Ovocie známe ako hurmikaki, kaki, hurma či tomel, je plodom ovocného stromu ebenovník rajčiakový, latinsky Diospyros kaki. Toto veľmi zdravé ovocie plné vitamínov pochádza z Ázie. Hurmikaki v obchodoch u nás možno obvykle zohnať od septembra do februára.
Zrelé plody hurmikaki možno spoznať podľa takmer až červenej šupky a mäkšej konzistencie. Dužina by mala byť sladučká. Ak je hurmikaki trpké a tvrdšie, plod ešte nie je dostatočne zrelý. Toto ovocie obsahuje viaceré vitamíny a minerály, ako napríklad draslík, fosfor, horčík a hlavne vitamín C, vďaka ktorému je hurmikaki dobré aj na posilnenie imunitného systému.
Ako použiť toto zdravé exotické ovocie hurmikaki? KAO sa pripravuje hurmikaki? S čím ho najlepšie kombinovať? Sladučké hurmikaki chutí skvelo aj samostatne, no obohatiť ním môžeme napríklad aj ovocný šalát či smoothies nápoje, no hodí sa aj do koláčov. Prinášame vám inšpirácie na hurmikaki recepty, ktoré sa oplatí vyskúšať. Skúsite dezert, bábovku, raňajkovú kašu alebo domáci hurmikaki džem?
Hurmikaki rezy
Ingrediencie na cesto:
- 7 vajec
- 210 g kryštálového cukru
- 5 PL horúcej vody
- 210 g polohrubej múky
- 1 KL prášku do pečiva
- štipku sódy bikarbóny
- 2 PL kakaa
Ingrediencie na krém:
- 400 g hrudkového tvarohu
- 250 g mascarpone
- 1 balíček vanilkového cukru
- kôra z 1 citróna
- 100 g práškového cukru
Ďalšie suroviny:
- 300 ml smotany na šľahanie
- 2 balíčky stužovača šľahačky
- 2 PL marhuľového lekváru
- 8 dostatočne zrelých hurmikaki
Postup prípravy: Vajíčka vymiešame s vriacou vodou a pridáme cukor. Šľaháme do peny. Múku si zmiešame s práškom do pečiva, sódou bikarbónou a kakaom. Zmes preosejeme a po častiach pridáme k vajciam. Zľahka premiešame a vylejeme na plech (cca 27x37 cm) s papierom na pečenie. Pečieme pri teplote 180 °C asi 15 minút. Upečený korpus necháme ochladnúť na mriežke.
Kým sa nám pečie cesto, pripravíme si krém. Tvaroh zamiešame s práškovým a vanilkovým cukrom a pridáme aj mascarpone a citrónovú kôru. Rozdelíme ho na 2 časti a dáme stuhnúť do chladničky. Korpus si dáme na tácku a potrieme marhuľovým lekvárom. Následne rozotrieme aj jednu polovicu krému a odložíme stuhnúť do chladničky.
Kým koláč tuhne, ošúpeme si hurmikaki a nakrájame na polovičky a tie následne poukladáme na koláč. Všetko pretrieme druhou polovicou krému a dáme ešte tuhnúť do chladničky. Nakoniec dezert potrieme vyšľahanou šľahačkou a odložíme do chladu. Hotový dezert krájame horúcim nožom na rezy a môžeme podávať.
Krémová tekvicová polievka s hurmikaki
- 1 stredná hokkaido tekvica (alebo maslová tekvica)
- 2 zrelé hurmikaki
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 zemiak
- 750 ml zeleninového vývaru
- 200 ml smotany na varenie (alebo kokosového mlieka)
- Soľ, korenie podľa chuti
- štipka muškátového orieška
- olivový olej
- čerstvé bylinky na ozdobu (napr. koriander alebo petržlenová vňať)
Postup: Tekvicu umyte, prekrojte a odstráňte semienka. Nakrájajte ju na menšie kúsky (šupku môžete nechať na hokkaido tekvici, pri maslovej tekvici je lepšie šupku odstrániť). Hurmikaki olúpte a nakrájajte na menšie kúsky. Na panvici zohrejte olivový olej a orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak, až kým nezačnú zlatistieť. Pridajte nakrájanú tekvicu a zemiak, ak ho používate, a restujte ďalších 5 minút.
Pridajte zeleninový vývar a priveďte k varu. Nechajte variť na miernom ohni asi 15-20 minút, kým tekvica a zemiak nezmäknú. Pridajte nakrájané hurmikaki do polievky a varte ďalších 5 minút. Po uvarení polievku odstavte z ohňa a rozmixujte ju tyčovým mixérom dohladka. Potom pridajte smotanu a premiešajte. Dochutite soľou, korením a muškátovým orieškom. Polievku servírujte s čerstvými bylinkami, prípadne môžete pridať krutóny alebo opečené semienka.
Odporúčame: Papriková nátierka: Chuťová bomba pre každú príležitosť
DepositphotosOrechové mini bábovky s hurmikaki
Ingrediencie:
- 3 vajcia
- 150 g kryštálového cukru
- 120 ml oleja
- 3 zrelé hurmikaki
- 200 g hladkej múky
- 1,5 KL kypriaceho prášku
- 70 g mletých vlašských orechov
Postup prípravy: Zrelé plody hurmikaki ošúpeme a vidličkou ich popučíme. V miske zmiešame vajíčka s cukrom a vyšľaháme penu. Pridáme hurmikaki kašu, olej a premiešame. Múku preosejeme a pridáme soľ, kypriaci prášok a pomleté orechy. Zamiešame a sypkú zmes pridáme k tekutej.
Vymiešame hladké cesto a nalejeme ho do malých silikónových formičiek na bábovky. Pečieme pri teplote 180 °C asi 30 minút. Po upečení ich necháme vychladnúť vo formičke. Následne vyklopíme a pred podávaním môžeme posypať práškovým cukrom.
Hurmikaki džem
Ingrediencie:
- 1 kg zrelých hurmikaki
- 1 kg kryštálového cukru
- 1 PL pomarančovej kôry
- šťava zo 4 citrónov
- vanilka
Postup prípravy: Hurmikaki umyjeme a ošúpeme. Dužinu pokrájame na menšie kúsky. K ovociu pridáme cukor, pomarančovú kôru, citrónovú šťavu a vanilku. Dáme variť na mierny oheň až do bodu varu za stáleho miešania. Dávame pozor, aby sa nám zmes nepripálila.
Necháme prevrieť pár minút. Ak hurmikaki ešte nie je dostatočne rozvarené, môžeme ho trošku pomixovať ponorným mixérom. Hotový džem nalejeme do čistých pohárov, ktoré dobre uzavrieme a otočíme hore dnom. Necháme vychladnúť pod dekou do ďalšieho dňa. Potom môžeme džem z hurmikaki odložiť do komory alebo špajze.
Zapečené bagetky s hurmikaki
Ingrediencie:
- 1 väčšia bageta
- 2 PL olivového oleja
- soľ
- prosciutto
- 250 g tvarohového syra
- štipka mletej červenej papriky
- 1 PL domáceho medu
- 1 ČL čerstvej citrónovej šťavy
- 2 hurmikaki
- na posypanie čerstvú petržlenovú vňať alebo mätu
Postup prípravy: Bagetu nakrájame na kolieska, potrieme olivovým olejom a posolíme. Poukladáme ich na plech. Na druhý plech si poukladáme pár kúskov prosciutta. Dáme naraz piecť na 10 minút. Medzitým si v miske zmiešame tvarohový syr s 1 PL olivového oleja, mletou paprikou, medom a citrónovou šťavou.
Upečené bagetky natrieme tvarohovou zmesou a navrch každej bagetky pridáme hurmikaki nakrájané na mesiačiky. Prosciutto nakrájame na pásiky a ozdobíme nimi bagetky. Môžeme ešte posypať nasekanou petržlenovou vňaťou a podávať ako občerstvenie pre návštevu.
Odporúčame: Najlepší spôsob, ako zamraziť huby doma!
DepositphotosHurmikaki smoothie s ananásom
Ingrediencie:
- 2 hurmikaki
- 1 banán
- 1 koliesko ananásu
- 2,5 dl mandľového mlieka
Postup prípravy: Hurmikaki umyjeme, ošúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Ovocie dáme do mixéra a pridáme nakrájaný banán a kúsky ananásu. Zalejme mliekom a dôkladne rozmixujeme. Tento chutný nápoj je skvelou voľbou na desiatu alebo olovrant.
Raňajková kaša s hurmikaki
Ingrediencie:
- 1/2 hrnčeka pšena
- 1/2 hrnčeka ovsených vločiek
- 1/2 hrnčeka quinoy
- 2 hrnčeky mlieka (kravského alebo rastlinného)
- 1 hrnček vody
- 2 hurmikaki
- 3 – 4 PL javorového sirupu (alebo agáve, datľového alebo medu)
- 2 PL strúhaného kokosu (alebo lupienky)
- štipka škorice
- tvaroh
Postup prípravy: Pšeno, ovsené vločky a quinou zalejeme vodou a mliekom. Pridáme škoricu a javorový sirup. Na miernom plameni varíme do zhustnutia. Kašu je potrebné občas premiešať. Uvarenú kašu naporciujeme do misiek a posypeme kokosom. Pridáme kúsky hurmikaki a podľa chuti ešte polejeme javorovým sirupom. Môžeme pridať trochu hrudkového tvarohu.
Chia puding s hurmikaki
Ingrediencie:
- 300 ml mlieka (kravského alebo rastlinného)
- 5 PL chia semienok
- 2 hurmikaki
- 2 PL javorového sirupu (alebo medu)
- štipka škorice
- šťava z polovice citróna
- müsli a drobné ovocie
Postup prípravy: V miske si zmiešame mlieko s chia semenami a osladíme javorovým sirupom. Dobre premiešame a necháme minimálne 3 hodiny postáť v chladničke, ideálne však počas noci. Semienka sa napučia a vytvoria rôsolovitú konzistenciu.
Hurmikaki ošúpeme a nakrájame. Kúsky ovocia dáme do mixéra a rozmixujeme na kašu. Podľa potreby trochu osladíme a pridáme aj štipku škorice a citrónovú šťavu. Ešte chvíľu pomixujeme. Pripravíme si poháre, na dno ktorých dáme müsli, potom pridáme vrstvu chia pudingu a na to hurmikaki pyré. Vrstvenie ešte raz zopakujeme a vrch ozdobíme ovocím, napríklad malinami.
Článok aktualizovaný 30.9.2024