže byť užitočný aj pri problémoch s opuchmi, ktorých príčinou je často zadržiavanie vody v organizme

Tradičná medicína pripisuje pýru i ďalšie vlastnosti:

  • podporuje liečbu zápalov prostaty,
  • pomáha pri reumatizme a dne, 
  • podporuje látkovú premenu (metabolizmus),
  • prečisťuje krv,
  • podporuje schopnosť tela zbavovať sa toxínov,
  • pomáha pri znižovaní hmotnosti,
  • má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu v krvi,
  • má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi,
  • prispieva k prevencii ochorení pečene,
  • môže napomáhať pri žlčníkových ťažkostiach,
  • prispieva k eliminácii kožných problémov (akné, vyrážok).

Čaj z pýru plazivého

Pýr plazivý možno bežne užívať formou čaju. Droga z pýru je neraz i súčasťou rôznych čajových zmesí, a to najmä urologických či diabetických čajov. 

POSTUP: Čistý čaj z pýru možno pripraviť bežne z 1 až 2 ČL sušenej drogy na 250 ml horúcej vody. Doba lúhovania je približne 10 až 15 minút. Keďže však ide o koreňovú drogu, mnohí ju odporúčajú pár minút povariť (postačí 5 minút) a následne nechať lúhovať do 10 minút. Čaj možno osladiť medom a pri akútnych ťažkostiach popíjať 2 až 3 razy denne pred jedlom. 

Čaj z pýru možno využívať ako podporný prostriedok pri liečbe dny a reumatických ochorení, pri problémoch s močovými cestami a žlčníkových ťažkostiach, zadržiavaní vody v tele a iných vyššie spomenutých zdravotných problémoch. 

Čaj z pýru však rozhodne neslúži ako náhrada liečby nastavenej lekárom! Hoci pýr možno použiť i samostatne, v rámci tradičnej medicíny sa častejšie uplatňuje v zmesiach s inými bylinkami podľa požadovaného účinku. 

  • Zmes na podporu liečby ochorení močových ciest – v rovnakom pomere podzemok pýru, vňať vresu, listy brusnice pravej a harmančekové kvety
  • Zmes vhodná pri reumatizme a problémoch s dnou – v rovnakom pomere podzemok pýru, listy brezy, vňať pŕhľavy, koreň púpavy a vňať prasličky roľnej.  

použitie pýru
Shutterstock®

Pýr plazivý a vonkajšie použitie

Pripravený silnejší zápar alebo odvar z podzemku pýru (2 PL drogy na 200 ml vody) je vhodný aj na vonkajšie použitie. Uplatňuje sa najmä pri rôznorodých kožných problémoch. 

Ochladnutý odvar možno použiť na premývanie a ošetrovanie postihnutej pokožky, prípadne možno odvar na pokožku aplikovať vatovým tampónom. Pomôcť môže najmä pri akné a chronických vyrážkach (spolu s vnútorným užívaním), ako aj pri problémoch s ekzémami či psoriázou. 

Tinktúra z pýru plazivého

Z podzemku pýru sa v rámci ľudového liečiteľstva pripravuje aj tinktúra, a to naložením drogy do alkoholu. 

POSTUP: Na prípravu domácej tinktúry je potrebných približne 100 g sušeného podzemku pýru (alebo 150 g čerstvého). Drogu nasekáme a v sklenej nádobe zalejeme 700 ml číreho alkoholu (aspoň 40 %). Nádobu uzavrieme a necháme macerovať asi 3 týždne na mieste chránenom pred svetlom. Počas doby macerácie nádobu pravidelne pretrepávame. Následne obsah scedíme do čistej fľaštičky a uskladníme.

Tinktúru z pýru možno pri vyššie spomínaných ťažkostiach užívať v malom množstve (asi 20 kvapiek) 2 až 3 razy denne pred jedlom spolu s vodou. Ak si na prípravu domácich tinktúr netrúfate, poobzerať sa po nich môžete v lekárni, na internete či predajniach so zdravými potravinami. Pri ich užívaní dodržujte dávkovanie uvedené na obale produktu, prípadne sa ohľadom použitia pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach poraďte s odborníkom. 

Kto by si mal dávať na pýr pozor?

Aj keď je pýr plazivý všeobecne považovaný za bezpečný, jeho užívanie nemusí byť vhodné pre každého. Niektoré skupiny by ho mali užívať len po konzultácii s lekárom alebo vôbec:

  • osoby s ochoreniami obličiek alebo srdca, ktoré musia obmedzovať príjem tekutín,
  • ľudia užívajúci lieky na odvodnenie (diuretiká),
  • tehotné a dojčiace ženy,
  • deti do 12 rokov,
  • osoby alergické na trávovité rastliny,
  • pacienti s chronickými ochoreniami a dlhodobou liečbou – kvôli možným interakciám.

Vedľajšie účinky a interakcie pýru

Pri bežnom užívaní je pýr plazivý vo všeobecnosti bezpečný, no vo vyšších dávkach alebo pri dlhodobej konzumácii môže spôsobiť tráviace ťažkosti, ako je hnačka či nevoľnosť. Keďže má močopudný účinok, jeho kombinácia s diuretikami môže viesť k nadmernému odvodneniu a strate elektrolytov. Osoby s chronickými ochoreniami alebo užívajúce lieky by mali užívanie konzultovať s lekárom.

Pýr ako burina a ako liečivá rastlina

Pýr plazivý je pre mnohých záhradkárov neúnavným nepriateľom. Jeho rýchle šírenie, odolnosť a schopnosť vytláčať iné rastliny z neho robia jednu z najproblematickejších burín. V záhonoch a na poliach je tak neželaným hosťom, ktorého sa len ťažko zbavujeme.

Na druhej strane je to však bylina s dlhou tradíciou v prírodnej medicíne. Jeho podzemky ukrývajú množstvo prospešných látok a môžu pomáhať pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Ukazuje sa tak, že aj to, čo pôsobí ako problém, môže mať svoju hodnotu – ak ho správne využijeme.

Aktualizovaný článok: 14.04.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE