TOP zaujímavosti o ľudskej pečeni: Dokáže nám dorásť?!

Keďže sme vám už priniesli rozličné zaujímavosti o ľudkom mozgu aj prekvapivé fakty o žalúdku, dnes prišiel na rad ďalší dôležitý orgán, ktorý sa konkrétne ukrýva v brušnej dutine. 

Ide o pečeň, ktorú údajne v starovekom Grécku považovali za miesto, v ktorom sa nachádzajú emócie. Vedeli ste napríklad o tom, že hovoríme o druhom najťažšom ľudskom orgáne hneď po našej koži? A to nie je všetko! Mnohé zaujímavosti o pečeni nájdete v nasledujúcom článku!

1. Ľudská pečeň napĺňa viac než 500 funkcií

Ľudská pečeň je veľmi zaneprázdneným vnútorným orgánom. Každodenne totiž napĺňa až okolo 500 funkcií. Má teda naozaj slušný zoznam pracovných povinností. A čo pre nás vlastne robí?

Spomenúť môžeme filtrovanie krvi a zneškodňovanie jedovatých látok, toxínov a vedľajších produktov metabolizmu aj vedenie imunitných reakcií. Okrem toho má pečeň význam pri metabolizme živín. Zabezpečuje absorpciu vitamínov rozpustných v tukoch, produkuje žlč a je zásobárňou mnohých látok.

Pozri aj: Prospešné zvieratá v záhrade: Tieto sú v nej skutočne potrebné!

tvar-pecene

Zdroj: Shutterstock®

2. Ľudská pečeň má tvar pravouhlého trojuholníka

Pečeň, ktorá je uložená v pravej hornej časti brušnej dutiny hneď pod pravou klenbou bránice, váži okolo 1,5 kilogramu. Má pomerne netradičný tvar, ktorý by sme mohli prirovnať k takmer dokonalému pravouhlému trojuholníku.

Tvorená je dvomi väčšími (lobus dexter a lobus sinister) a dvomi menšími (lobus caudatus a lobus quadratus) lalokmi.

3. Je tvorená špecifickými bunkami

Z čoho je vlastne naša pečeň tvorená?Aká je anatómia pečene? Hlavnou stavebnou jednotkou tohto orgánu je takzvaný hepatocyt, čiže pečeňová bunka. Tieto bunky tvoria asi 70-85 % celkovej hmotnosti pečene a sú kľúčové pre jej funkciu.

Tieto bunky sa následne spájajú do celkov, ktoré sa vzájomne prepájajú a s cievami nakoniec tvoria pečeňový lalôčik, ktorý predstavuje základnú morfologickú jednotku pečene.

4. Pre pečeň je typická skvelá regeneračná schopnosť

Asi aj vy poznáte ten zaujímavý fakt z ríše zvierat, že ak jašteričke odpadne chvost, časom jej dorastie nový. Podobnú regeneračnú schopnosť v našom ľudskom tele má aj spomínaný orgán.

Ak je napríklad časť poškodenej pečene chirurgicky odobratá, orgán sa dokáže plne obnoviť. Zvyčajne je pritom možné odobrať až okolo troch štvrtín orgánu a pečeň to nezničí.

To platí napríklad aj pri transplantácii. Darcovi odobratý kus pečene dorastie do pôvodnej veľkosti a rovnako sa orgán obnoví aj pacientovi, ktorý potreboval transplantáciu.

Samozrejme, vždy je potrebné si chrániť pečeň, jej regeneračná schopnosť nie je bez hraníc. Pri závažnom chronickom poškodení pečene, napríklad kvôli nadmernej konzumácii alkoholu, môže pečeň strácať schopnosť obnovy buniek a postupne aj svoju funkciu. V takomto prípade môže byť jediným riešením transplantácia pečene.

Odporúčame: 3 kroky, ako predísť osteoporóze - tichému zabijakovi kostí

červené krvinky

Zdroj: Shutterstock®

5. Zanikajú v nej červené krvinky

Erytrocyty alebo aj červené krvinky predstavujú druh krvných teliesok s okrúhlym až elipsovitým diskovitým tvarom a v našom tele zabezpečujú okrem iného hlavne výmenu dýchacích plynov.

Tvoria sa v kostnej dreni a ich životnosť je u človeka priemerne štyri mesiace. Vedeli ste však o tom, že svoju púť chodia ukončiť práve do pečene? Spomenúť môžeme ešte zaujímavý fakt, že pečeň má v sebe vždy okolo 10 až 13 percent z celkového objemu krvi v organizme.

6. Ľudská pečeň môže stukovatieť

Ako sme spomenuli už vyššie, pečeň je nevyhnutná pre metabolizmus živín, pričom zabezpečuje aj trávenie tukov. Je pritom prirodzené, že určité malé percento našej pečene tvorí práve tuk. Ak však viac ako 5 až 10 % pečene začne tvoriť tuk, môže dôjsť k rozvoju viacerých zdravotných problémov.

Tu môžeme spomenúť stukovatenie pečene, odborne nazývané aj steatóza pečene. Čo je staetóza pečene? Ide o metabolickú chorobu, pri ktorej dochádza k nadmernému ukladaniu tukových kvapôčok v pečeni, čo má v konečnom dôsledku negatívny vplyv na funkciu pečene aj celkový zdravotný stav pacienta.

7. Na chorú pečeň nemusí poukázať len bolesť pečene

Mysleli ste si, že chorá pečeň na seba upozorní bolesťou? V skutočnosti mnoho ochorení pečene môže prebiehať bez akýchkoľvek výrazných bolestí alebo iných symptómov, najmä v počiatočných štádiách. A v prípade, ak sa nejaké príznaky dostavia, nemusí ísť opäť o bolestivé stavy.

Aké príznaky chorej pečene (cirhóza pečene, steatóza, zápal pečene, nádory, poruchy funkcie, infekcie) sa vyskytujú ešte častejšie ako bolesť pečene? Typické sú napríklad zmeny vo farbe stolice a moču. Svetlá stolica a tmavý moč môžu naznačovať problémy s funkciou pečene, najmä s metabolizmom a vylučovaním žlče.

Vo vážnych prípadoch je bežných znakom zožltnutie kože a slizníc, ako aj očných bielok. K ďalším častých príznakom radíme únavu, svrbenie kože, nafúknuté brucho, problémy s koncentráciou. Všetky tieto príznaky môžu poukazovať na poškodenie pečene. 

Článok aktualizovaný 24.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE