Baklažán, typický svojou lesklou fialovou šupkou a žltou až zelenkastou dužinou, by sme v jedálničku mnohých hľadali len márne. A pritom je to veľká škoda. A to nielen kvôli tomu, že ide o zdravú zeleninu plnú vlákniny, vitamínov a minerálov, ale aj kvôli tomu, že sa z neho dajú pripraviť mnohé chutné pokrmy.
Za ochutnanie rozhodne stoja baklažánové lasagne, taktiež sú skvelou voľbou plnené baklažány, či už s mletým mäsom, alebo vo vegetariánskej verzii. Ak obľubujete lečo, neváhajte ho nabudúce spraviť tak, že polovicu papriky nahradíte práve baklažánom. Verte, že túto kombináciu si zamilujete. Z baklažánov sa tiež pripravuje pokrm zvaný baba ghanoush, po slovensky tiež baba ganuš.
Ide o pokrm pôvodom z Blízkeho východu, ktorý sa tradične podáva ako predkrm alebo nátierka v Arménsku, Egypte, Sýrii, Jordánsku a ďalších okolitých krajinách. Základ tejto nátierky tvorí baklažán, ktorého upečená dužina sa kombinuje s tahini (pasta zo sezamu), cesnakom, rascou a ďalšími surovinami na dochutenie.
Túto dobrotu možno podávať napríklad s pita chlebom, opečenými tortilami, toastami, pečivom aj nakrájanou zeleninou. Vyskúšate baba ghanoush tiež?
Skúste aj: 3 recepty na zdravé nátierky: Sú skvelé na raňajky aj olovrant!
Zdroj: Depositphotos
Na baba ghanoush budeme potrebovať:
- 2 menšie až stredne veľké baklažány
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 – 3 PL pasty tahina (sezamová pasta)
- 2 PL citrónovej šťavy
- 1/3 šálky olivového oleja
- 2 PL nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
- 3/4 ČL soli
- 1/4 ČL mletej rasce
Postup prípravy baba ghanoush:
- Ako prvé si zohrejeme rúru na približne 200 °C a plech vyložíme papierom na pečenie.
- Baklažány umyjeme a pozdĺžne rozrežeme. Potrieme olivovým olejom a rozpolenými stranami uložíme na pripravený plech.
- Následne baklažány pečieme do úplného zmäknutia dužiny. Hotové sú vtedy, keď je šupka čierna a scvrknutá. Potrvá to asi 35 až 45 minút.
- Upečené baklažány necháme vychladnúť. Potom ich zbavíme šupky. Mala by sa pekne oddeľovať, prípadne na vydlabanie použijeme lyžicu.
- Baklažánovú dužinu dáme do mixéra a pridáme cesnak, citrónovú šťavu, soľ a rascu. Mixujeme a pridáme aj olivový olej.
- Na záver do mixéra pridáme aj tahini a ešte mixujeme do požadovanej konzistencie.
- Pred podávaním primiešame do baba ghanoush najemno nasekanú petržlenovú vňať.
- Na servírovacej miske ešte baba ghanoush pokvapkáme olivovým olejom a posypeme vňaťou. Dobrú chuť!
TIP: Túto chutnú nátierku z baklažánu si môžete ozvláštniť podľa vlastnej chuti. Ak obľubujete pikantné pokrmy, neváhajte pridať trochu mletého čili. Ak vám v nátierkach chutí najemno nasekaná cibuľka, môžete ju primiešať na záver aj do baba ghanoush. Jedinečnú chuť dodajú aj sušené paradajky, ktoré môžete pridať pri mixovaní. Petržlenovú vňať môžete úplne vynechať, alebo nahradiť čerstvým koriandrom.