Od lekárov a odborníkov často počúvame, že vysoký krvný tlak predstavuje rizikový faktor viacerých zdravotných problémov. Má negatívny vplyv v prvom rade na srdce a cievy, pričom zvyšuje práve riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré predstavujú v súčasnej dobe najčastejšiu príčinu smrti. Podľa WHO si v posledných rokov najviac životov vyžiada práve ischemická choroba srdca.
Ide o skupinu chorôb, do ktorej patrí aj infarkt myokardu. Je veľmi dôležité udržiavať hladiny krvného tlaku v norme. Zníženie krvného tlaku v prípade, že sa človeka priamo dotýka hypertenzia (vysoký tlak), môže zároveň znížiť riziko vzniku mnohých zdravotných komplikácií.
Viete, čo je takzvaný diastolický krvný tlak? Na to sa pozrieme v nasledujúcom článku. Je vysoký diastolický tlak problémom? Prečo k nemu dochádza? A ako znížiť diastolický tlak v prípade potreby? Aj o tom viac zistíte na nasledujúcich riadkoch.
Čo je diastolický tlak?
Všeobecný termín krvný tlak je označenie pre tlak na steny ciev vyvíjaný krvou. Za normálnych okolností je u zdravého jedinca v pokojovej polohe hladina krvného tlaku 120 mmHg na 80 mmHg (milimetrov ortuťového stĺpca). Prvé väčšie číslo vyjadruje hladinu takzvaného systolického tlaku a druhé nižšie číslo predstavuje hodnotu diastolického tlaku.
- Systolický tlak – je tlak počas kontrakcie srdca (systoly), respektíve ide o tlak krvi v cievach, ktorý je nameraný v krvnom obehu počas srdcovej kontrakcie, v priebehu ktorej je krv zo srdca vypudená do celého tela,
- Diastolický tlak – je tlak pri uvoľnení srdcových komôr, resp. tlak krvi v cievach nameraný počas diastoly (teda pokojového stavu srdca medzi dvomi sťahmi).
Odporúčame: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?
Zdroj: Depositphotos
Formy hypertenzie
V prípade, že nameraný krvný tlak prekračuje vyššie spomenuté hodnoty, hovoríme o vysokom krvnom tlaku, odborne hypertenzii (artériová hypertenzia). Spravidla sa pri stúpaní krvného tlaku nad 140/90 mm Hg hovorí o ľahkej hypertenzii. Následne možno odstupňovať viaceré štádiá hypertenzie až po veľmi ťažkú, resp. závažnú hypertenziu s hodnotami nad 180/120 mmHg.
V prípade, že je zvýšený systolický aj diastolický tlak, hovoríme o takzvanej systolicko-diastolickej hypertenzii. U niektorých pacientov však dochádza iba k zvýšeniu hornej alebo naopak spodnej hodnoty. Na základe tohto ešte rozlišujeme ďalšie dve formy hypertenzie:
- systolická hypertenzia – nazývaná aj izolovaná systolická hypertenzia, ide o stav, pri ktorom je zvýšený iba systolický tlak, ktorý stúpa nad 160 mmHg, pričom diastolický tlak je v norme pod 90 mmHg, tento stav sa často vyskytuje u osôb nad 50 rokov,
- diastolická hypertenzia – ide skôr o zriedkavejší jav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu diastolického tlaku nad 90 mmHg, pričom systolický tlak (horné číslo) je skôr v norme.
Čo ovplyvňuje diastolický tlak?
Zvýšenie hladín krvného tlaku, či už hovoríme o systolickom alebo diastolickom tlaku, môže mať na svedomí viacero vonkajších a vnútorných činiteľov (ovplyvniteľných aj neovplyvniteľných). Príčinou vysokého krvného tlaku, teda hypertenzie, obvykle nie je jeden konkrétny faktor. Ide o multifaktoriálne podmienený chorobný stav.
Až 90 % prípadov hypertenzie predstavuje primárna hypertenzia, pri ktorej nie sú presné príčiny známe, poznáme iba rizikové faktory zvyšujúce pravdepodobnosť výskytu tohto problému. Len asi v 10 % prípadov ide o takzvanú sekundárnu hypertenziu, ktorá vzniká v dôsledku nejakého ochorenia pacienta, je teda v podstate príznakom konkrétnej choroby (napr. ochorenia obličiek či nadobličiek).
Negatívny vplyv na systolický a diastolický tlak môžu mať napríklad nasledujúce rizikové faktory zvyšujúce riziko primárnej hypertenzie:
-
genetická predispozícia, resp. genetické vplyvy,
-
vyšší vek (nad 50 rokov),
-
zlá životospráva, nezdravá strava (vrátane vysokého príjmu soli),
-
konzumácia alkoholu,
-
fajčenie,
-
nadváha a obezita,
-
sedavý spôsob života, resp. nedostatok fyzickej aktivity,
-
nadmerný stres,
-
nedostatok spánku a odpočinku.
Aké má vysoký diastolický tlak príznaky?
Vysoký tlak, ako aj vysoký cholesterol, sú často označovaní ako tichí zabijaci. Je to hlavne z dôvodu častej absencie akýchkoľvek príznakov. To, že má človek vysoký tlak (alebo vysoký cholesterol), sa nemusí dlho prejavovať, prípade sa môžu objavovať len nešpecifické symptómy. Neraz sa ťažkosti dostavujú až v prípade rozvoja závažnejších komplikácií.
Postupom času môže vplyvom vysokého krvného tlaku dochádzať napríklad k:
-
častejším bolestiam hlavy,
-
závratom,
-
nadmernej únave,
-
búšeniu srdca,
-
hučaniu alebo pískaniu v ušiach,
-
zvýšenému poteniu,
-
častejšiemu krvácaniu z nosa,
-
tlaku na hrudi,
-
dýchavičnosti,
-
zhoršeniu zraku.
V prípade absencie výraznejších prejavov hypertenzie je neraz problém s vysokým krvným tlakom náhodne odhalený počas preventívnej lekárskej prehliadky. Práve preto je vhodné najmä so stúpajúcim vekom si pravidelne kontrolovať krvný tlak a pri podozrení na hypertenziu navštíviť lekára.
Odporúčame: Užívanie koloidného striebra vnútorne: Je bezpečné? Aké sú riziká?
Zdroj: Depositphotos
Zdravotné riziká hypertenzie
Ako veľmi je zvýšený krvný tlak nebezpečný? Hypertenzia zvyšuje najmä srdcovo-cievne riziko, resp. riziko vzniku ochorení srdca a ciev. Avšak, vysoký tlak môže poškodiť aj ďalšie orgány. Z hľadiska vzniku zdravotných komplikácií sa za významnejšiu považuje hlavne systolická hypertenzia, avšak aj vysoký diastolický tlak môže predstavovať problém.
Hodnoty diastolického krvného tlaku súvisia s pružnosťou ciev. Pri diastolickej hypertenzii môže dochádzať najmä k postihnutiu menších ciev a ich zjazveniu a zníženiu elasticity. Zvyšuje sa náchylnosť k ich upchávaniu alebo praskaniu.
Vo všeobecnosti hypertenzia v prípade neliečenia alebo neskorého odhalenia zvyšuje riziko:
-
infarktu myokardu,
- iných srdcových porúch,
- aterosklerózy a ďalších komplikácií s ňou súvisiacich,
- mozgovej porážky, resp. cievnej mozgovej príhody,
- poškodenia obličiek, zhoršenia ich funkcie až zlyhania,
- zhoršenia až straty zraku.
Ako znížiť diastolický tlak?
Liečba vysokého krvného tlaku patrí v prvom rade do rúk lekárov. Ak lekár na základe vyšetrení a zdravotného stavu určí, že je potrebné zníženie tlaku medikamentami, predpíše najvhodnejšie liečivá. Na zníženie krvného tlaku sa používajú napríklad ACE inhibítory, blokátory vápnikových kanálov, beta-blokátory, diuretiká a ďalšie.
Avšak, pri liečbe rôznych foriem hypertenzie je spravidla vhodné dodržiavať aj určité režimové opatrenia. Viacero zmien v životnom štýle môže pomôcť znížiť tlak (systolický aj diastolický) a okrem toho je vhodné vyhýbať sa aj rizikovým faktorom, ktoré krvný tlak zvyšujú.
Tu je niekoľko tipov, ako znížiť vysoký krvný tlak, ktoré môžu byť nápomocné aj v prípade vysokého diastolického tlaku a ktoré taktiež celkovo prispievajú k prevencii a zníženiu rizika problémov spojených s vysokým krvným tlakom:
- zvýšenie pohybovej aktivity – vhodná fyzická záťaž dokáže významným spôsobom ovplyvniť hladiny krvného tlaku, vo všeobecnosti sa odporúča fyzická aktivita so strednou až vyššou intenzitou, a to aspoň 40 minút trikrát až štyrikrát týždenne, vhodný je beh, rýchla chôdza, plávanie, joga, bicyklovanie aj dlhšie prechádzky,
- úprava telesnej hmotnosti – v prípade nadváhy alebo obezity má priaznivý účinok zníženie váhy, udržovanie si primeraného BMI má z hľadiska rozvoja hypertenzie preventívny účinok,
- úprava jedálnička – odporúča sa znížiť príjem soli a živočíšnych tukov, ako aj spracovaných potravín a sladkostí, naopak je vhodné do jedálnička zahrnúť viac ovocia a zeleniny, zdrojov vlákniny, tiež orechy či strukoviny,
- zníženie príjmu alkoholu – alkoholické nápoje zvyšujú krvný tlak, obmedzenie nadmerného príjmu alkoholu môže pomôcť znížiť systolický aj diastolický krvný tlak,
- eliminácia cigariet – aj nikotín zvyšuje krvný tlak, fajčenie je nielen rizikovým faktorom vysokého tlaku a kardiovaskulárnych ochorení, ale aj mnohých nádorových chorôb, vrátane rakoviny pľúc či zhubných nádorov v ústnej dutine,
- obmedzenie stresu – opakované vystavovanie tela stresu vedie aj k opakovanému zvyšovaniu krvného tlaku, na čo majú vplyv aj vylučované stresové hormóny, zníženie stresu môže pomôcť znížiť riziko viacerých zdravotných problémov,
- kvalitný spánok a odpočinok – počas spánku a odpočinku je prirodzene krvný tlak nižší, spánkový deficit sa spája s vyšším rizikom hypertenzie,
- bylinky – tradičná medicína odporúča proti vysokému tlaku cesnak, lipu, hloh, prasličku, srdcovník i rebríček.