Zriedkavá Menkesova choroba – čo ju spôsobuje a aké sú hlavné prejavy?

Menkesova choroba

Menkesova choroba, známa aj ako Menkesov syndróm, patrí medzi zriedkavé genetické ochorenia, ktoré ovplyvňujú metabolizmus medi v ľudskom tele. Toto ochorenie má dramatický vplyv na zdravie postihnutých jedincov, pričom jeho prejavy sú závažné a začínajú sa prejavovať už v ranom detstve. 

Ide o dedičné ochorenie viazané na chromozóm X, čo znamená, že najčastejšie postihuje chlapcov, zatiaľ čo ženy môžu byť prenášačkami bez zjavných príznakov.

Čo je Menkesova choroba?

Menkesov syndróm je spôsobený mutáciou v géne ATP7A (na chromozóme X), ktorý hrá kľúčovú úlohu v regulácii transportu medi v tele. Meď je pre ľudský organizmus esenciálny prvok, ktorý je nevyhnutný pre množstvo biologických procesov, vrátane tvorby energie, vývoja mozgu, syntézy kolagénu a regulácie nervových signálov. 

U osôb s Menkesovou chorobou je však narušený prenos medi z čriev do krvného obehu, čo vedie k jej nedostatku v tkanivách, ktoré ju potrebujú, a zároveň k jej hromadeniu v iných častiach tela, kde môže byť toxická.

Prečo vzniká Menkesov syndróm?

Keďže ide o X-viazanú recesívnu dedičnú chorobu, postihuje prevažne chlapcov, pretože majú iba jeden chromozóm X. Dievčatá, ktoré majú dva chromozómy X, môžu byť prenášačkami mutácie, ale ochorenie sa u nich prejaví len zriedkavo, a to v prípade, ak dôjde k mutácii na oboch chromozómoch X.

Menkesov syndróm môže byť dedičný, čo znamená, že mutáciu môže dieťa zdediť od matky, ktorá je prenášačkou. Avšak v niektorých prípadoch môže mutácia vzniknúť spontánne, bez predchádzajúcej rodinnej anamnézy. Tento spontánny výskyt je zriedkavý, ale možný, a spôsobuje ho náhodná chyba v DNA počas vývoja zárodočných buniek.

Výsledkom je nedostatok funkčného proteínu ATP7A, čo vedie k závažnému narušeniu metabolizmu medi a následným príznakom Menkesovej choroby.

Príznaky a prejavy Menkesovej choroby

Príznaky Menkesovho syndrómu sa zvyčajne objavujú už v dojčenskom veku, pričom niektoré z nich môžu byť zjavné už pri narodení. Tieto prejavy sú výsledkom nedostatočnej syntézy kolagénu a iných bielkovín závislých od medi.

  • Medzi najvýraznejšie príznaky patrí abnormálny vývoj vlasov, ktoré sú často krehké, riedke a majú zvlnený tvar, známy ako "vlasy v tvare drôtu". 
  • Deti s týmto ochorením zaostávajú vo fyzickom a psychickom vývoji, často majú svalovú slabosť, problémy s kŕčmi a narušenou koordináciou pohybov.
  • Ďalšie príznaky môžu zahŕňať nízke svalové napätie, deformácie kostí, časté zlomeniny, poruchy rastu a problémy s trávením. 
  • Postihnuté deti môžu mať tiež nezvyčajný vzhľad, napríklad zníženú elasticitu kože a výrazné črty tváre, vrátane širokého nosa a veľkých očí.

dedičné ochorenie
Freepik.com

Diagnostika Menkesovej choroby

Diagnostikovanie Menkesovej choroby môže byť náročné, pretože jej príznaky sú často nešpecifické a môžu pripomínať iné ochorenia. Diagnóza je zvyčajne založená na klinickom vyšetrení, analýze hladiny medi a ceruloplazmínu (proteínu viažuceho meď) v krvi, genetickom testovaní na mutáciu ATP7A a vyšetrení vlasov pod mikroskopom.

Liečba Menkesovej choroby

Liečba Menkesovho syndrómu je zameraná na dopĺňanie medi, najčastejšie formou injekcií do žily alebo pod kožu. Tento prístup môže zlepšiť niektoré príznaky, ak je liečba zahájená v skorých štádiách ochorenia, ideálne už pred objavením sa vážnych symptómov. Bohužiaľ, ani včasná liečba nemôže úplne zvrátiť všetky dôsledky ochorenia, pretože poškodenia spôsobené nedostatkom medi počas vývoja mozgu sú často nezvratné.

Život s Menkesovou chorobou

Pre rodiny postihnutých detí je život s Menkesovou chorobou obrovskou výzvou. Zdravotná starostlivosť si vyžaduje multidisciplinárny prístup, vrátane spolupráce neurológov, genetických odborníkov, pediatrov a fyzioterapeutov. 

Prognóza ochorenia závisí od závažnosti mutácie a včasnosti liečby. Vo väčšine prípadov je však životná dĺžka postihnutých detí výrazne skrátená a dosahuje len niekoľko rokov. V posledných rokoch prináša pokrok v oblasti génovej terapie a výskumu nádej na nové možnosti liečby. 

Vedci skúmajú možnosti opravy mutovaného génu ATP7A alebo využitia alternatívnych mechanizmov na zabezpečenie správneho metabolizmu medi. Tento výskum prináša nádej nielen pre rodiny postihnutých detí, ale aj pre medicínu ako celok, keďže poskytuje nové poznatky o metabolizme stopových prvkov a ich úlohe v ľudskom zdraví.

Význam informovanosti a podpory

Menkesova choroba je zriedkavé, no mimoriadne závažné ochorenie, ktoré poukazuje na dôležitosť genetického výskumu a včasnej diagnostiky. Informovanosť o tomto syndróme je kľúčová nielen pre zdravotníckych pracovníkov, ale aj pre verejnosť, pretože umožňuje rýchlejšie rozpoznanie príznakov a zahájenie liečby. 

Pre rodiny postihnutých detí je dôležité vedieť, že nie sú sami – podporné skupiny, organizácie zamerané na vzácne ochorenia a pokrok v medicíne im môžu pomôcť zvládnuť každodenné výzvy a nájsť nádej do budúcnosti.

Aj keď je Menkesova choroba vážnym ochorením, je pripomienkou, aké dôležité je investovať do výskumu a starostlivosti o ľudí s genetickými poruchami. Spolu môžeme pracovať na tom, aby sme zlepšili kvalitu života tých, ktorých sa tento syndróm týka, a podporili vývoj liečebných metód, ktoré môžu priniesť svetlejšiu budúcnosť.

Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com


0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE