Nielen vianočná dekorácia, ale aj liek – aké liečivé účinky má imelo biele?

Dali ste si už sviatočný bozk pod imelom? Imelu by sme mohli dať mnoho prívlastkov. Jedni ho poznajú ako tradičnú vianočnú dekoráciu, ktorá v domácnosti počas sviatkov nesmie chýbať. Podľa tradícií prináša pokoj, šťastie a hlavne lásku.

Druhí si zase pri jeho názve spomenú na parazitické listnaté gule, ktoré je na rôznych stromoch možné dobre vidieť hlavne počas zimy, keď sú stromy opadané.

Vedeli ste však o tom, že imelo je i prastarým prírodným liekom, ktorý sa používal pri liečbe mnohých neduhov? V dnešnom článku sa pozrieme na to, prečo patrí imelo medzi liečivé rastliny, aké má imelo biele účinky a ako ho využiť pre svoje zdravie.

Poznáte imelo biele (Viscum album)?

Imelo biele, latinsky Viscum album, je vždyzelená poloparazitická rastlina, respektíve ker z čeľade santalovité. Aký je život imela? Typické je svojím cudzopasným spôsobom života. Rastie v guľových trsoch v korunách stromov s priemerom až do 50 či 60 centimetrov, pričom sa prostredníctvom prísavných koreňov prichytáva do kôry stromov, respektíve vrastá do drevného pletiva.

Hostiteľskými rastlinami sú rôzne listnaté dreviny a z ihličnanov zvyčajne jedle či borovice. Ide o poloparazita, ktorý sa na stromoch síce priživuje, no viac-menej ich nepoškodzuje. Imelo je značne rozšírené najmä v Európe a Ázii.

Vyskytuje sa od nížin po podhorské oblasti. Táto rastlina je charakteristická svojimi vždyzelenými kožovitými listami, ktoré sú zelenej až zelenožltej farby a vajcovitého tvaru. Z pazúch konárikov vyrastajú drobné žltozelené kvety. Pre imelo sú typické ešte jeho biele bobuľovité plody s lepkavou dužinou. 

Mýtická rastlina aj súčasť ľudovej medicíny

Význam tejto rastlinky možno hľadať ďaleko v minulosti. Už keltské kmene považovali imelo za rastlinu, ktorá ich dokáže ochrániť pre démonmi. Neskôr sa stalo symbolom šťastia a vianočných sviatkov. Taktiež si našlo uplatnenie v ľudovej medicíne pri prírodnej liečbe.

Odporúčame: Spoznajte najzdravšie antioxidanty: Kde a prečo vyhľadávať antokyány?

účinky imela bieleho

Zdroj: Shutterstock®

Imelo biele – účinné látky

Na liečebné účely sa z imela bieleho zberá jeho vňať, resp. neopadavé listy. Táto parazitická rastlina obsahuje alkaloidy, flavonoidy, cholín, organické kyseliny, histamín a ďalšie látky.

Akými výnimočnými liečivými vlastnosťami je imelo známe?

V ľudovom liečiteľstve je pritom imelo známe ako bylinka podporujúca srdcovo-cievny systém človeka. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a rovnako napomáha regulovať krvný tlak.

Je nápomocná pri rozličných ťažkostiach s kardiovaskulárnym systémom, akými sú napríklad ateroskleróza či srdcové neurózy. Má výrazné protisklerotické účinky. Posilňuje srdce a eliminuje pocity návalov krvi do hlavy, napríklad v období menopauzy. Vďaka svojmu účinku má preventívne protiinfarktové pôsobenie.

Imelo tiež upokojuje nervy a vplýva na tráviaci trakt

Táto parazitická rastlina tiež pozitívne ovplyvňuje nervový systém človeka. Môže byť osožná pri problémoch so zlým spánkom, pri pocitoch nepokoja či záchvatoch strachu a úzkostných stavoch.

Okrem toho vplýva na metabolizmus a podporuje vylučovanie žlče aj činnosť pankreasu. Využíva sa tiež pri ťažkostiach so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. V pozitívnom smere ovplyvňuje i vylučovanie hormónov v ľudskom tele. 

Zber imela bieleho

Z imela bieleho sa zbiera vňať, a to obvykle v období od novembra do februára, teda keď sú stromy bez listov a imelo je ľahšie prístupné a viditeľné. V tejto dobe sú aj jeho liečivé účinky považované za najsilnejšie.

Imelo rastie na rôznych druhoch stromov, ale najčastejšie sa nachádza na jabloniach, topoľoch, vŕbach a niektorých ihličnatých stromoch. Údajne je najlepšie imelo z jablone, borovice a duba, zber z topoľov sa neodporúča z dôvodu vyššieho obsahu toxických látok.

Na zber imela je obvykle potrebné použiť rebrík a ostré záhradnícke nožnice alebo sekeru. Odporúča sa odstrihnúť celé klasy, nie jednotlivé vetvy. Nikdy nezbierajte imelo vo veľkom z jedného stromu a vždy nechajte dostatok rastliny na strome pre jej regeneráciu

Odporúčame: Čo jesť po cvičení? Tieto potraviny sú dobrou voľbou!

použitie imela

Zdroj: Shutterstock®

Sypaný a porciovaný čaj z imela

Ak chcete vyskúšať liečivé účinky imela bieleho, môžete sa po sušenej droge (ako sušený alebo porciovaný čaj) poobzerať v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami.

Z listov imela sa však nepripravuje klasický zápar, respektíve čaj, ale len macerát, čiže akýsi výluh v studenej, maximálne vlažnej vode. Varom sa totiž účinné látky rastliny rozkladajú.

Odporúča sa preto zaliať malú lyžičku sušeného imela asi 2 dcl vlažnej vody a nechajte lúhovať počas noci, respektíve dňa. Potom nápoj sceďte a trochu zohrejte. Zvyčajne sa pijú dve šálky imelového macerátu denne. Môžete ho vyskúšať pri problémoch s tlakom či pankreasom.

Skúsiť môžete aj imelovú tinktúru

Okrem toho je dostupná aj tinktúra z imela, ktorá má taktiež liečivé účinky, o ktorých sme hovorili už vyššie. Užíva sa po kvapkách, pričom vždy dodržujte dávkovanie, ktoré je uvedené na etikete alebo v príbalovom letáčiku produktu.

Môže mať imelo biele škodlivé účinky?

Pri používaní imela je vo všeobecnosti potrebné dodržiavať odporúčané množstvá, v opačnom prípade môže rastlinka skôr uškodiť. Na imelo si treba dávať vo všeobecnosti pozor, napríklad jeho bobule patria medzi jedovaté časti. O jeho použití sa tiež môžete poradiť s lekárom.

Nadmerné dávky sa neodporúčajú hlavne z dôvodu obsahu viskotoxínu. Tomu je pripisovaný v určitých nižších dávkach protirakovinový účinok, avšak, pri vyšších dávkach sa môžu dostaviť nekrotizujúce účinky, pričom môže rastlina poškodzovať bunky organizmu.

Ďalej môže rastlina v nadmerných dávkach vyvolať gastrointestinálne problémy (bolesti brucha, zvracanie), problémy s tlakom, neurologické problémy či alergické reakcie. 

Článok aktualizovaný 22.12.2023

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.12.2019 06:42

pred rastlinou imelo, mám rešpekt....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE