Najčastejšie choroby mileniálov: Zistite, čo trápi mladých do 35 rokov!

Majú pred sebou takmer celý život, zdraví však často nie sú. Reč je o mileniáloch, teda o ľuďoch, ktorí majú v súčasnosti 20 až 37 rokov. Mileniálmi, ktorí do zdravia a wellnessu investujú stále viac času a úspor, sa zaoberali nedávne rozsiahle štúdie. Zistili, že ich trápia viac psychické ochorenia ako tie fyzické a že stav ich zdravia sa rapídne zhoršuje už po 27. roku života. Aké sú najčastejšie choroby mileniálov?

Hyperaktivita, depresia a iné

Ako sme už naznačili v úvode, mileniálov postihujú najmä psychické choroby, a to v pomere 6:4. Z desiatich najčastejších mileniálskych ochorení je teda až 6 psychického pôvodu a 4 sú fyzického. Najviac ich trápi depresia, ktorá sa vyšplhala až na úplný začiatok tohto neslávneho rebríčka. Hneď na druhej priečke sa umiestnila závislosť od nejakej látky (alkoholu, drog a pod.). Aj takéto závislosti sa počítajú medzi mentálne ochorenia. Zaujímavé je, že hneď na tretej priečke sa umiestnila závislosť, a to konkrétne na alkohole a až na štvrtej priečke sa objavuje prvé fyzické ochorenie. Mileniáli totiž trpia na vysoký krvný tlak. Prvú päťku uzatvára hyperaktivita. Šieste miesto v rebríčku obsadili psychotické poruchy (napr. schizofrénia, porucha osobnosti a i.), nasleduje Crohnova choroba s ulceróznou kolitídou na siedmej priečke, ďalej vysoký cholesterol a závislosť na tabaku je na deviatom mieste. Desiatku uzatvára diabetes typu 2.

Pozri aj: Ako sa zbaviť negativity v živote? Máme tajný recept na optimizmus!

schizofrénia a mileniáli

Zdroj: Shutterstock®

Na vine je dospievanie

Na vymenovaných ochoreniach nie je v podstate nič prekvapujúce, šokujúci je nárast vzniku týchto chorôb. Predchádzajúca generácia X ich totiž mala v rovnakom veku až o 11 menej, teda boli títo ľudia o jedenásť percent zdravší. Alarmujúca je aj prevaha psychických porúch, konkrétne nárast depresie a hyperaktivity. Odborníci veria, že tento stav má na svedomí to, ako mileniáli vyrastali, konkrétne tieto okolnosti:

  • Pretlak informácií na internete. Informácie sú dostupné 24/7 a mileniálov poznačujú najmä desivé skutočnosti, ako sú napríklad teroristické útoky a prírodné katastrofy. 
  • Technologická vyspelosť. Práve pre pokročilú technológiu už v ranom veku mileniálov sa jej príslušníci mohli vyhýbať osobným stretnutiam, očnému kontaktu a zostali tak izolovanejší.
  • Filozofia, že každý je víťaz. Psychológovia uvádzajú, že mileniáli boli naučení tomu, že nik nie je porazený a víťazom je každý. Nemohli sa tak naučiť vyrovnať s vlastným zlyhaním.
  • Iný rodinný život. Mileniálov podľa odborníkov poznačilo aj to, že stúpla rozvodovosť, teda sa museli prispôsobiť životu v dvoch domácnostiach. Už žiadne spoločné večere a rodinné víkendy...
  • Chaotická práca. Mileniáli často pracujú vo sférach, kde práca cez víkendy či dokonca počas dovoleniek nie je ničím zvláštnym. Nemajú teda možnosť vydýchnuť si a nabrať energiu.
práca a mileniáli

Zdroj: Shutterstock®

Starostlivosť o seba

Aj mileniáli však môžu svojej diagnóze dopomôcť a podľa odborníkov by mali na sebe viac pracovať a viac sa o seba starať. Mali by sa naučiť byť vnímavejší voči sebe samým, mali by jesť zdravšie a viac spať. Pohyb by mal byť súčasťou ich každodenného života, a to na dlhé roky, teda nielen na pár týždňov počas diétovania alebo počas niektorej z internetových výziev. 

Okrem toho by sa mali mileniáli viac zaujímať o vlastnú psychiku. Ak cítia, že niečo nie je v poriadku, nemali by sa brániť ani návšteve odborníka. Napokon im prospeje aj pravidelný offline režim, teda odpojenie sa od internetu, sociálnych sietí, médií a ostatných komunikačných kanálov, i keď to bude len na jeden deň v mesiaci. Odpočinok by pre nich tiež nemal byť prežitkom, dovolenku by si mali brať mileniáli častejšie a nemali by počas nej vôbec pracovať.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských zmysloch: Koľko ich máme a ako fungujú?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE