Ako uvoľniť sedací nerv? Skúsiť možno niekoľko jednoduchých cvikov

Koho už niekedy potrápil sedací nerv asi veľmi dobre vie, o akom nepríjemnom a najmä bolestivom zdravotnom probléme je reč. Odborne tento nerv nazývame Nervus ischiadicus a ide o najväčší párový nerv ľudského tela. Tiahne sa od spodnej časti chrbta po zadnej časti pravej aj ľavej dolnej končatiny. Inervuje teda značnú časť nôh, ale aj časť bedrovej chrbtice a okolie krížovej kosti. 

V prípade jeho poškodenia alebo útlaku sa neraz prejaví veľkou bolesťou, ktorá je prítomná v prvom rade v dolnej časti chrbta, no šíriť sa môže aj do ďalších častí tela. Hovoríme o takzvanom ischiase. Tento termín sa používa pre ochorenie, resp. zápal sedacieho nervu vedúci k bolesti v oblasti krížov a postihnutej dolnej končatiny. 

Aké ďalšie príznaky poukazujú na problém so sedacím nervom, prečo vznikajú a ako si uľaviť od ťažkostí? Postačia aj režimové opatrenia a cvičenia? Kedy je čas zájsť za lekárom?

Ako sa prejavuje problém so sedacím nervom?

Trápi vás jednostranná pichľavá alebo až pálivá bolesť, ktorá vyžaruje cez zadok a zadnú časť stehna ľavej alebo pravej nohy až k prstom na nohe, prípadne aj smerom hore do dojnej časti chrbta? Presne takto sa prejavuje ischias. Bolesti súvisiace so sedacím nervom môžu byť veľmi intenzívne.

Spravidla sú následkom dráždenia nervov vychádzajúcich z miechy v driekovej a krížovej oblasti. U mnohých pacientov sa bolesť môže ešte v niektorých situáciách zhoršovať, a to napríklad pri prudšom pohybe, dlhom sedení alebo státí, niekedy v noci či dokonca pri kašľaní a kýchaní. 

Okrem toho môže postihnutý pociťovať aj ďalšie symptómy súvisiace s poškodeným, podráždeným alebo zablokovaným sedacím nervom. Bežné sú:

 • pocity slabosti v nohách,
 • mravčenie, brnenie, pálenie alebo tŕpnutie v postihnutej dolnej končatine,
 • poruchy citlivosti v bedrách alebo dolnej končatine,
 • problémy s pohyblivosťou nohy, napríklad podlamovanie v kolene,
 • problémy s chôdzou / krívanie.

Odporúčame: Očkovanie proti besnote – kedy a u koho je nevyhnutné? Ochranná vakcinácia zachraňuje život!

bolesť sedacieho nervu

Zdroj: Depositphotos

Príčiny ťažkostí so sedacím nervom

Za problémom so sedacím nervom sa môže ukrývať množstvo rôznorodých príčin. Známych je viacero vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré zvyšujú riziko ischiasu a dráždenia sedacieho nervu. S ischiasom majú pritom najčastejšie skúsenosti dospelé osoby medzi 30. a 50. rokom života. Samozrejme, problémy sa môžu objaviť aj vo vyššom veku, u detí sú však takéto ťažkosti skôr zriedkavé. 

Veľmi často stojí za útlakom sedacieho nervu vysunutie medzistavcovej platničky. Ak platnička zacvikne nerv, alebo naň tlačí a dlhodobo ho dráždi, výsledkom je zápal a bolesť. Zápal sedacieho nervu však môže byť napríklad aj následkom iného zápalu v oblasti chrbtice, predchádzajúceho úrazu chrbtice či zlomenia stavca, ako aj degeneratívnych zmien platničiek či chrbtice.

Jednou z možností prevencie v prípade choroby alebo úrazu je uzavrieť poistenie. Vhodné je napríklad špeciálne poistenie pre vybrané povolania, ktoré poskytne finančnú ochranu a stabilitu pre povolania, ktoré sú najviac ohrozené chorobami chrbtice a pohybového aparátu. Takéto poistenie môže pokryť náklady na liečbu, rehabilitáciu a stratu príjmu v prípade dlhodobej liečby. S vhodným životným poistením si môžete užiť aktívny život bez starostí o finančné dôsledky náhlych nepríjemností.

Prítomné u vás môže byť zvýšené riziko problémov so sedacím nervom, ak sa vás týkajú aj niektoré z nasledujúcich faktorov:

 • spondylolistéza (posun jedného stavca chrbtice voči druhému),

 • zúženie chrbticového kanála,
 • prechladnutie bedier,
 • geneticky podmienená asymetria chrbtice,
 • reumatoidné ochorenia,
 • nadmerný ťah v bedrách a krížoch, tehotenstvo (v dôsledku tlačenia maternice na sedací nerv),
 • zlé držanie tela,
 • sedavý spôsob života,
 • nedostatok aktívneho pohybu aj nadmerná fyzická záťaž,
 • dlhodobá práca v jednej polohe,
 • nadváha a obezita. 

Ako si uľaviť od ťažkostí so sedacím nervom?

Preliečiť bolestivý sedací nerv môže chvíľu trvať, niekedy až pár týždňov. V prvom rade je potrebný oddych a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži. Na tlmenie sprievodných ťažkostí môžete siahnuť po bežných liekoch proti bolesti, pomôcť môžu nielen tablety, ale masti a gély s analgetickým účinkom. Dobrým pomocníkom sú striedavé studené a teplé obklady. 

Hoci sa pri problémoch so sedacím nervom odporúča pokojový režim, veľmi dobrým pomocníkom na úľavu od ťažkostí môžu byť jednoduché cviky. Tie pomôžu sedací nerv odblokovať a uvoľniť celú oblasť. V praxi sa osvedčili rôzne strečingové cvičenia, ale napríklad aj viaceré jogové pozície. Vyskúšať môžete niektorý z nasledujúcich cvikov.

 • Cvik 1: Ľahnite si na podložku na chrbát a nohy pokrčte v kolenách. Členok pravej nohy vyložte na koleno ľavej nohy. Následne rukami uchopte zospodu stehno a pritiahnite k hrudníku. Vydržte 15 sekúnd a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Cvik zopakujte na druhú stranu. Celkovo môžete zopakovať trikrát. 
 • Cvik 2: Ľahnite si na podložku na chrbát a nohy pokrčte v kolenách. Nohy si prekrížte, teda ľavú dajte cez pravú alebo naopak a pridržte si ich rukami za stehná vo vzduchu. Vydržte asi 30 sekúnd a uvoľnite. Môžete zopakovať viackrát, nohy pri prekrížení vždy obmeňte. 
 • Cvik 3: Ľahnite si na podložku na chrbát a nohy majte vystreté. V kolene ohnite len tú nohu, v ktorej pociťujete bolesť. Chyťte ju za kolene a pomaly priťahujte smerom k ramenu. V momente, ako zacítite väčšie napnutie, podržte polohu 30 sekúnd a znova vystrite nohu. Cvik opakujte 2 až 3 razy. 

Neváhajte vyskúšať aj nesledujúce série cvikov na odblokovanie a uvoľnenie ischiasu. Jednoducho si môžete zacvičiť podľa kratučkých videí, no pamätajte na to, že cvičenie cez veľkú bolesť nie je žiaduce. 

Kedy neodkladať návštevu lekára?

 • Ak pri probléme so sedacím nervom nepomohol oddych a režimové opatrenia a stav sa nepodarilo preliečiť do 4 až 6 týždňov.
 • Ak sa bolesti súvisiace so sedacím nervom stupňujú a sú stále intenzívnejšie a nemiernia sa ani po odpočinku.
 • Ak problém so sedacím nervom obmedzuje človeka v pohybe a chôdzi a objavujú sa ťažkosti s rovnováhou. 
 • Ak prudká bolesť v oblasti sedacieho nervu vznikla po úraze. 
 • V prípade, že je ischias sprevádzaný problémom so zadržiavaním moču a stolice. 
 • Ak sa ischias vyskytol v tehotenstve.
 • V prípade, že sa bolesti súvisiace so sedacím nervom opakujú viackrát v priebehu roka. 
0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE