Hrozba Alzheimerovej choroby: Toto sú zásady prevencie!

Ak máme tridsať rokov, pravdepodobne neuvažujeme nad tým, čo bude, keď  budeme mať o štyridsať viac. Ale mali by sme! Štatistiky hovoria, že vo veku nad osemdesiatpäť rokov trpí Alzheimerovou chorobou štyridsať percent ľudí. Uvádza sa, že sa tento počet bude zvyšovať.

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktoré postupne ničí pamäť, kognitívne schopnosti a schopnosť samostatného fungovania.

Čo spôsobuje alzheimerovu chorobu?

Hoci presná príčina nie je známa, existuje niekoľko faktorov, ktoré sa domnievajú, že prispievajú k vývoju Alzheimerovej choroby.

Príčiny alzheimerovej choroby sú nasledovné:

 • Bunky mozgu obsahujúce proteín beta-amyloid sa hromadia a tvoria nezdravé sklony nazývané amyloidové plaky.
 • Tau proteíny tvoria zhluky nazývané neurofibrilárne klbká, ktoré taktiež prispievajú k škodlivosti na mozgu.
 • Znížená produkcia neurotransmiterov, ako je acetylcholín, ktoré sú zodpovedné za prenos informácií medzi bunkami mozgu.
 • Genetické faktory môžu byť takisto dôležité, pričom predstavujú vyššie riziko rozvoja ochorenia. Dedičnosť alzheimerovej choroby je teda viac ako pravdepodobná.
 • Štúdie ukazujú, že zápalové procesy v tele môžu tiež prispievať k rozvoju Alzheimerovej choroby.
 • Vyrovnávacia nerovnováha železa, zinku a iných minerálov je tiež spájaná s týmto ochorením. Dôležitá je preto aj kvalitná strava.

Je dôležité zdôrazniť, že pre túto chorobu neexistuje zatiaľ žiadna liečba. Liečba alzheimerovej choroby zahŕňa určité lieky a terapie, ktoré môžu pomôcť zmierniť symptómy a spomaliť progresiu ochorenia, ich účinnosť je však obmedzená. Je preto mimoriadne dôležité podchytiť začiatok alzheimerovej choroby, ako aj samotný následný rozvoj alzheimerovej choroby.

Aké sú prvé príznaky alzheimerovej choroby?

Prvými príznakmi pre výskyt Alzheimerovej choroby môžu byť napríklad aj:

 • Poruchy pamäti - človek môže mať ťažkosti s pamäťou na nedávne udalosti, zabúda na dôležité informácie, opakuje sa v otázkach.
 • Poruchy myslenia a schopností - postihnutá osoba môže mať problémy so sústredením, riešením problémov, rozhodovaním a logickým myslením.
 • Zmena nálady a osobnosti - môže dochádzať k náhlym zmenám nálady, ako napríklad depresia, podozrievavosť, zmätenosť, podráždenosť a strach.
 • Zábudlivosť a straty - človek môže strácať predmety častejšie ako zvyčajne, zle si pamätať, kde veci uložil, aby ich znovu našiel.
 • Problémy s rečou a písaním - môžu sa vyskytnúť obtiaže pri hovore alebo písaní, prejavy častejšieho hľadania správnych slov alebo neschopnosti si zapamätať správny názov vecí.
 • Neschopnosť vykonávať každodenné úlohy - osoba môže mať problémy s plánovaním, prípravou jedla, obliekaním sa, správnym používaním kľúčov a podobne. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto príznaky sa môžu líšiť u každého jednotlivca a môžu sa vyvíjať postupne alebo rýchlo. Ak máte akékoľvek obavy o seba alebo niekoho blízkeho, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc na vyšetrenie a diagnózu.

Diagnostika alzheimerovej choroby preto vyžaduje lekárske vyšetrenia, akonáhle sa objavia symptómy alzheimerovej choroby.

Pozor na varovné príznaky - kde je hlavný problém?

Ide o ochorenie mozgu, ktoré poškodzuje a ničí mozgové bunky. So zvyšujúcim sa vekom klesá totiž ich regeneračná schopnosť, a tak sa v mozgu ukladá toxický bielkovinový odpad. Vznikajú poruchy pamäti, myslenia, schopností a správania, ktoré sa časom zhoršujú. Zlou správou je, že ešte neexistujú lieky, ktoré by túto chorobu vyliečili. Ak sa odhalí v ranom štádiu, je možné situáciu stabilizovať, na nejaký čas spomaliť.

Pozri aj: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

koho postihuje Alzheimer

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú štádiá alzheimerovej choroby?

Závažná Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje mozog a postupne vedie k poklesu kognitívnych a funkčných schopností.

Choroba prechádza rôznymi štádiami, pričom každé štádium charakterizuje určité symptómy a zmeny.

 1. Predklinické štádium: V tomto štádiu nie sú ešte príznaky zreteľne viditeľné. Ale už dochádza k istým zmenám v mozgu, vrátane hromadenia amyloidových plakov a tauových zväzkov. Môže to trvať roky, kým sa objavia prvé symptómy.
 2. Mierne kognitívne poruchy: V druhom štádiu sa začínajú prejavovať prvé mierny symptómy, ako sú problémy s pamäťou, zmätok, roztržitosť a problémy s plánovaním a organizáciou. Osoba môže zabúdať dôležité termíny a majú problémy s riešením jednoduchých úloh. Toto štádium môže trvať od pár mesiacov až niekoľkých rokov.
 3. Stredne pokročilé štádium: V tomto štádiu sa symptómy stávajú zreteľnejšími a výraznejšími. Osoba má problémy s rozpoznávaním rodinných príslušníkov, straty pamäti a zapamätania si aktuálnych udalostí. Ich schopnosť komunikovať a vykonávať jednoduché úlohy takisto klesá. Osoba potrebuje stále viac pomoci pri každodenných aktivitách. Toto štádium môže trvať niekoľko rokov.
 4. Ťažké štádium: V tejto fáze sú symptómy Alzheimerovej choroby ešte závažnejšie. Osoba stráca schopnosť komunikovať a rozpoznávať svoje najbližšie okolie. Vyžaduje plnú starostlivosť a pomoc pri každodenných základných potrebách. Môžu sa vyskytnúť poruchy spánku, záchvaty plaču, fyzické ťažkosti či demencia. Starostlivosť o pacienta je v tomto štádiu veľmi náročná.

Je dôležité si uvedomiť, že prejavy a trvanie jednotlivých štádií Alzheimerovej choroby môže byť u každého pacienta rôzne. Pravidelné sledovanie a starostlivosť od kvalifikovaného zdravotného personálu sú kľúčové pre riadenie choroby a kvalitu života pacienta.

Kto je ohrozený?

Aj keď presná príčina nie je známa, uvádzajú sa niektoré rizikové faktory. K nim patrí zvyšujúci sa vek. Častejšie sú postihnuté ženy a spozornieť by ste mali, ak sa táto choroba vyskytla u vašich príbuzných. Nebezpečenstvo ochorenia stúpa s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, zníženou funkciou štítnej žľazy, pri úrazoch hlavy. Vyššie riziko je aj u fajčiarov, ľudí s oslabenou imunitou a u ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení stresu.

A teraz dobré správy! Je toho veľa, čo môžete pre seba spraviť v oblasti prevencie.

 

Výživa pre mozog

Čoraz viac ľudí si uvedomuje  súvislosť medzi životným štýlom a zdravím mozgu. Platí to aj pri prevencii Alzheimera.

Konzumujte potraviny, ktoré majú veľa vlákniny a antioxidantov, málo nezdravých tukov, nie sú geneticky modifikované a chemicky ošetrované. Zaraďte do svojho jedálnička červené hrozno, čerešne, bobuľové ovocie, slivky, kapustu, brokolicu, ružičkový kel, papriku, listovú zeleninu, orechy s vysokým obsahom vitamínu E, ako sú mandle, pekanové orechy, vlašské orechy.

Do kategórie nevhodných potravín patrí cukor a pšenica.

Odporúčame aj: Neuveriteľné účinky jablčného octu: Top 7 pre naše zdravie!

stravou proti Alzheimerovi

Zdroj: Shutterstock®

Tréning mozgu - kognitívny tréning

Nenechajte svoje mozgové bunky príliš odpočívať. Čítajte, lúštite krížovky, hrajte spoločenské hry na precvičenie pamäti, venujte sa koníčkom, učte sa nové veci.

Pohyb a mentálna aktivita

Mentálnu aktivitu doplňte fyzickou. Vedci zistili, že stresový hormón, ktorý sa vylučuje počas pohybu, má pozitívny vplyv na mozog. Cvičenie navyše zlepšuje prietok krvi do mozgu.

 

Nezanedbávajte spoločenské aktivity!

Niektoré výskumy potvrdzujú, že spoločenská aktivita pomôže udržať mozog dlhšie zdravý. Nevyhýbajte sa spoločnosti, venujte sa stretnutiam, ktoré vám prinášajú radosť. Ak sa dá, komunikáciu cez informačné technológie nahraďte priamym kontaktom.

Odporúčame aj: Známky úplného vyčerpania: 7 varovných signálov

 

spoločenské aktivity proti Alzheimerovi

Zdroj: Shutterstock®

Doplnky stravy

Ponúkame vám prehľad niektorých látok, ktoré majú pozitívny vplyv na udržanie dobrej kondície mozgu.

 • Kokosový olej obsahuje látky, ktoré obnovujú nervovú výstelku, čím zlepšujú pamäť. Môžete použiť lyžičku za studena lisovaného kokosového oleja v biokvalite do smoothies a šalátov.
 • Používajte pri varení kurkumu. Obsahuje kurkumín, antioxidačnú zlúčeninu s protizápalovými účinkami, ktoré znižujú vznik bielkovinových plakov.
 • Vitamín B12 podporuje fungovanie pamäti.  
 • Ginko je schopné zlepšovať prietok krvi do mozgu, zmierňuje závraty a stratu pamäti.
 • Krvný obeh v mozgu zlepšuje škorica.
 • Čučoriedky sú plné antioxidantov, ktoré podporujú funkciu mozgu, celkové zdravie a spomaľujú starnutie.

Optimisticky v tejto súvislosti vyznieva informácia, že v nasledujúcom desaťročí lekárska veda očakáva  dôležitý prelom vo vývoji vakcín alebo liekov, ktoré dlhšie chránia zdravé mozgové bunky a ak budú doplnené správnym „mozgovým životným štýlom“ môžu priniesť neskorší nástup symptómov tejto choroby.

Aká je odporúčaná prevencia proti alzheimerovej chorobe?

Prevencia proti Alzheimerovej chorobe sa zameriava na zdravý životný štýl a podporu zdravia mozgu.

Tu je niekoľko odporúčaných opatrení:

 • Fyzická aktivita - pravidelná fyzická aktivita, ako je chôdza, beh, plávanie alebo aeróbne cvičenie, je dôležitá pre zdravie mozgu. Snažte sa cvičiť aspoň 150 minút týždenne.
 • Zdravá strava - zahrňte do svojho jedálnička viac ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a morských plodov. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov, nasýtených tukov a prejedanie sa.
 • Sociálna interakcia - zapájajte sa do spoločenských aktivít a udržujte si silné sociálne vzťahy. Sociálna aktivita a komunikácia s inými ľuďmi a aktívne zapájanie sa do komunitného života môžu pomôcť udržať mozog zdravý.
 • Duševná stimulácia - udržujte si mozog aktívny tým, že sa budete venovať čítaniu, riešeniu krížoviek, učeniu sa nových vecí alebo hraním hier, ktoré si vyžadujú myslenie a pamäť.
 • Kontrola chorôb - kontrola a riadne liečba chronických chorôb, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka alebo vysoký cholesterol, môže pomôcť znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
 • Cvičenie mozgu - venujte sa aktivitám, ktoré stimulujú mozog, ako je napríklad riešenie hádaniek, pamäťových hier alebo učenie sa nových jazykov.
 • Zdravý spánok - zabezpečte si dostatok kvalitného spánku. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na mozgovú funkciu a zdravie. Význam spánku je preto veľmi dôležitý.
 • Zdravie srdca - dodržiavajte zdravé návyky, obmedzte konzumáciu alkoholu a dbajte na pravidelné kontroly srdcového a cievneho systému.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto odporúčania môžu pomôcť znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby, ale nie sú zárukou jej úplnej prevencie. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa svojho zdravia, poraďte sa s lekárom. Pretože problematika alzheimerovej choroby je skutočne veľmi náročná a obsiahla.

Aktualizované na 10.02.2024

3 komentárov
Jana Čipková

Jana Čipková

05.02.2019 19:49

Ochorenie na Alzheimera je nepríjemné najmä pre najbližších. Chorí o svojej chorobe ani nevedia, zo začiatku len zabúdajú a pripisujú to veku. Alzheimera má aj moja suseda.

Vaše meno:

Erika Podskubová

Erika Podskubová

08.02.2019 16:35

no nikdy nevieme či to postihne aj nás

Vaše meno:

Martin Benetin

Martin Benetin

11.02.2019 19:19

Dnes som sa až zhrozil keď som sa dozvedel, že kamarátovi, ktorému v poslednej dobe tŕpla v aute noha keď ju mal dlhšie na plyne, diagnostikovali sklerózu multiplex. V apríli čakajú bábätko a to má chudák do 40ky ešte hodne ďaleko...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE