Prečo tráviť čas osamote? Dobrovoľná samota je veľkým prínosom!

Človek je tvor spoločenský. Väčšina z nás rada trávi čas s druhými ľuďmi, mnohí len v menšom kruhu svojich najbližších, naopak niektoré extrovertnejšie typy zase vo väčšej spoločnosti. Napriek našej spoločenskej povahe by sme sa však nemali báť tráviť čas osamote. Samota totižto môže byť pre nás v mnohých smeroch veľmi prínosná. Je dôležité myslieť na to, že byť sám neznamená byť osamelý. Byť sám znamená tráviť čas len sám so sebou. Samota pritom dokáže byť prínosná najmä v prípade, ak je dobrovoľná, ak sa podľa potreby vieme vrátiť späť do spoločnosti blízkych a ak skrátka cítime, že radi trávime čas osamote a nemá to negatívny vplyv na iné medziľudské vzťahy. V článku vám prinášame dôvody, pre ktoré sa oplatí byť z času na čas osamote.

Spoznáme seba samého

Trávenie času osamote predstavuje snáď najlepší spôsob, ako bližšie spoznať seba samého. V momente, keď sme sami, sme pánom svojho času a života. Čas osamote je čas, kedy môžeme vyslyšať svoje vnútorné ja, svoje túžby, potreby, pocity, priania, požiadavky a kedy môžeme konať len na základe svojich rozhodnutí bez vplyvov z okolia. Keď sme sami, máme priestor na zamýšľanie sa nad svojimi cieľmi a správaním, smerovaním v živote či zmenami, ktoré by sme mohli učiniť. Vďaka času osamote tak môžeme byť nakoniec i spokojnejší a šťastnejší.

Odporúčame: Najväčšie mýty o starnutí: Čo neplatí o zdraví a živote vo vyššom veku?

čistá myseľ

Zdroj: Shutterstock®

Vyčistíme si myseľ

Trávenie času osamote predstavuje taktiež skvelý spôsob, ako si vyčistiť myseľ. Spoločnosť nás dennodenne zahlcuje obrovským množstvo informácií. Naša myseľ je plná informácií súvisiacich s našou prácou či medziľudskými vzťahmi aj informácií z médií, sociálnych sietí a podobne. Prečistiť si hlavu od všetkých myšlienok dokáže človek najlepšie osamote. Ak stále s niekým ste, vaša myseľ si nemá čas oddýchnuť. Doprajte si pauzu, relaxujte alebo sa venujte svojím záľubám. Je to zároveň skvelý spôsob, ako odstrániť nadmerný stres a posilniť mentálnu odolnosť. 

Zlepšíme si vzťahy s ostatnými

Môže sa to zdať zvláštne, no primeraným a dobrovoľným trávením času osamote môžeme tiež zlepšiť svoje vzťahy s ľuďmi. Samota môže v prvom rade podporiť našu empatiu, a to aj k ľuďom, ktorí nepatria medzi našich najbližších. Taktiež platí, že ak nejaký čas strávime osamote, začneme si zároveň viac vážiť čas strávený s konkrétnymi osobami. Tiež môžeme prísť na to, prečo vlastne s danými osobami radi trávime svoj čas, prečo sú v našom živote dôležité.

kreativita

Zdroj: Shutterstock®

Podporíme svoju kreativitu

Ak potrebujete nakopnúť svoju kreativitu, môžete skúsiť práve stráviť nejaký čas osamote. Spoločnosť ľudí a rozličné ďalšie vonkajšie vplyvy nás neraz veľmi rozptyľujú. Samota naopak mnohé podnety odstraňuje a poskytuje mysli miesto pre nové a jedinečné myšlienky a priestor pre ich následné rozvíjanie a zlepšovanie. Otvorí dvere fantázii. Ak máte na pláne nejakú tvorivú činnosť, verte, že vám v mnohých prípadoch pôjde lepšie osamote, samozrejme, za predpokladu, že na konkrétnej veci nepotrebujete pracovať s niekým iným.

Zlepšíme koncentráciu a produktivitu

Trávenie času osamote nemusí mať priaznivý vplyv len na našu kreativitu, ale aj produktivitu a schopnosť koncentrovať sa. Platí v podstate to isté, čo v predchádzajúcom prípade. V spoločnosti na nás môžu z mnohých strán útočiť rozličné rušivé elementy, ktoré nás poriadne rozptyľujú a sťažujú nám koncentrovať sa na danú úlohu. Ak ide o prácu, ktorú človek má robiť sám, neustála prítomnosť kolegov môže zabíjať produktivitu. Osamote má človek naopak tendenciu toho v kratšom čase stihnúť oveľa viac a byť produktívnejší. Platí to nielen na prácu, ale i štúdium.

riešenie problémov

Zdroj: Shutterstock®

Vyriešime problémy

Čas osamote nám poskytne rovnako i priestor pre riešenie problémov. Ak sa potrebujete sami postarať o nejaké problémy a ťažkosti, ktoré za vás nevyrieši nik iný, nájdite si v prvom rade súkromie. Ako sme už spomenuli niekoľkokrát, samota nám dokáže prečistiť myseľ, minimalizovať rušivé elementy z okolia, tým aj poskytnúť priestor pre príval nových myšlienok a hlave nám ponúka možnosť hĺbkovo sa nad problémami zamyslieť. Vďaka tomu bude hľadanie správneho riešenia oveľa jednoduchšie a efektívnejšie.

Odporúčame: Viete, ako si udržať stabilnú váhu? Dodržujte týchto 5 zásad!

1 komentár
Jaroslav Mika

Jaroslav Mika

11.03.2021 19:05

Ahoj

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE