Prekvapujúce účinky podbeľa: Prečo naň nedá dopustiť ľudová medicína?

Podbeľ liečivý, latinsky Tussilago farfara, je pomerne známa liečivá rastlina z čeľade astrovité. Ide o trvácu medonosnú bylinu, ktorá je hojne rozšírená v celej Európe, mnohých častiach Ázie, Severnej Amerike i na severe Afriky. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, kedy a kde je možné podbeľ nazbierať aj ako ho využiť pre zdravie.

Ako vyzerá podbeľ liečivý?

Liečivá rastlina podbeľ má charakteristické dužinaté podzemky, z ktorých počas jari vyrastajú až 30 centimetrov vysoké priame stvoly. Tie sú zakončené úborom zlatožltých kvetov. Neskôr po ich odkvitnutí sa vyvíjajú aj listy v prízemnej ružici. 

Majú srdcovitý tvar, sú dlaňovo laločnaté a pomerne veľké, na rube typicky plstnaté. Podbeľ je vďaka svojim účinkom už od nepamäti súčasťou tradičného ľudového liečiteľstva. V súčasnosti ho radíme medzi známe a často využívané liečivé bylinky.

I vo farmaceutickom priemysle sa často používa pri príprave rôznych čajových zmesí, mastí a podobne. Pozitívny vplyv má pritom na dýchacieho ústrojenstvo, tráviaci trakt aj pokožku tela.

Pozri aj: Ako používať Aloe vera? Tieto spôsoby využitia si ihneď zamilujete!

zber podbeľa

Zdroj: Shutterstock®

Zber kvetov podbeľa

Podbeľ liečivý patrí medzi prvé liečivé bylinky, ktoré je možné už počas skorej jari zbierať. Zvyčajne od začiatku marca do apríla sa zbierajú na liečebné účely pekné zlatožlté kvety. Na zber podbeľa je vhodné sa vybrať za slnečného počasia, kedy sú kvety otvorené. 

Čerstvé kvety podbeľa je potrebné vysušiť pri teplote do 40 °C a uskladniť do zásoby. Z podbeľa sa rovnako zbierajú i listy, a to spravidla od mája až júna a počas leta, čiže po odkvitnutí rastliny. Vhodné je ich sušiť v tenkých vrstvách, aby neprišlo k ich zapareniu. Zbierajte len nepoškodené a mladé listy podbeľa.

Takto pripravenú drogu už môžete využiť rôznymi spôsobmi, napríklad na prípravu záparov či odvarov na vonkajšie využitie.

Sušené kvety podbeľa a sušené listy podbeľa

Samozrejme, sušené časti rastliny si tiež môžete zakúpiť. Ak nie ste fanúšikom zberu byliniek, pokojne sa po podbeli poobzerajte v lekárni, na internete či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami a sušenými bylinami. Dostupné sú nielen sušené kvety a listy, ale aj tinktúry.

Pozri aj: Tráviacie aj dýchacie ťažkosti či reumatizmus – ktorá bylinka pomôže?

použitie podbeľa

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinné látky ukrýva bylina podbeľ?

Podbeľ je zdrojom horčín, trieslovín či flavonoidov. Listy tiež obsahujú mnohé minerálne či slizovité látky. Slizy majú obaľujúci účinok na sliznice, čím pomáhajú zmierňovať podráždenie v ústach a hrdle a uľahčujú kašeľ. Flavonoidy majú antioxidačné účinky a môžu prispievať k protizápalovým vlastnostiam podbeľa.

Liečivé účinky podbeľa

A aký je zdravotný prínos podbeľa? Vďaka obsahu podbeľa má táto bylina výrazne pozitívny vplyv na stav dýchacích ciest. Podporuje pľúca i priedušky. Je ideálny na tlmenie suchého kašľa a tiež pomáha eliminovať hlieny. Môže byť skvelým pomocníkom pri liečbe mnohých ochorení dýchacieho ústrojenstva, akými sú napríklad bronchitída či zápal pľúc.

Dobre pôsobí pri bronchitickej astme, zápaloch slizníc horných dýchacích ciest aj chronických chorobách dýchacieho systému. Podbeľ uvoľňuje hladké svalstvo a chráni sliznice pred podráždením. 

Okrem toho sa táto bylinka využíva pri tráviacich ťažkostiach. Upravuje látkový metabolizmus, podporuje trávenie, čistí črevo a tlmí bolesti brucha. Taktiež môže pomôcť pri nechutenstve. Povzbudzuje organizmus a zvyšuje chuť do jedla. 

Odporúčame: Prečo si doma pestovať pažítku? Zistite, ako na to a aké sú jej účinky!

podbeľový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Liečivé recepty z podbeľa:

1. Podbeľový čaj

Na vnútorné užívanie je vhodné si pripraviť zápar z podbeľa (podbeľový čaj). Jednu lyžičku sušenej drogy stačí nechať lúhovať v 2,5 dcl vriacej vody asi 10 až 15 minút. Ak používate tinktúru, vždy dodržujte odporúčané dávkovanie. Spomenúť ešte môžeme, že podbeľ nie je určený na dlhodobé užívanie. Vhodné je ním podporiť zdravie najmä počas akútnych ťažkostí, maximálne v rozmedzí 4 až 6 týždňov.

2. Podbeľový odvar na vonkajšie použitie

Podbeľ liečivý je možné využívať aj zvonka. Silnejší odvar zo sušenej drogy je vhodný na premytie a očistenie kožných rán či pokožky postihnutej kožným ochorením. Rovnako je ho možné použiť na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine.

3. Obklad z listov podbeľa

Uplatnenie však našli aj čerstvé listy podbeľa. Očistite ich, rozmliaždite a kašu naneste na poškodené časti pokožky, napríklad na zle sa hojace rany či rany z popálenín. Z čerstvých listov si tiež môžete urobiť obklad. Priložte ich na postihnuté miesto lícnou stranou a prichyťte obväzom. Takýto obklad môže pomôcť pri opuchoch kĺbov, reume či zapálených žilách. 

4. Podbeľový sirup

Pripravíme si 500 kvetov podbeľa, 100 listov podbeľa, 2 kg cukru a šťavu z 2 citrónov. Kvety namočíme do studenej vody a potom ich necháme odkvapkať. Listy umyjeme a potom nasekáme. Kvety a listy zmiešame.

Pripravíme si veľký päťlitrový pohár, do ktorého začneme vrstviť podbeľ a cukor. Te vždy pokvapkáme citrónovou šťavou. Pohár uzavrieme a odložíme na suché a tmavé miesto na 8 týždňov. Nakoniec sirup scedíme cez husté sitko. Môžeme ho v nádobách sterilizovať pre dlhšie uskladnenie. Je skvelý pri kašli či nádche. 

Článok aktualizovaný 12.2.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE