Zápcha predstavuje jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich zdravotných problémov súčasnej doby a zároveň, pravdepodobne, jeden z najviac podceňovaných. Na zápchu sa v mnohých prípadoch vôbec nepozerá ako na závažný problém, často je ignorovaná. Pritom stolica a jej vyprázdňovanie sú významným ukazovateľom nášho zdravia.
Za zápchou sa môže skrývať mnoho vážnych ochorení, dokonca nepravidelné vyprázdňovanie je rovnako rizikovým faktorom niektorých chorôb. Preto ju nikdy netreba prehliadať. Aké druhy zápchy poznáme? Ktoré faktory prispievajú k zápche? Čo pomáha pri zápche? A kedy vyhľadať lekára? Zistite všetko dôležité.
Aké sú príznaky zápchy?
Zápcha (obstipácia) predstavuje poruchu črevnej činnosti, prejavujúcu sa tuhou stolicou zloženou z viacerých malých kúskov, namáhavým a neraz bolestivým vyprázdňovaním a najmä zníženou frekvenciou vyprázdňovania.
O zápche sa väčšinou hovorí v prípade, ak u jedinca dochádza k vyprázdňovaniu menej často ako trikrát týždenne. Zároveň ju môžu sprevádzať ďalšie nepríjemné príznaky, ako napríklad neustály nepríjemný pocit plnosti v bruchu, bolesť brucha, plynatosť, pocit nedostatočného vyprázdnenia, dokonca niekedy aj bolesť hlavy.
Druhy zápchy – chronická zápcha vs. akútna zápcha
Obvykle sa rozlišujú dve formy zápchy, a to akútna a chronická.
- Akútna zápcha spravidla nastupuje náhle, pričom pred ňou jedinec nemal problémy s vyprázdňovaním. Ide spravidla o prechodný stav trvajúci niekoľko dní. U človeka sa môže sporadicky vyskytovať, a to neraz z dôvodu nejakých náhlych zmien, napríklad pri cestovaní.
- Chronická zápcha predstavuje dlhodobo trvajúci problém, ktorý vzniká z rôznorodých príčin, menej vážnych i závažných.
Odporúčame: Aké sú rizikové faktory rakoviny prsníka? Čo má zásadný vplyv?
Hlavné príčiny zápchy
Známy je dlhý rad rôznorodých príčin, ktoré spôsobujú zápchu, ako aj viacerých rizikových faktorov, ktoré sa spolu môžu podieľať na zvyšovaní rizika vzniku tohto zdravotného problému. Zápcha môže v prvom rade súvisieť so životným štýlom jedinca, a to spôsobom stravovania či miery fyzickej aktivity. Príčiny tiež môžu byť psychického a duševného charakteru.
V týchto prípadoch zápcha vystupuje ako samostatný zdravotný problém. Sekundárne však v najzávažnejších prípadoch môže predstavovať jeden z príznakov ochorenia, a to hlavne nejakého ochorenia tráviaceho traktu, prípadne ochorenia nervového systému.
Základné príčiny a rizikové faktory zápchy:
-
zlé stravovacie návyky – najmä nedostatok vlákniny či nadmerná konzumácia mäsa,
- nedostatok pohybu a sedavý spôsob života,
- nedostatok tekutín,
- dlhodobý stres,
- niektoré lieky – napr. antibiotiká, diuretiká, prípravky so zvýšeným obsahom železa alebo vápnika, chronické užívanie laxatív,
- tehotenstvo,
- cestovanie,
- pravidelné zadržiavanie stolice a oddiaľovanie vyprázdňovania.
Zápcha tiež môže byť prejavom nasledujúcich ochorení a zdravotných problémov (sekundárne príčiny):
-
zápalové ochorenie tráviaceho traktu, napr. zápal pankreasu,
- divertikulóza, syndróm dráždivého hrubého čreva,
- chorobné zúženie alebo ochabnutie čreva,
- rakovina hrubého čreva,
- polypy v črevách,
- psychické problémy, napr. depresie,
- neurologické choroby a problémy, napr. Parkinsonova choroba, úrazy miechy, stav po mozgovej mŕtvici
- hormonálne problémy,
- poruchy svalov panvového dna.
Zápcha u starých ľudí
Zápcha trápi prakticky všetky vekové kategórie. Náchylnejší na vznik tohto zdravotného problému sú však napríklad starší jedinci. U seniorov sa rozvoj zápchy spája hneď s niekoľkými faktormi. Neraz bývajú menej fyzicky aktívni, problém so zápchou však môže súvisieť aj so zanedbávaním pitného režimu a zdravej výživy.
Hoci to tak rozhodne neplatí vždy, u seniorov sa častejšie vyskytujú pridružené ochorenia a častejšie užívajú rôzne lieky. Okrem toho sa zvyšujúcim vekom spravidla znižuje pohyblivosť čreva i produkcia tráviacich enzýmov, čo opäť zohráva rolu v rozvoji zápchy u seniorov.
Zápcha u žien v tehotenstve
Rizikovou skupinou v súvislosti so zápchou sú aj tehotné ženy. V tehotenstve zohrávajú rolu v rozvoji zápchy hlavne dva významné činitele. Tým prvým je tlak vyvíjajúceho sa plodu na orgány v brušnej dutine. Rastúca maternica tlačí na črevá a konečník, čo spomaľuje pohyb črevného obsahu.
Druhým činiteľom sú hormonálne zmeny, ktoré v tele ženy počas tehotenstva prebiehajú, a to najmä zvýšenie hladiny hormónu progesterónu. Okrem toho môže zápcha v tehotenstve súvisieť napríklad s výživovými doplnkami, ktoré žena užíva, samozrejme, i s nedostatkom pohybu, zlým pitným režimom a nevhodným zložením stravy. Niektoré ženy trápi aj zápcha po pôrode.
Zápcha u detí
Zápcha neobchádza ani malé deti. Vo veľkom množstve prípadov je zápcha u menších detí, najmä v predškolskom veku, spôsobená tým, že dieťa stolicu skrátka zadržiava. Príčina býva psychického pôvodu. Napríklad môže mať dieťa strach, a to z dôvodu predchádzajúceho bolestivého vyprázdňovania, alebo sa bojí vyprázdňovania mimo domova, napríklad v škôlke.
K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju zápchy u detí, sú zmeny v strave, respektíve prechod na iný typ stravy, užívané lieky i dehydratácia. Na zápchy tiež môžu v o niečo vyššej miere trpieť deti kŕmené dojčenskou výživou. Príčinou však môže byť aj určitý problém metabolického alebo tráviaceho systému.
Odporúčame: Ako sa prejavuje tetanus? Čo o tomto vážnom ochorení musíme vedieť?
Čo pomáha pri zápche?
Dlhodobé alebo opakujúce sa problémy so zápchou je nevyhnutné konzultovať s lekárom. Iba na základe vyšetrenia je možné odhaliť príčinu problému. V prípade, že je zápcha prejavom ochorenia, lekár navrhne vhodné spôsoby liečby.
Ak zápcha súvisí s faktormi životného štýlu, problém odstráni hlavne zmena životosprávy. Pri problémoch so zápchou je potrebné myslieť na základné zásady jej prevencie – dostatočný príjem tekutín, pestrá strava s dostatkom vlákniny a pravidelný pohyb. Aj liečba chronickej zápchy zahŕňa v prvom rade dodržiavanie preventívnych opatrení.
A aká je prvá pomoc v prípade výskytu zápchy? Je viacero metód, ako, takpovediac, rozhýbať črevá a zabezpečiť odchod stolice. Pomôcť môžu rôzne voľnopredajné prípravky z lekárne aj prírodné prostriedky. Pri zápche môžete vyskúšať nasledujúce tipy a triky:
- preháňadlá proti zápche z lekárne vo forme čajov, čapíkov, kvapiek a pod. (pri ich užívaní vždy dodržujte odporúčané dávkovanie, ich časté užívanie sa neodporúča),
- ľanové semená (2 PL semien treba nechať pár hodín postáť v pohári vlažnej vody a následne vypiť počas dňa – uľahčí to pohyb stolice),
- bylinné čaje – napr. z mäty, čakanky, žihľavy, púpavy, fenikla, bazy čiernej, krušiny jelšovej (zvýšia množstvo tekutín),
- čistá šťava z Aloe vera (má blahodarný vplyv na tráviaci trakt),
- sušené slivky alebo figy (podporujú liečbu zápchy),
- zdroje probiotík – doplnky stravy, kefír (pri zápche ich neváhajte pravidelne dopĺňať, najmä ak sa pravidelne opakuje),
- doplnok stravy s vlákninou psyllium,
- masáž brucha, prípadne nahrievanie (odporúča sa najmä u menších detí).
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
- Ak je zápcha novým alebo nezvyčajným problémom – ak ste nikdy predtým nemali problémy so zápchou alebo ak nastane náhla zmena vašich vyprázdňovacích návykov, je vhodné to konzultovať s lekárom.
- Ak silná zápcha pretrváva viac ako 1 týždeň.
- Ak je okrem poruchy vyprázdňovania prítomná aj intenzívna bolesť alebo nepríjemný tlak v brušnej oblasti či iné tráviace ťažkosti.
- Ak zaznamenáte neobvyklý alebo neočakávaný úbytok hmotnosti – ak bez zjavného dôvodu začnete chudnúť, môže to byť znakom vážnejšieho zdravotného stavu.
- Ak je zápcha sprevádzaná inými nezvyčajnými symptómami – krv v stolici, čierna alebo dechtovitá stolica, vysoká horúčka, zvracanie alebo závažná únava.
- Ak dôjde k zmene farby alebo konzistencie stolice – akékoľvek dramatické zmeny vo vzhľade alebo konzistencii stolice by mali byť vyšetrené.
- Ak sú problémy s močením – ak máte problémy s močením alebo zmeny močových návykov súčasne so zápchou.
- Ak zápcha neodznie po zmene stravy alebo životného štýlu – ak ste sa pokúsili zmierniť zápchu zmenou stravy (zvýšený príjem vlákniny), pitným režimom alebo zvýšením fyzickej aktivity a problémy pretrvávajú.
- Ak používate laxatíva a nevidíte žiadnu úľavu – ak ste sa pokúsili použiť bezpredpisové laxatíva a nemáte úľavu alebo ak musíte laxatíva používať pravidelne.
- Ak sa zápcha vyskytne u malého dieťaťa a neustupuje ani po podaní voľnopredajných liečiv.
Odporúčame: Niekedy nie je ÁNO tou správnou cestou! Prečo hovoriť NIE?
Článok aktualizovaný 26.12.2023