Zápaly močových ciest predstavujú veľmi rozšírený zdravotný problém. V podstate ich po infekciách dýchacích ciest radíme k najčastejšie sa vyskytujúcim infekčným ochoreniam. Niektorých dokonca zápaly močových ciest nepotrápia len raz, ale objavujú sa u nich pravidelne.
Na tento zdravotný problém pritom spravidla upozorní bolesť aj časté nutkanie na močenie. Aké sú hlavné príznaky infekcie močových ciest, čo ochorenie spôsobuje a ako postupovať pre liečbe či prevencii?
Rozdiel medzi zápalom dolných a horných močových ciest
Zápaly močových ciest môžu postihovať rôzne časti močového systému, a preto sa rozdeľujú na:
Dolné močové cesty – najčastejšie ide o zápal močového mechúra (cystitída) a močovej rúry (uretritída). Príznaky sú typicky miernejšie, ako pálenie pri močení, časté nutkanie a tlak v podbrušku.
Horné močové cesty – zahŕňajú najmä zápaly obličiek (pyelonefritída). Tieto stavy môžu byť vážnejšie, sprevádzané vysokou horúčkou, bolesťou v bedrách, zimnicou či nevoľnosťou. Vyžadujú okamžitú liečbu, často aj hospitalizáciu.
Čo je príčinou infekcie močových ciest?
Zápaly močových ciest radíme spravidla medzi bakteriálne infekcie, vo väčšine prípadov sú ich príčinou práve baktérie. Tie sa môžu uchytiť v rôznych častiach močového traktu a vyvolať zápal. Až okolo 80 % infekcií horných aj dolných močových ciest spôsobujú baktérie Escherichia coli, ktoré tvoria bežnú súčasť črevnej flóry človeka.
Ak sa však tieto baktérie dostanú do močového traktu (napríklad z konečníka alebo sú zanesené pri pohlavnom styku), môžu vyvolať ťažkosti. Najrizikovejšiu skupinu pritom tvoria ženy v reprodukčnom veku. Ženy sú náchylnejšie na zápaly močových ciest, a to v prvom rade z dôvodu kratšej močovej rúry (v porovnaní s mužmi).
Ohrozené skupiny a rizikové faktory
Infekcia močových ciest tiež môže potrápiť tehotné ženy, ale aj deti. Mužov trápia infekcie močového ústrojenstva skôr vo vyššom veku, pričom neraz bývajú spojené s ochorením prostaty. K rizikovým faktorom, respektíve k faktorom, ktoré môžu zvyšovať riziko rozvoja tohto zdravotného problému, patrí:
- nedostatočný pitný režim,
- nedostatočná hygiena,
- zadržiavanie močenia,
- oslabená imunita,
- cukrovka (i ľudia s diabetom častejšie trpia na infekcie močových ciest),
- vrodené vývojové vady močovej rúry a mechúra,
- pozápalové zúženie močových ciest.
Infekcie močových ciest a hormonálne zmeny u žien
U žien môžu byť časté infekcie močových ciest spojené aj s hormonálnymi zmenami – najmä v období:
tehotenstva, keď dochádza k mechanickému tlaku na močové cesty,
menopauzy, keď pokles estrogénu ovplyvňuje sliznicu močového ústrojenstva a znižuje jej odolnosť voči baktériám,
počas menštruácie, ak nie je dôsledne dodržiavaná intímna hygiena.
Ako sa zápal močových ciest prejavuje?
Zápal močových ciest bežne sprevádza celý rad charakteristických príznakov, ktoré bývajú do veľkej miery veľmi podobné u mužov aj žien. Na infekciu v prvom rade upozorňujú rôznorodé ťažkosti spojené s močením. Močenie môže byť v priebehu infekcie veľmi nepríjemné a sprevádzané palením, rezaním, v horšom prípade i výraznejšou bolesťou.
Bežným javom je, že pacient má problém vymočiť sa a stále pociťuje, že mechúr je nedostatočne vyprázdnený. V súvislosti s neúplným vyprázdňovaním vzniká aj ďalší sprievodný príznak, a to časté nutkanie na močenie.
Pri infekcii močových ciest sa môžu objaviť aj tieto príznaky:
- bolesť v podbrušku,
- zapáchajúci moč,
- zakalený moč,
- moč s prímesou krvi (červeno alebo ružovo sfarbený moč),
- zvýšená teplota,
- nadmerná únava.
Vo všeobecnosti však príznaky infekcie močových ciest bývajú u mužov o niečo miernejšie. Ak sa infekcia dostane do vyšších častí močového ústrojenstva, teda napríklad do obličiek, objaviť sa môžu vážnejšie ťažkosti, vrátane nevoľnosti, zvracania, bolesti v bedrách, horúčok aj zimnice.
Zápal močových ciest u detí
Na zápal močových ciest u detí taktiež upozorňuje časté močenie len malého množstva moču, prípadne dlhšie nemočenie alebo pomočovanie, dieťa sa tiež môže sťažovať na bolesti v bruchu. U najmenších (približne do 2 rokov) však bývajú príznaky pomerne nešpecifické, často sa objavuje hlavne letargia, plač, podráždenosť, horúčky i hnačky.
Shutterstock®Komplikácie pri infekciách močových ciest
Mohlo by sa zdať, že infekcia močových ciest je úplne bežným problémom, ktorý skrátka postupne odznie. Liečbu však neradno podceňovať. Neliečená infekcia sa totiž môže stať chronickou alebo sa taktiež môže ďalej šíriť a postihnúť napríklad aj obličky, čo následne vedie k rozvoju vážnejšieho stavu.
Taktiež je nevyhnutná návšteva lekára v prípade podozrenia na zápal močových ciest počas tehotenstva. V druhom aj treťom trimestri totiž môže infekcia ohrozovať plod. Infekcia sa môže rozšíriť aj do krvného obehu, čo v zriedkavých prípadoch vedie k nebezpečnej urosepse. Navyše, opakované neliečené zápaly môžu spôsobiť trvalé poškodenie močového traktu alebo zníženie funkcie obličiek.
Diagnostika infekcií močových ciest
Pri diagnostike lekár spravidla zhodnocuje prítomné príznaky u pacienta, pristúpiť môže k vyšetreniu podbruška pohmatom, taktiež býva bežne potrebné vyšetrenie moču. Pri komplikovanejších infekciách tiež môže byť potrebné ultrazvukové vyšetrenie močového ústrojenstva.
V niektorých prípadoch sa vykonáva aj kultivácia moču, ktorá pomáha určiť konkrétneho pôvodcu infekcie a jeho citlivosť na antibiotiká. Táto metóda je kľúčová najmä pri opakovaných alebo ťažšie liečiteľných zápaloch, aby sa zvolila čo najefektívnejšia liečba.
Liečba infekcií močových ciest
Bežné akútne infekcie močových ciest sú spravidla dobre liečiteľné bežnými antibiotikami. Dôležité je užívať antibiotiká presne podľa predpisu a neukončovať liečbu predčasne, aj keď príznaky ustúpia. Nedodržanie liečebného režimu môže viesť k návratu infekcie a vzniku rezistencie na antibiotiká, čo sťažuje budúcu liečbu.
Pri liečbe má význam oddychový režim a dostatočný príjem tekutín. Na popíjanie počas dňa je vhodná voda, nesýtené minerálne vody aj urologické čaje. Liečbu je tiež možné podporiť voľnopredajnými výživovými doplnkami z lekárne (napr. extrakty z brusnice). Taktiež je vhodné klásť dôraz na dostatočnú hygienu a zdržovať sa pohlavného styku.
Shutterstock®Bylinky na zápaly močových ciest
I ľudová medicína má svoje overené postupy pri liečbe zápalov močových ciest. Rôzne bylinky môžu slúžiť ako účinné podporné prostriedky pri liečbe infekcie. Bylinky je možné vnútorne užívať vo forme čajov alebo tinktúr, taktiež zvonka vo forme sedacích kúpeľov.
Skvelým pomocníkom je napríklad medvedica lekárska, ktorá je charakteristická svojimi červenými guľovitými plodmi. Na liečebné účely sa využívajú listy. Čaj z medvedice (1 ČL sušených listov na 2 dcl vody) účinne prečisťuje močové cesty a podporuje liečbu infekcie močového mechúra aj obličiek.
Medzi ďalšie bylinky, ktoré sa osvedčili pri spomínaných ťažkostiach s močovým ústrojenstvom a ktoré poľahky zoženiete i v lekárni, patria:
- breza previsnutá,
- praslička roľná,
- lipkavec pravý,
- zlatobyľ obyčajná,
- kapucínka väčšia,
- vŕbovka malokvetá (pre mužov pri problémoch s prostatou),
- repík a harmanček (formou sedacieho kúpeľa).
Hlavné zásady prevencie infekcií močových ciest
V súvislosti s rôznymi ochoreniami je vhodné myslieť v prvom rade na ich prevenciu. Mnohým ochoreniam sa totižto dá tými správnymi krokmi prechádzať alebo je možné minimálne znížiť riziko ich rozvoja. Na prevenciu infekcií močových ciest by dozaista mali o to viac myslieť osoby, u ktorých sa tento problém už opakovane vyskytol. Medzi hlavné zásady prevencie môžeme zaradiť nasledovné opatrenia:
- dostatočný príjem tekutín (aspoň 2 až 2,5 l),
- pravidelnú návštevu toalety (nezadržiavať moč),
- dôkladnú hygienu po použití toalety, pohlavnom styku aj počas menštruácie,
- nosenie kvalitnej bavlnenej spodnej bielizne, vyhýbanie sa tesnej bielizni,
- výmenu mokrých plaviek po kúpaní,
- v prípade opakovaných infekcií užívanie podporných doplnkov stravy pre zdravé močové cesty.
Infekcie močových ciest síce patria medzi bežné zdravotné problémy, no rozhodne nie sú zanedbateľné. Vďaka správnej liečbe, dôkladnej hygiene a preventívnym opatreniam možno riziko ich výskytu výrazne znížiť. Ak sa však ťažkosti opakujú, netreba sa hanbiť vyhľadať odborníka – zdravé močové cesty sú kľúčom k fyzickej pohode aj celkovej kvalite života.
Aktualizovaný článok: 08.07.2025