Grilovanie naberá na popularite a to nielen počas leta, ale v priebehu celého roka. Grilovaním si pripravíte mäso, zeleninu i ovocie na rôzne spôsoby. Avšak pokročilý domáci gril umožňuje urobiť si aj palacinky, lievance či dokonca vafle. Ide o šetrný spôsob prípravy jedál bez zbytočného tuku, ktorý spestrí jedálny lístok.
Pozri si aj: Ako pestovať bylinky na balkóne? Spoznajte overené rady a tipy
Rošty, elektrické grily a kontaktné grily
Na grilovanie sa využívajú rošty, elektrické i kontaktné grily. Rošt, teda bežný gril s roštom máte na záhrade či terase a funguje napríklad na drevené uhlie. Medzi grilmi sú obľúbené aj elektrické grily, pretože umožňujú jedlo pripravovať v pohodlí domova počas celého roka bez dymu a zápachu.
Kontaktný gril je druh elektrického grilu, ktorý umožňuje grilovať vo viacerých polohách, kontaktnej, otvorenej i vo funkcii rúry, a disponuje pokročilými technologickými funkciami.
Neprehliadni: 3 tipy na užitočných pomocníkov do kuchyne
Rošt verzus kontaktný gril
Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi roštom a kontaktným grilom? Rošt i kontaktný gril sú stvorené na grilovanie, ale líšia sa od seba svojimi funkciami i spôsobom údržby. Napríklad rošt musíte po grilovaní dôkladne umyť, zatiaľ čo grilovacie platne kontaktného grilu dáte do umývačky. Poďme však poporiadku.
Rošt je tradičný gril s roštom
Na grilovanie sa najčastejšie používajú rošty alebo kontaktné grily. Ako je spomenuté vyššie, rošt je v podstate tradičný gril, ktorý je zložený z roštov. Ako zdroj tepla sa najčastejšie využíva drevené uhlie. Spravidla disponuje veľkorysou plochou na grilovanie. Dajú sa na ňom pripraviť rôzne jedlá od zeleniny, cez mäso, až po ryby a morské plody.
Azda najväčším benefitom roštu je, že prináša autentický zážitok z grilovania a typickú chuť. Umožňuje grilovanie v exteriéri, napríklad na záhrade alebo terase. Nevýhodou môže byť, že je náročnejší na priestor a jeho obsluha vyžaduje určité zručnosti.
Samotné rošty na gril sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako je napríklad liatina. Disponujú rôznymi tvarmi a rozmermi. Obľúbené sú napríklad grilovacie rošty z retiazkou na grilovanie a opekanie rôznych pochúťok.
Inšpiruj sa: Machovka peruánska: Nie je na okrasu, jedz ju pre jej účinky na zdravie!
Kontaktný gril je všestranný pomocník pri príprave jedál
Kontaktný gril je elektrický gril, ktorý využijete po celý rok v kuchyni. Pomôže vám pripraviť raňajky, obedy i večere. Kontaktná poloha grilovania zaisťuje, že jedlo sa jemne stlačí medzi platne a je rýchlejšie hotové. To šetrí čas a umožňuje rýchlo pripraviť pokrmy pre malých i veľkých hladošov.
Ak máte k dispozícii multifunkčný kontaktný gril Braun MultiGrill, stane sa vďačným pomocníkom pri grilovaní i príprave rôznych jedál počas celého roka. Okrem kontaktnej polohy grilovania disponuje otvorenou funkciou grilovania a funkciou rúry. Napríklad funkcia rúry umožňuje pripraviť krehké suroviny, ako napríklad ryby tak, ako by ste ich dali do rúry.
K dispozícii máte tri platne. Rebrovaná platňa slúži na klasické grilovanie, pri ktorom potraviny získajú typickú mriežku. Na hladkej grilovacej platni pohodlne pripravíte napríklad palacinky. Platňa na vafle má vysoký okraj a deti budú milovať sladké dobroty, ktoré v nej ukuchtíte.
Rošt, alebo kontaktný gril?
Odpoveď na túto otázku závisí od vašich možností a preferencií. Ak milujete grilovanie na záhrade či terase, máte radi typickú vôňu i chuť pripravených pokrmov, stavte na rošt.
Chcete grilovať po celý rok v pohodlí domova bez dymu a zápachu? Radi pripravujete na grile nielen mäso, zeleninu, ryby, ale aj lievance, vajíčka či vafle? V tom prípade využite pokročilé funkcie kontaktného grilu. Oceníte jeho všestrannosť – 3 polohy grilovania, 3 grilovacie platne, nádobu na odkvapkávanie tuku, zabudované vyhrievacie telesá v grilovacích platniach a ďalšie.