Hysteroskopia – o aké vyšetrenie ide a kedy je potrebné?

hysteroskopia

Endoskopia predstavuje lekársku vyšetrovaciu metódu, ktorá slúži na prehliadanie telesných dutín pomocou optického prístroja, ktorý je do tela zavádzaný prirodzenými otvormi. Táto metóda sa využíva nielen pri diagnostike ochorení, ale spravidla umožňuje aj vykonanie určitých operačných výkonov. 

Medzi endoskopické metódy patrí napríklad gastroskopia, ktorá slúži na vyšetrenie hornej časti tráviacej sústavy a taktiež kolonoskopia, ktorou sa vyšetrujú dolné úseky tráviacej rúry. Spomenúť môžeme mnohé ďalšie druhy endoskopie, jednou z nich je i takzvaná hysteroskopia. 

O aké vyšetrenie ide? Kedy sa hysteroskopia vykonáva? Kedy sa naopak hysteroskopia nemôže vykonať? Je nutnosť anestézie pri vyšetrení? Viac v článku!

Čo je to hysteroskopia?

Hysteroskopia predstavuje endoskopickú metódu, ktorá slúži na vyšetrenie dutiny maternice. Umožňuje vizualizovať kanál krčka maternice, ako aj celú dutinu maternice, vrátane vstupov vajíčkovodov. Pri tomto druhu endoskopie sa využíva takzvaný hysteroskop, čo je tenký optický kovový prístroj vybavený malou kamerou, ktorý môže lekár do maternice zaviesť cez pošvu. Hysteroskopiu pritom delíme na diagnostickú a operačnú, respektíve liečebnú, a to na základe toho, s akým cieľom ju lekár prevádza.

Diagnostická hysteroskopia vs. operačná hysteroskopia

  • Diagnostická hysteroskopia slúži na zobrazenie dutiny maternice za účelom diagnostiky (hľadanie príčiny zdravotných problémov), čiže s cieľom skontrolovať dutinu maternice a odhaliť určité patologické nálezy, ako sú napríklad polypy, myómy a iné zmeny na sliznici. Pomáha lekárovi zistiť stav a výšku sliznice či prípadnú prítomnosť patológií v oblasti ústia vajcovodov, vývojové chyby maternice či prítomnosť zrastov. Súčasťou diagnostickej formy hysteroskopie môže byť aj odobratie vzoriek (kyretáž) na ďalšie vyšetrenie. 

  • Liečebná hysteroskopia (operačná) slúži na riešenie a odstránenie patologických nálezov, teda umožňuje napríklad odstrániť polypy v maternici, väzivové zrasty či myómy, ktoré sú pôvodcom zdravotných ťažkostí. 

Resekčná hysteroskopia

Resekčná hysteroskopia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa používajú špeciálne nástroje na odstránenie abnormalít v dutine maternice pomocou hysteroskopu – tenkej, osvetlenej trubice, ktorá sa zavádza cez pošvu do maternice. Tento zákrok sa vykonáva na diagnostiku a liečbu rôznych stavov, ako sú polypy, myómy, abnormálne tkanivá, zrasty alebo malformácie maternice.

Výhodou resekčnej hysteroskopie je, že sa vykonáva minimálne invazívne, často ambulantne, bez potreby veľkých rezov, a umožňuje cielenú liečbu problémov priamo vo vnútri maternice, čím sa minimalizuje riziko komplikácií a znižuje čas rekonvalescencie.

Odporúčame: Pedikulóza – ako rozpoznať a rýchlo odstrániť problém so všami?

indikácie k hysteroskopii
Shutterstock®

Zdravotné indikácie – kedy sa hysteroskopia vykonáva?

Indikáciou k prevedeniu hysteroskopie bývajú obvykle hlavne rôznorodé gynekologické zdravotné problémy ženy, ktorých príčina nebola zistená inými typmi vyšetrení. Taktiež sa hysteroskopia prevádza napríklad aj pri problémoch, ktoré sa týkajú tehotenstva a plodnosti, rovnako pri podozrení na patologické útvary v maternici po predchádzajúcom ultrazvukovom vyšetrení. 

V niektorých prípadoch však môže vyšetrenie slúžiť len na posúdenie a skontrolovanie stavu sliznice maternice, napríklad po gynekologických operáciách, po pôrode alebo potrate. V súčasnosti je však niekedy hysteroskopia využívaná aj na sterilizáciu. 

Indikácie k hysteroskopii:

  • opakujúce sa netypické alebo silné krvácanie z rodidiel,
  • krvácanie po menopauze,
  • abnormálne výtoky z pošvy,
  • neplodnosť ženy alebo neschopnosť donosiť dieťa,
  • opakované potraty,
  • panvové bolesti,
  • problémy so zavedením vnútromaternicového telieska,
  • úprava polohy vnútromaternicového telieska,
  • podozrivý nález v dutine maternice pri ultrazvuku,
  • potreba odstránenia zvyškov po pôrode alebo potrate,
  • odstránenie patologických nálezov,
  • podozrenie na vrodené chyby maternice.

Príprava na hysteroskopiu

O tom, ako sa pripraviť na hysteroskopiu, vás oboznámi v prvom rade lekár, potrebné je dodržiavať jeho nariadenia. Konkrétna forma prípravy sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, či je u pacientky plánovaná len diagnostická hysteroskopia, alebo operačná. Diagnostickú formu vyšetrenia, pri ktorej nebude lekár prevádzať žiadne operačné úkony, môže totižto žena podstúpiť v určitých prípadoch bez anestézie. Operačné formy hysteroskopie sa vždy vykonávajú v krátkodobej celkovej anestézii. 

Pred hysteroskopiou bývajú spravidla potrebné predoperačné vyšetrenia z dôvodu anestézie, ktoré zahŕňajú interné aj anestéziologické vyšetrenie. Žena na zákrok prichádza obvykle priamo v ten deň, v niektorých prípadoch deň vopred. Zákrok sa vykonáva nalačno, obvykle od polnoci daného dňa je zakázané konzumovať jedlo.

Nevyhnutné je dodržiavať nariadenia lekára týkajúce sa pravidelne užívaných liekov. Spravidla je potrebné niekoľko týždňov pred zákrokom vysadiť hormonálnu antikoncepciu, krátko pred vyšetrením sa neodporúčajú i ďalšie lieky, napríklad zo skupiny nesteroidných antireumatík. Vždy však záleží aj na zdravotnom stave pacientky a najmä na tom, čo nariadi lekár. 

Odporúčame: 3 najúčinnejšie diéty po 40-tke: Na čo by ste sa mali sústrediť?

hysteroskop
Shutterstock®

Ako hysteroskopia prebieha?

Hysteroskopia predstavuje málo invazívnu a pomerne nenáročnú procedúru, ktorá trvá obvykle pri normálnom priebehu len pár minút, bežne asi 10 až 20 minút. Zákrok sa spravidla začína dezinfekciou rodidiel a následným spriechodnením krčka maternice pomocou dilatátora, ktorý rozšíri ústie krčka maternice na požadovanú šírku. 

Cez vzniknutý priestor následne lekár zavádza hysteroskop do dutiny maternice. Po zavedení prístroja môže lekár previesť všetky potrebné úkony – zhodnotiť stav sliznice maternice, skontrolovať vstupy vajíčkovodov, odstrániť polypy a vzrasty, odobrať vzorky na histologické vyšetrenie a podobne.

Pomocou kamery na hysteroskope sníma lekár celé prostredie maternice, ktoré môže sledovať na monitore. Po vyšetrení je žena prevezená na izbu, kde je nasledujúcich pár hodín sledovaná. Personál sleduje vitálne funkcie, ako napríklad dýchanie, tlak v krvi, okrem toho prípadné krvácanie. Hysteroskopia si za normálnych okolností nevyžaduje dlhodobú hospitalizáciu, pacientka zvyčajne odchádza domov po pár hodinách (realizácia v rámci jednodňovej chirurgie).

Následná rekonvalescencia závisí hlavne od toho, či šlo len o vyšetrenie, a teda diagnostickú hysteroskopiu, alebo o operačnú formu hysteroskopie. Obvykle však lekár odporúča nasledujúce týždne šetrenie a oddych. Aspoň po dobu troch týždňov sa neodporúča kúpanie (iba sprchovanie), rovnako je vhodné obmedzenie pohlavného styku. Vždy je však dôležité hlavne dodržiavať odporúčania lekára a dostaviť sa na kontrolu.

Hysteroskopia – možné komplikácie

Hoci nie je hysteroskopia považovaná za invazívny a náročný zákrok a žena spravidla po jeho prevedení odchádza po pár hodinách domov, v zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Medzi bežnejšie, ale nie nevyhnutne závažné komplikácie radíme hlavne mierne krvácanie. Pri zákroku hrozí mechanické poranenie vnútorných priestorov, v najzávažnejších prípadoch perforácia steny maternice. 

Okrem toho sa môžu objaviť problémy súvisiace s anestéziou. Medzi ďalšie komplikácie hysteroskopie radíme infekciu, trombózu (tvorbu zrazenín) či embóliu. Vážne komplikácie bývajú zriedkavé, je však vhodné sa o nich informovať priamo u lekára. 

Kontraindikácie – kedy sa hysteroskopia nemôže vykonať?

Hysteroskopiu je v niektorých prípadoch možné previesť len s obmedzeniami, prípadne vôbec. Čiastočné alebo úplné kontraindikácie bývajú nasledovné:

  • zlý zdravotný stav pacientky neumožňujúci zákrok alebo anestéziu,
  • infekcia v pošve alebo oblasti panvy,
  • tehotenstvo,
  • silné maternicové krvácanie (znemožní vizualizáciu).

Alternatívy k hysteroskopii

Alternatívy k hysteroskopii sú dôležité, najmä ak hysteroskopia nie je vhodná z dôvodu kontraindikácií alebo osobných preferencií pacientky. Medzi hlavné alternatívy patria:

  • Ultrazvukové vyšetrenie (sonografia):

Najbežnejšia neinvazívna alternatíva, ktorá môže poskytnúť prehľad o stave maternice, vrátane detekcie myómov, polypov alebo iných abnormalít. Existuje aj sonohysterografia, kde sa do maternice vstrekne tekutina, čo umožňuje lepšiu vizualizáciu jej vnútornej štruktúry. Ultrazvuk však neposkytuje tak detailný obraz ako hysteroskopia a nie je terapeutický.

  • Magnetická rezonancia (MRI):

MRI je ďalšou neinvazívnou metódou, ktorá dokáže poskytnúť podrobné obrazy mäkkých tkanív vrátane maternice. Je vhodná na detekciu nádorov, zrastov alebo iných štrukturálnych problémov. Hoci je Magnetická rezonanci - MRI presná, taktiež nemá terapeutický potenciál a nie je špecificky určená na vnútromaternicové vyšetrenia.

  • Laparoskopia:

Invazívnejšia metóda v porovnaní s hysteroskopiou, pri ktorej sa malými rezmi do brušnej dutiny zavádza kamera. Laparoskopia umožňuje vonkajšie hodnotenie maternice a iných panvových orgánov, čo je užitočné pri zistení vonkajších myómov alebo endometriózy. Na rozdiel od hysteroskopie však neumožňuje priamu vizualizáciu vnútra maternice.

  • Kyretáž: 

Táto metóda zahŕňa mechanické zoškrabanie sliznice maternice bez použitia kamery. Kyretáž je menej precízna ako hysteroskopia, pretože lekár nevidí vnútornú dutinu maternice priamo. Používa sa hlavne na diagnostické účely, ale nie je tak účinná pri liečebných zásahoch.

Aktualizovaný článok: 18.10.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE