Taká diéta, onaká diéta. Áno, je pravda, že každú chvíľu na nás vyskakujú zaručené tipy na diéty, ktoré nám pomôžu schudnúť a dopracovať sa k vytúženej postave. Čomu ale naozaj veriť a čo naozaj vyskúšať, aby sme neohrozili svoje zdravie a naozaj sa dočkali očakávaného efektu?
V prvom rade si vždy treba naštudovať všetky informácie. Nepúšťajte sa do diéty len na základe odporúčania vašej kamarátky. A zabudnite na prísne diéty a obmedzovania sa, ktoré sú postavené na hladovaní. Namiesto toho voľte s rozvahou. A práve novinka v tejto oblasti F-Faktor diéta, je niečo, čo stojí za pozornosť.
F ako Fiber (vláknina)
Už podľa názvu je teda jasné, na čom je práve táto diéta postavená. Vláknina je kľúčovou zložkou pri chudnutí, správnom fungovaní tráviaceho systému a zdraví ako takom. Preto by ste v tomto prípade mali venovať pozornosť jedlám a potravinám, ktoré sú obohatené o značné množstvo vlákniny. A to sú prevažne zelenina, ovocie, semená a celozrnné potraviny, strukoviny, orechy. Pre zdravie čriev je priam nevyhnutná a ako bonus, dokáže zasýtiť na dlhú dobu. Vďaka tomu dokážete menej jesť, odolávať hladu, čo má za následok, že prijmete menej kalórií za deň a vaša váha sa bude postupne znižovať.
Ak do svojho jedálnička zaradíte predovšetkým stravu bohatú na vlákninu, zabránite tak väčším výkyvom hladiny cukru v krvi, no taktiež prečistíte črevá od nahromadených toxínov. Pri tejto diéte však nesmiete obzvlášť zabúdať na pitný režim, aby ste sa vyvarovali problémom so zápchou.
Pozri tiež: Fitness rutina Jennifer Lopez: Tomuto vďačí za svoje krivky
Čo jesť?
Čo si teda naložiť na tanier, aby ste zasýtili žalúdok, pochutnali si, no zároveň mali vyváženú stravu, vďaka ktorej nepriberáte? Znie to ako výzva, ale v podstate je to veľmi jednoduché. Výhodou tejto diéty je, že nie je taká prísna ako iné. V podstate dovoľuje jesť, čo chcete (samozrejme, napchávanie čokoládou, zemiakovými lupienkami a inými vecami sa v tomto prípade nemyslí). Tento spôsob chudnutia vás naučí aj to, ako bohato môže vyzerať váš tanier a naučí vás, že nemusíte jesť veľké porcie, aby ste sa zasýtili, ale stačí vybrať len správne suroviny. A ktoré potraviny sú bohaté na vlákninu a rozhodne by mali byť na našom tanieri, ak chceme chudnúť týmto spôsobom?
- Celozrnné potraviny – quinoa, špalda, pohánka, amarant, kuskus, pšeno, bulgur
- Celozrnné výrobky
- Olejnaté semienka
- Ovocie s vyšším obsahom vlákniny – bobuľovité ovocie (všetky druhy), pomaranč, hrozno, datle, jablko, hruška, banán, figy
- Orechy
- Zelenina s vyšším obsahom vlákniny – repa, tekvica, paradajky brokolica, karfiol, sladké zemiaky, listová zelenina, paprika
- Fazuľa, cícer, šošovica – no v podstate všetky odrody strukovín
Základné pravidlá
I keď diéta ako taká nie je prísna, je aj tak postavená na základných pravidlách a rozdelená do troch fáz. Ako prvý musíte upraviť váš celkový životný štýl a prejsť na zdravšiu variantu. Musíte sa v hlave nastaviť na túto zmenu a ak to akceptujete, oveľa rýchlejšie a lepšie sa vám budú dodržiavať jednotlivé fázy. Tie sú celkom tri:
- Prvá alebo aj štartovacia fáza radí zjesť denne minimálne 35 g vlákniny a rovnaký počet, teda radšej o niečo menej, sacharidov.
- Druhá (pokračovacia) fáza je tiež postavená na rovnakom množstve denného príjmu vlákniny, zvyšuje sa počet čistých sacharidov na 75 g.
- Tretia (udržiavacie) fáza stále stojí na minime 35 g vlákniny denne, no príjem čistých sacharidov sa zvyšuje na 125 g. Na tejto úrovni by ste sa mali držať až kým nedosiahnete vysnívanú váhu.
Odporúčame: Cyklovanie kalórií ako účinná diéta: Viete, o čo ide?