Ako používať Aloe vera? Tieto spôsoby využitia si ihneď zamilujete!

Názov Aloe vera je mnohým dobre známy. Aloe vera radíme snáď medzi najznámejšie liečivé rastlinky. U nás nesie názov aloa pravá a ide o sukulentnú rastlinu z čeľade asfodelovité, ktorá hojne rastie hlavne v tropických a subtropických oblastiach. Uplatnenie našla v zdravotníctve aj kozmetickom priemysle. V našich domácnostiach je tiež neraz pestovaná ako okrasná bylina.

Aloe je charakteristické najmä svojimi hrubými dužinatými listami, ktoré ukrývajú liečivý gél. Čo Aloe vera obsahuje? Ukrýva farmakologicky účinné látky a pôsobí antibakteriálne aj antimykoticky. Táto rastlinka vie byť skutočne užitočná a oplatí sa ju pestovať doma v kvetináči.

Viete, akými rozličnými spôsobmi sa dá využiť? V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako si poradí hneď s niekoľkými zdravotnými alebo kozmetickými problémami! Ako vie Aloe vera pomôcť? Aké sú účinky Aloe vera? Aké použitie Aloe vera vás najviac zaujme?

Spoznaj liečivé účinky Aloe vera:

 • gél Aloe vera zmierňuje kožné podráždenia,
 • rastlina Aloe vera pomáha hojeniu drobných rán,
 • liečivé účinky Aloe vera zahŕňajú antibakteriálne aj antivírusové pôsobenie,
 • pomocou Aloe vera možno priaznivo vplývať na hladinu cukru v krvi,
 • vlastnosti Aloe vera zahŕňajú podporu ústneho zdravia,
 • Aloe vera hydratuje – Aloe vera šťava má výborné hydratačné vlastnosti,
 • Aloe vera účinne potláča zápaly v pokožke,
 • Aloe vera priaznivo vplýva na imunitný systém,
 • Aloe vera pôsobí na kvalitu vlasov,
 • listy Aloe vera pomáhajú podporiť proces trávenia, uľavujú od zápchy.

Tipy na potenciálne využitie Aloe vera:

1. Aloe vera na poranenia kože

Aloe vera sa oplatí pestovať doma, pretože predstavuje akúsi prvú pomoc pri mnohých kožných poraneniach. Stačí, ak väčší a starší list rozrežete a gélovou časťou pravidelne ošetríte postihnuté miesto. Podporíte tak rýchlejšiu regeneráciu tkanív.

Hojenie poškodenie pokožky prebehne rýchlejšie a zníži sa i riziko vzniku jazvy. Tento trik je vhodné vyskúšať pri drobných rezných ranách alebo odreninách.

Gél z listov Aloe vera rovnako podporí hojenie spálenej pokožky, a to spálenej od slnka alebo ohňa. Rovnako sa ním oplatiť ošetriť drobné ranky po bodnutí hmyzom. Aloe vera rýchlo upokojí otravné svrbenie, eliminuje začervenanie kože a zmenší opuch.

Pozri aj: TOP zaujímavosti o koži: Tieto fakty o svojej pokožke musíte vedieť!

gél z Aloe vera

Zdroj: Shutterstock®

2. Aloe vera na kožné ochorenia

Rastlina Aloe vera je rovnako dobrým pomocníkom v boji proti rozličným kožným ochoreniam, ktoré mnohým jedincom strpčujú ich životy. Môže pomôcť zlepšiť stav pokožky pri akné a vyrážkach, dermatitídach či ekzémoch. Rovnako môže byť táto rastlinka užitočná pri zápalových či plesňových ochoreniach kože.

Postihnuté miesta môžete pravidelne ošetrovať gélom z listov Aloe vera, podobne ako v predchádzajúcom prípade. Gél rovnako môžete použiť pri príprave domácich masiek. Liečivé účinky Alove vera ocenia rôzne typy pleti.

• ​Recepty z Aloe vera na ošetrenie pokožky

 • Aloe vera maska: Zmiešajte v rovnakom pomere dužinu z listov Aloe vera, muškátový oriešok v prášku a citrónový šťavu. Na aknóznej a problematickej pleti nechajte pôsobiť 10 až 15 minút. 
 • Aloe vera pleťové voda: Vyskúšať si môžete pripraviť aj pleťovú vodu, ktorá perfektne čistí pleť, sťahuje póry a odstraňuje vyrážky a nedokonalosti. Do 150 ml alpy pridáme podľa veľkosti rozmixovaný gél z dvoch či troch listov Aloe vera. Zmes uzavrieme v nádobe a necháme v tme aspoň tri týždne lúhovať. Následne zmes scedíme cez jemnú látku do čistej nádoby, pridáme 150 ml destilovanej vody a malú lyžičku jablčného octu. Poriadne zamiešame a opäť scedíme. Skladujeme dobre uzatvorené v chlade. Na pleť nanášame pomocou kozmetickým tampónov.
 • Aloe vera peeling : Zmiešajte gél z Aloe vera s trochou cukru alebo mletej kávy na vytvorenie jemného exfoliantu pre tvár alebo telo. Aj toto je skvelý tip na použitie Aloe vera.

