Dosiahnuť zdravší životný štýl by sme dnes chceli všetci. V prvom rade siahame po zdravšej forme stravovania sa. Z jedálnička vypúšťame rafinované cukry, nezdravé tuky či biele pečivo v nádeji, že sa budeme cítiť lepšie. Druhým krokom býva prinútenie sa k pravidelnému pohybu.
Chodíme behať, na jogu či do posilky, pričom dúfame, že kombinácia týchto dvoch ozdravných metód nám pomôže zhodiť nejaké to kilečko a zároveň nás posunie bližšie k vytúženému cieľu - k nášmu zdravšiemu a spokojnejšiemu JA.
Aj keď zdravá strava a cvičenie sú základnými piliermi zdravia, sami to nezvládnu, potrebujú ešte čosi. Prečo je zdravý spánok dôležitý a prečo bez neho cieľovú rovinku nikdy nedosiahnete, sa dozviete v tomto článku.
Čo sa deje s telom počas spánku?
Aj keď sa vám zdá, že v noci „nič nerobíte“, vaše telo pracuje intenzívnejšie než si myslíte. Dochádza k regenerácii tkanív, oprave buniek a posilňovaniu imunitného systému. Mozog triedi informácie, ktoré ste cez deň prijali, a „upratuje“ pamäť.
Spánok sa skladá z viacerých fáz, z ktorých každá má špecifickú úlohu – od hlbokého fyzického zotavenia až po REM fázu, počas ktorej sa sníva. Práve tieto cykly pomáhajú telu aj duši pripraviť sa na ďalší deň.
Shutterstock®Spánok pre štíhlu líniu
Áno, čítate správne. Môžete behať a cvičiť koľko len chcete, no ak bude váš spánok nekvalitný, respektíve príliš krátky, koledujete si o priberanie až nábeh na obezitu. Štúdie totiž priamo prepojili nábeh na obezitu u detí a dospelých s príliš krátkou dobou spánku. Okrem toho sa nedostatok spánku spája aj so zvýšenou chuťou do jedla.
Ukázalo sa, že ľudia, vyspatí doružova majú hormóny, ktoré regulujú chuť do jedla, takpovediac pod kontrolou. Nevyspatí ľudia ich majú, naopak, ako na hojdačke, preto počas dňa zjedia viac. Takže ak sa snažíte schudnúť, ale aj vyhnúť sa nebezpečnej obezite, zaraďte do svojho denného rozvrhu dostatočne dlhý spánok, minimálne 7 hodín denne!
Spánok a hormóny
Počas spánku prebieha jemná hormonálna symfónia, ktorá ovplyvňuje chuť do jedla, náladu aj metabolizmus. Hormóny ghrelín a leptín – ktoré riadia hlad a sýtosť – sa bez kvalitného spánku rozkolíšu. Výsledkom je väčšia chuť na nezdravé jedlá a znížená schopnosť odolať pokušeniu.
Zároveň stúpa hladina kortizolu (stresového hormónu), čo oslabuje imunitu, zvyšuje krvný tlak a negatívne pôsobí na psychiku. Naopak, dostatočný spánok podporuje tvorbu rastového hormónu, ktorý obnovuje bunky a pomáha udržiavať svalovú hmotu aj zdravé kosti.
Shutterstock®Spánok pre športové výkony
Podávanie dobrých športových výkonov nezávisí len na tom, aké máte svaly či výdrž, ale aj na tom, koľko spíte. Ak spíte málo, je pravdepodobné, že nikdy nedosiahnete také výsledky ako športovci, ktorí si doprajú dostatok nočného pobytu v posteli. Mnohí atléti dokonca úspechy pripisujú spánku a oddychu, ktoré sú pre vrcholových športovcov kľúčové.
Spánok pre produktivitu
Nemôžete sa v práci sústrediť a ste takpovediac neproduktívni? Pôvodcom môže byť práve nekvalitný spánok. Existuje priame spojenie medzi spánkom a správnou funkciou mozgu, kam patrí aj sústredenie sa, produktivita, premýšľanie a celkový mozgový výkon. To isté platí aj u detí, ktoré mávajú so sústredením problémy v škole. Kvalitný spánok podporuje správne fungovanie mozgu aj pamäť.
Shutterstock®Spánkom proti chorobám
Počas spánku sa telo regeneruje a pripravuje sa na plnohodnotné fungovanie v ďalšom dni. Preto sa nemôžeme čudovať tomu, že spánku, kratšiemu ako 7 až 8 hodín denne, sa pripisuje vznik nebezpečných a život ohrozujúcich chorôb.
Štúdie preukázali, že u ľudí, ktorí spali v noci opakovane krátku dobu, boli podstatne častejšie diagnostikované choroby, ako diabetes typu 2 alebo mŕtvica či infarkt. Nevyspatý organizmus oveľa ľahšie podľahne bežným ochoreniam, ako je chrípka a tiež vnútorným zápalom.
Spánkový nedostatok pôsobí aj na naše mentálne zdravie. Nevyspatí ľudia oveľa častejšie upadajú do depresií, pričom majú navyše problém so sociálnymi interakciami s inými ľuďmi.
Ako si zlepšiť kvalitu spánku?
Nestačí spať dlho – podstatné je, aby bol spánok aj hlboký a regeneračný. Kvalitu spánku ovplyvňuje prostredie, návyky aj psychika. Niekoľko jednoduchých úprav dokáže urobiť veľký rozdiel. Pomôže vám napríklad:
zaviesť pravidelný čas zaspávania a vstávania,
obmedziť modré svetlo z obrazoviek aspoň hodinu pred spaním,
večer sa vyhnúť kofeínu, ťažkým jedlám a alkoholu,
vytvoriť si upokojujúci večerný rituál (čaj, čítanie, teplý kúpeľ),
udržiavať v spálni tmu, ticho a optimálnu teplotu (cca 18 °C).
Spánok ako kľúč k lepšiemu ja
Spánok nie je luxus – je to základ zdravého životného štýlu. Ak ho budete zanedbávať, nezachránia vás ani tie najlepšie diéty či cvičebné plány. Naopak, ak mu doprajete zaslúženú pozornosť, získate energiu, silu aj lepšiu náladu. Nájsť si čas na kvalitný oddych znamená nájsť si čas na seba.
Anketa: Koľko denne spíte?
Odpovedalo 10 ľudí
10%
50%
30%
10%
Aktualizovaný článok: 18.07.2025