Tekvice sú v našich jedálničkoch viac než vítané, pretože sú veľmi zdravé a plné živín. Navyše je teraz v plnom prúde tekvicová sezóna, čo je skutočne skvelé, pretože rôzne druhy tejto chutnej jesennej zeleniny nájdeme v hojnom množstve v obchodoch a niektorí dokonca i vo vlastných záhradkách.
A prečo jesť tekvice? Nášmu telu doplnia mnohé dôležité látky, ako sú napríklad vláknina, kyselina listová a ďalšie vitamíny skupiny B, vitamíny C aj K, draslík, horčík a iné nenahraditeľné minerály a stopové prvky.
Tekvice sú tiež bohaté na karotenoidy s antioxidačnými účinkami, ktoré prispievajú k ochrane nášho zraku i pokožky. Sú vhodnou súčasťou jedálnička aj pri chudnutí a čo je najlepšie, dá sa z nich pripraviť obrovské množstvo rozličných chutných pokrmov.
Najlepšia tekvica – vykúzlite z nej niečo lahodné!
Rozličné dobroty možno pripraviť z najrozličnejších druhov tekvíc. Možno vás prekvapí, ak povieme, že tekvice sa ľahko krížia, a preto poznáme celé stovky druhov a odrôd tejto zeleniny. Líšia sa svojím tvarom, farbou a, samozrejme, chuťou. Medzi veľmi obľúbené druhy patrí jednoznačne tekvica Hokkaido, ktorá je charakteristická svojou výraznou oranžovou farbou a hlavne tým, že ju nemusíme šúpať. Maslová tekvica má výraznú chuť s jemnými maslovo-orieškovými tónmi.
Muškátová tekvica svojou chuťou pripomína sladké zemiaky. Skvelá je tiež špagetová tekvica, ktorá má oválny tvar a ktorej dužina sa po upečení rozpadne na akési špagetové vlákna. Rôzne druhy tekvíc možno použiť v slaných i sladkých pokrmoch, a to pri príprave polievok, rizota, cestovín, príloh či dokonca koláčov a dezertov. Skúste recepty, ktoré nájdete nižšie!
Najlepšie tekvicové recepty na dokonalé jedlá z tekvice:
1. Tekvicová polievka z Hokkaido tekvice
Potrebujeme:
- 1 kg tekvice Hokkaido
- 1 – 2 mrkvy
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľu
- cca 600 ml vývaru
- 2 PL olivového oleja
- 4 PL kyslej smotany
- soľ, korenie
Postup: Tekvicu umyjeme, rozrežeme, odstránime z nej semienka a nakrájame na kúsky. Rovnako si očistíme mrkvu, cibuľu a cesnak. Nadrobno nakrájanú cibuľu s cesnakom opražíme v hrnci na olivovom oleji a zakrátko pridáme aj mrkvu s tekvicou. Chvíľu restujeme a následne zeleninu zalejeme vývarom. Hrniec prikryjeme a varíme domäkka. Keď je zelenina mäkká, polievku dôkladne rozmixujeme pomocou ponorného mixéra. Dochutíme soľou, korením, prípadne obľúbenými bylinkami. Podávať môžeme s lyžicou kyslej smotany či tekvicovými semienkami.
2. Cestoviny s pečenou tekvicou – najlepšia tekvicová omáčka
Potrebujeme:
- 500 g tekvice Hokkaido
- 300 g obľúbených cestovín (napr. penne, tagliatelle)
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 cibuľu
- 150 ml smotany na varenie
- 2 PL olivového oleja
- 50 g parmezánu (nastrúhaného)
- soľ, korenie, muškátový oriešok
- čerstvá bazalka na ozdobenie
Postup: Tekvicu Hokkaido umyjeme, rozrežeme, odstránime semienka a nakrájame na menšie kúsky. Tekvicu rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, okoreníme a pečieme v predhriatej rúre na 200 °C približne 20-25 minút, kým nie je mäkká.
Medzitým v hrnci na miernom ohni orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Po upečení pridáme tekvicu k cibuli a cesnaku, zalejeme smotanou na varenie a chvíľu spolu varíme. Zmes rozmixujeme na hladkú omáčku pomocou ponorného mixéra. Dochutíme soľou, korením a štipkou muškátového orieška.
Cestoviny uvaríme podľa návodu v osolenej vode. Scedené cestoviny zmiešame s pripravenou tekvicovou omáčkou a dôkladne premiešame. Podávame posypané parmezánom a ozdobené čerstvou bazalkou.
Odporúčame: Trápi vás alergia na sóju? Neuveríte, kde všade sa nachádza!
3. Tekvicové rizoto z maslovej tekvice
Potrebujeme:
- 1/2 maslovej tekvice
- 2 menšie cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 300 g ryže Arborio
- 0,5 – 1 l zeleninového vývaru
- 2 PL masla
- olivový olej, soľ, korenie
- 80 ml smotany
Postup: Tekvicu umyjeme, ošúpeme, očistíme a nakrájame na malé kocky. Na olivovom oleji si opražíme nadrobno nakrájanú cibuľu. Zakrátko k nej pridáme i nadrobno nakrájané strúčiky cesnaku. Potom pridáme tekvicu a pražíme 5 minút. Následne nasypeme k tekvici ryžu. Postupne začneme prilievať vývar, pričom zmes neustále miešame. Vždy keď v rizote chýba vývar, trochu prilejeme a medzitým skúšame, či ryža zmäkla. Keď ryža dostatočne zmäkne, pridáme smotanu a maslo. Dobre premiešame a dochutíme soľou a korením. Podávať môžeme s čerstvým rozmarínom a parmezánom. Pre jedinečnú chuť môžeme do rizota počas varenia pridať 3 PL kokosového mlieka.
Odporúčame: Viete, prečo piť kokosovú vodu? Tu je TOP 7 jej osvedčených účinkov!
4. Slaný tekvicový koláč
Potrebujeme:
- 500 g maslovej tekvice
- 1 lístkové cesto
- 2 vajcia
- 150 g kyslej smotany
- 100 g tvrdého syra (napr. parmezán alebo cheddar)
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 PL olivového oleja
- soľ, čierne korenie, tymian alebo rozmarín
- hrsť rukoly alebo špenátu na ozdobenie (voliteľné)
Postup: Maslovú tekvicu očistíme, odstránime semienka a nakrájame na menšie kocky. Na panvici rozohrejeme olivový olej a pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Krátko orestujeme a pridáme tekvicu. Restujeme, kým tekvica nezmäkne (približne 10 minút). Dochutíme soľou, korením a štipkou tymianu alebo rozmarínu.
V miske zmiešame vajcia s kyslou smotanou a nastrúhaným syrom. Predpečené lístkové cesto rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, okraje mierne zdvihneme. Na cesto rovnomerne rozložíme orestovanú tekvicu a zalejeme zmesou zo smotany, vajec a syra.
Koláč pečieme v predhriatej rúre na 180 °C približne 30-35 minút, kým povrch nezozlatne. Po upečení necháme mierne vychladnúť, nakrájame a podávame. Na ozdobenie môžeme použiť čerstvú rukolu alebo špenát.
5. Plnená špagetová tekvica
Potrebujeme:
- 1 špagetovú tekvicu
- 100 g kvalitnej kuracej šunky
- 2 PL kyslej smotany
- 40 g nastrúhaného syra
- olivový olej, soľ, korenie
Postup: Tekvicu umyjeme a pozdĺžne rozkrojíme na dve polovice. Zbavíme sa semienok, dužinu potrieme olivovým olejom a osolíme aj okoreníme. Obe polovice položíme na plech s papierom na pečenie šupkou nahor, respektíve dužinou nadol.
Pečieme pri teplote 190 °C asi 35 až 40 minút. Potom tekvicu vyberieme a vidličkou vyškrabeme vnútro, čím vzniknú akési špagety. Tie následne zmiešame s plnkou zo šunky, kyslej smotany a nastrúhaného syra. Pridať môžeme obľúbené bylinky, napríklad bazalku. Touto zmesou naplníme vydlabané tekvice a dáme zapiecť do rúry na asi 10 minút.
Odporúčame: TOP jesenné bylinky: Ktoré sa dajú zbierať v našom okolí a aké majú účinky?
6. Lievance z muškátovej tekvice
Potrebujeme:
- 200 g muškátovej tekvice
- 3 PL hladkej múky
- 100 g kyslej smotany
- 1 PL cukru
- 1 vajce
- 1/2 ČL prášku do pečiva
- 1 vanilkový cukor
- kokosový olej na smaženie
Postup: Ako prvé tekvicu umyjeme, ošúpeme a nahrubo nastrúhame. Potom ju v hrnci s vriacou vodou povaríme asi 5 minút. Tekvicu scedíme a rozmixujeme na hladkú kašu. Do dostatočne veľkej misky nalejeme tekvicové pyré a pridáme k nemu všetky ingrediencie. Vymiešame cesto, z ktorého na rozpálenej panvici s trochou oleja smažíme lievance. Podávame ich s ovocím, džemom, čokoládovou nátierkou, šľahačkou, medom a podobne.
7. Jesenný tekvicový koláčik z muškátovej tekvice
Potrebujeme:
- 500 g muškátovej tekvice
- 2 šálky hladkej múky
- 1 šálku trstinového cukru
- 1 šálku mlieka
- ½ šálky oleja
- 2 vajcia
- 1 prášok do pečiva
- 1 čajovú lyžičku škorice
- ½ čajovej lyžičky muškátového orieška
- Štipku soli
- 100 g nasekaných orechov (vlašské alebo pekanové)
- 50 g hrozienok (voliteľné)
Postup: Muškátovú tekvicu očistíme, odstránime semienka a nakrájame na malé kocky. Uvaríme ju v troche vody domäkka (približne 10-15 minút), následne rozmixujeme na hladké pyré a necháme vychladnúť.
V miske zmiešame vajcia s cukrom do peny, pridáme olej, mlieko a vychladnuté tekvicové pyré. V druhej miske zmiešame múku, prášok do pečiva, škoricu, muškátový oriešok a štipku soli. Sypké ingrediencie postupne primiešame do tekvicovej zmesi a dobre premiešame, aby vzniklo hladké cesto.
Na záver pridáme nasekané orechy a hrozienka (voliteľné). Cesto nalejeme do vymastenej a múkou vysypanej formy na pečenie (napríklad tortovej formy alebo menšieho plechu).
Pečieme v predhriatej rúre na 180 °C približne 40-45 minút, kým povrch jemne nezhnedne a špajľa zapichnutá do stredu koláča nevyjde čistá. Koláč necháme vychladnúť, nakrájame a podávame, prípadne ozdobíme práškovým cukrom alebo polevou.
Odporúčame: TOP 7 dôvodov, prečo jesť červenú šošovicu: Je lepšia než ostatné strukoviny?
8. Tekvicová nátierka z tekvice na pečenie
Potrebujeme:
- 500 g tekvice na pečenie (napr. maslová alebo muškátová tekvica)
- 100 g smotanového syra (napr. Lučina, Philadelphia)
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 PL olivového oleja
- 1 ČL citrónovej šťavy
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- Štipku mletej papriky alebo kari korenia (voliteľné)
- Hrsť čerstvého petržlenu na ozdobu
Postup: Tekvicu očistíme, odstránime semienka a nakrájame na menšie kúsky. Rozložíme ju na plech vystlaný papierom na pečenie, pokvapkáme olivovým olejom, osolíme a pridáme pretlačený cesnak. Pečieme v predhriatej rúre na 200 °C približne 25-30 minút, kým tekvica nezmäkne a nezíska jemne opečený povrch.
Po upečení necháme tekvicu vychladnúť. V mixéri ju rozmixujeme spolu so smotanovým syrom, citrónovou šťavou a korením (soľ, čierne korenie, mletá paprika alebo kari). Ak je nátierka príliš hustá, môžeme pridať lyžicu olivového oleja alebo trochu vody.
Hotovú nátierku ochutnáme a podľa potreby dochutíme. Podávame na čerstvom chlebe, hriankach alebo ako dip k zelenine. Na ozdobu posypeme nasekaným čerstvým petržlenom.
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock
Aktualizovaný článok: 19.11.2024