Bude vás zaujímať: Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?

opar

Zdroj: Shutterstock®

3. Aloe vera na herpes

Ak sa vám z času na čas objaví na pere otravný opar, a to vždy v najnevhodnejšom období, určite si neváhajte doma pestovať práve Aloe vera. Stačí odrezať kúsok listu a dužinatou stranou ho prikladať na postihnuté miesto.

Gél z Aloe vera tlmí bolesť aj nepríjemné pocity svrbenia. Pľuzgier či chrastu pritom musíte pre rýchlejšie zahojenie ošetrovať niekoľkokrát za deň. Ideálne je medzi jednotlivými aplikáciami gélu z listov prečistiť ranku aj antiseptickým a dezinfekčným čajovníkovým olejom. Takto sa s oparom rozlúčite skutočne veľmi rýchlo.

4. Aloe vera na problémy v ústnej dutine

Pri problémoch v ústnej dutine si neváhajte pripraviť túto ústnu vodu. Gél z niekoľkých stredne veľkých listov Aloe vera dôkladne rozmixujte a zrieďte ho primeraným množstvo vody. Mal by vám vzniknúť riedky nápoj, s ktorým sa bude dať dobre vyplachovať ústna dutina, respektíve ho budete môcť použiť na kloktanie.

Túto ústnu vodu s gélom z Aloe vera môžete vyskúšať kloktať pri zápaloch hrtanu alebo mandlí. Taktiež môže pomôcť pri problémoch s krvácaním ďasien či bolesti zubov. Rovnako pomáha liečiť zápal ďasien.

Odporúčame: Sú éčka nebezpečné? Pozor, nájdu sa medzi nimi aj výnimky!

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

5. Aloe vera na vypadávanie vlasov

Nakoniec budú gél z Aloe vera milovať aj vaše vlasy, môžete ho použiť na starostlivosť o vlasy. Podľa dĺžky vlasov budete potrebovať jeden alebo dva listy spomínanej sukulentnej rastlinky. Rozrežte ich, získajte z nich dužinu a tú v mixéri dôkladne rozmixujte s trochou vody. Mala by vám vzniknúť slizovitá zmes.

Tú po klasickom umytí vlasov šampónom votrite do pokožky hlavy aj celej dĺžky vlasov. Nechajte pôsobiť 10 minút a vlasy poriadne opláchnite vodou. Túto vlasovú kúru je vhodné pravidelne opakovať vtedy, ak vás trápi nadmerné vypadávanie vlasov, rýchlo sa mastiace vlasy či nekvalitné a krepovité vlasy.

Podporíte tak ich rast aj regeneráciu. Takouto maskou z Aloe vera vrátite vlasom lesk a silu. Dužinu tiež môžete zmiešať s trochou ricínového alebo kokosového oleja. Vaše vlasy budú rovnako nadšené.

6. Šťava z Aloe vera na vnútorné užívanie

Taktiež možno vyskúšať Aloe vera ako nápoj. Konzumácia Aloe vera v podobe nápoja ponúka viaceré zdravotné prínosy, vďaka bohatému obsahu vitamínov, minerálov, antioxidantov a aminokyselín. Tento nápoj môže podporovať trávenie, pomáhať pri detoxikácii tela, posilňovať imunitný systém a zlepšovať hydratáciu pokožky zvnútra. Aloe má skvelý hydratačný účinok.

Pri príprave Aloe vera nápoja je dôležité použiť čistý gél extrahovaný z listov rastliny. Dužinu Aloe vera je potom potrebné zmiešať s vodou alebo inou tekutinou, ako je čistá voda, ovocná šťava, alebo dokonca kokosová voda pre dodatočné výživové a chuťové benefity a aktívne zložky. Mnohé komerčne dostupné aloe vera nápoje už obsahujú pridané cukry alebo príchute, preto je vhodné vyberať tie s čo najmenším množstvom pridaných sladidiel.

Pokiaľ ide o konzumáciu, je dôležité začať s malými dávkami, najmä ak ste predtým Aloe vera nápoj nikdy nepili, aby ste mohli sledovať akúkoľvek reakciu vášho tela. Aj keď je Aloe vera považované za bezpečnú pre väčšinu ľudí, niektorí môžu zažiť alergické reakcie alebo vedľajšie účinky, najmä ak je rastlina konzumovaná vo veľkých množstvách.

TIP: Ako pestovať Aloe vera, nájdete v tomto článku: Ako pestovať Aloe vera? Zisti, ako sa starať o tento liečivý sukulent.

Článok aktualizovaný 31.1.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE