Najlepšie bylinky pre lepší spánok: Zbavte sa nespavosti bez liekov!

Nespavosť, dlhé zaspávanie, prebúdzanie sa cez noc, nedostatočné oddýchnutie si počas spánku – s tým všetkým sa pravdepodobne každý musí raz za čas popasovať. Ak ste sa tým ešte nikdy nestretli, máte obrovské šťastie. Kvalitný a dostatočne dlhý zdravý spánok je totiž nevyhnutný pre správnu funkciu celého tela. 

Zabezpečuje nám potrebnú regeneráciu. Nedostatok spánku pritom môže byť pôvodcom mnohých zdravotných problémov. Čo však v prípade, ak to s vaším spánkom nevyzerá dvakrát ružovo? Pomôcť môžu napríklad lieky na spanie. 

Niekedy však stačí aj oveľa menej a nie je dôvod hneď hltať tabletky. Skvelým pomocníkom sú napríklad rôzne byliny, ktoré si môžeme pripraviť ako bylinný čaj. Dnes vám predstavíme tie najlepšie bylinky pre lepší spánok. Ktoré bylinky pre spánok a proti nespavosti odporúča tradičná medicína?

Čo sa môže skrývať za problémami so spánkom?

Existujú rôzne príčiny nespavosti a celkovo zlej kvality spánku. Veľký vplyv má napríklad vek človeka. Je bežné, že stúpajúcim vekom má človek o niečo väčšie problémy so zaspávaním alebo nevydrží spať dostatočne dlhú dobu. 

Problémy so spánkom sa môžu vyskytnúť u jedincov s ochoreniami srdca a ciev či hormonálnymi alebo tráviacimi ťažkosťami. Príčiny nespavosti však môžu mať aj psychický charakter.

Môže ju spôsobiť nadmerná psychická záťaž organizmu počas dňa, prepracovanosť či nadmerný stres. Nie je zriedkavé, že ak nás niečo trápi alebo nás čaká dôležitá udalosť, nedá nám to jednoducho spať. Poďme sa však pozrieť na to, ktoré bylinky nám v prípade rôznych problémov so spánkom môžu pomôcť najlepšie.

Odporúčame: 8 spôsobov, ako si pridať roky do života: Žite dlhšie!

valeriána

Zdroj: Depositphotos

TOP bylinky na dobrý spánok:

1. Valeriána lekárska – na kvalitný spánok a proti neurózam

Medzi najznámejšie bylinky na lepší spánok patrí valeriána lekárska, ktorej sa tiež hovorí kozlík. Jej koreň má sedatívne účinky. Droga z valeriány pôsobí na nervový systém upokojujúco a rovnako prispieva k tlmeniu srdcovej činnosti.

Valeriánový čaj je obrovským pomocníkom nielen pri nespavosti, ale aj búšení srdca, strese, nervozite či pocitoch úzkosti. Napomáha ľahšie prekonávať aj chronické poruchy spánku či depresívne stavy. Okrem toho sa osvedčil pri žalúdočných neurózach aj črevných ťažkostiach, napríklad kŕčoch a nafukovaní.

Odporúčame: Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?

medovka

Zdroj: Depositphotos

2. Medovka lekárska – na spánok aj lepší krvný tlak

Ďalšou skvelou bylinkou, ktorá býva často súčasťou prírodných liekov na problémy so spánkom, je aj medovka lekárska. Vyzerá trochu ako mäta, no spoznáte ju vďaka jej krásnej citrónovej vôni, ktorá sa uvoľní po trení listov medzi prstami.

Lahodný medovkový čaj je rovnako upokojujúci, priaznivo vplýva na krvný tlak a prispieva k zmierneniu podráždenosti. Ak potrebujete navodiť pokojný spánok, určite si večer vychutnajte práve čaj z medovky. Doprajte si ho najmä po náročnom dni. Pomôže vám odreagovať sa a lepšie zrelaxovať. To je pred spánkom veľmi dôležité.

3. Levanduľa úzkolistá – pre lepší spánok a zmiernenie stresu

Levanduľa úzkolistá (levanduľa lekárska) je nielen voňavou rastlinou s peknými fialkovými kvetmi, ale aj dôležitou liečivou bylinou, ktorá má svoje miesto v tradičnej ľudovej medicíne už od nepamäti. Jej kvety upokojujú centrálnu nervovú sústavu, navodzujú pokojný spánok, eliminujú nervozitu a znižujú tlak.

Ak vás trápia rôzne poruchy spánku, levanduľový čaj sa môže stať vaším účinným pomocníkom vo večerných hodinách. Dobre pôsobí najmä pri nespavosti, ktorej príčinou je stres. Ak chcete ešte väčší relax, pripravte si večer kúpeľ s levanduľovým olejom alebo olej z levandule pridajte do aromalampy.

Odporúčame: Pozoruhodné účinky čierneho čaju: Dokáže skutočne nahradiť kávu?

ľubovník

Zdroj: Depositphotos

4. Ľubovník bodkovaný – pre lepšie zaspávanie aj duševnú pohodu

Ktorá ďalšia bylina podporí dobrý spánok? Ďalším záchrancom pri prebdených nociach je ľubovník bodkovaný, z ktorého sa na liečebné účely využíva kvitnúca vňať rastliny. Opäť ho radíme k bylinám, ktoré upokojujú organizmus, bojujú proti nervozite, úzkosti či strachu a prispievajú k celkovej duševnej pohode.

Pomôže pri mnohých psychických ťažkostiach, čím uľahčuje i zaspávanie. Ľubovník má však množstvo ďalších účinkov. Podporuje činnosť žlčníka a pečene a pri použití zvonka tiež prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán. Ženy by však mali mať na pamäti, že ľubovník má pri vyšších dávkach negatívny vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie.

5. Chmeľ obyčajný – pre dobrý spánok a proti migrénam

K lepšiemu spánku vám môže pomôcť i chmeľ obyčajný (chmeľ otáčavý). O ňom asi každý vie hlavne to, že sa z neho vyrába pivo. A nie, neradíme vám dať si večer pohárik tohto alkoholu. Chmeľové šištice totiž v sušenom stave zoženiete rovnako, ako aj iné bylinky.

Z nich je možné pripraviť si liečivý zápar. Ten pozitívne vplýva na nervovú sústavu, má upokojujúce účinky, eliminuje pocity podráždenosti aj napätia. Pomôže pri nespavosti, migrénach či vyčerpaní. Okrem toho chmeľ otáčavý ocenia i ženy. Pomáha totiž upravovať menštruačný cyklus a prispieva k jeho pravidelnosti.

Odporúčame: Viete, ako používať ricínový olej? Z toľkých možností budete nadšení!

mučenka

Zdroj: Depositphotos

6. Mučenka pleťová

Na zlepšenie kvality spánku a boj proti nespavosti tradičná medicína odporúča aj mučenku pleťovú alebo mučenku opletavú. Mučenka pleťová (Passiflora incarnata) je rastlina známa predovšetkým pre svoje upokojujúce a sedatívne účinky, čo ju robí obľúbenou v prírodnej medicíne pri liečbe úzkosti, stresu a nespavosti.

Je často odporúčaná na zlepšenie kvality spánku, predovšetkým vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam, ktoré môžu pomôcť ľuďom ľahšie zaspať a dosiahnuť hlbší spánok. Môže dokonca pomáhať aj pri menštruačných kŕčoch a nepríjemnostiach spojených s PMS vďaka svojim relaxačným účinkom na hladké svalstvo.

Ďalšie osožné bylinky na spanie:

  • lipkavec marinkový
  • mäta pieporná
  • rumanček kamilkový
  • šalvia
  • dúška materina
  • ibištek

Článok aktualizovaný 28.3.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE