Nočný zabijak: Čo je spánkové apnoe a prečo je nebezpečné?

Zdravý spánok je pre správne fungovanie organizmu kľúčový. Ak nespíme dostatočne kvalitne a dlho, skôr či neskôr sa to prejaví v našom bežnom živote – ako v súkromnom, tak aj pracovnom. Ale čo ak máte pocit, že spánku máte dostatok, no aj tak sa ráno cítite ako prevalcovaní? Potom je možné, že trpíte syndrómom spánkového apnoe. Čo je spánkové apnoe a prečo je nebezpečné sa dočítate v ďalších riadkoch.

Prezrádza ho chrápanie

Spánkové apnoe sa považuje za vážnu spánkovú poruchu, ktorá môže viesť až k veľmi nepríjemným zdravotným ťažkostiam. Pacient, ktorý ním trpí, môže v noci opakovane prestať dýchať bez toho, aby si to vôbec uvedomoval. Pozastavenie dýchania sa môže počas noci opakovať v extrémnych prípadoch aj stokrát a jedno môže trvať desiatky sekúnd, dokonca aj minútu. Spiaci pritom nemusí vôbec nič tušiť.

Pozri aj: Príznaky spánkového deficitu: Dá sa ešte stratený oddych dobehnúť?

príčiny chrápania

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky spánkového apnoe

Aké sú symptómy spánkového apnoe, na ktoré väčšinou prídu partneri pacientov? Patrí sem najmä silné chrápanie, spomínané poruchy dýchania spojené s lapaním po dychu v spánku, zobúdzanie sa na extrémny smäd alebo boľavé hrdlo, bolesť hlavy a nepokojný spánok. Ak vás trápi nevysvetliteľná únava počas dňa, podráždenosť, nesústredenosť a celková nechuť do života, môže v tom mať tiež prsty práve spánkové apnoe.

Rizikoví sú muži

Spánkové apnoe môže postihnúť ľudí rôzneho veku, dokonca aj deti. Rizikovou skupinou sú však muži v pokročilom veku, ktorí majú vyššiu telesnú hmotnosť. Aj keď apnoe postihuje až trojnásobne častejšie mužov, pozor by si naň mali dávať aj ženy po menopauze. Spánkové apnoe sa môže dediť v rodine, takže naň máte vyšší nábeh, ak sa už vo vašej rodinnej histórii vyskytlo. Ovplyvniť ho môže aj tvar krku a priechodnosť jeho vnútra, problémy s dýchaním, kedy ste na apnoe nachýlnejší, ale aj požívanie alkoholu a fajčenie.

Zaujme ťa: Minizáhradky v šálkach či akváriu? Dodaj svojmu domovu šarm

spánkové poruchy

Zdroj: Shutterstock®

Vyšetrenie sa oplatí

Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť spánkovým apnoe, navštívte lekára, kým nie je neskoro. Neliečený syndróm spánkového apnoe môže prispievať k vzniku kardiovaskulárnych ochorení. V tejto súvislosti môže viesť až k smrteľnému infarktu. To však nie je jediná hrozba. Kvôli tomuto syndrómu môžete dostať mŕtvicu, alebo mať večné problémy s vysokým krvným tlakom či cukrovkou. Taktiež sa u vás môžu prejaviť aj psychické problémy, napríklad depresia. Nemalé problémy vám môže spôsobiť aj neustála bolesť hlavy či problémy s funkčnosťou pečene.

Inšpiruj sa u nás: Ako si zvýšiť imunitu? Vyskúšaj recept na zázvorový sirup

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE