I koniec leta a začiatok jesene je vhodným obdobím na zber mnohých byliniek a plodov. V septembri sa začína napríklad i zber borievok, ktorý trvá zvyčajne až do novembra. Predmetom zberu sú práve tmavomodré až fialové plody, ktoré sa využívajú nielen ako korenina či prísada na výrobu borovičky, ale uplatnenie našli i v ľudovej medicíne.
V nasledujúcom článku vám predstavíme či pripomenieme tradičné recepty z borievok. V pohodlí domova si totižto z týchto bobúľ môžete pripraviť nejeden prírodný liek na mnohé neduhy! Ako využiť borievky alebo jalovec?
Tradičná liečivá bylina – poznáte borievku obyčajnú?
Borievka obyčajná, latinsky Juniperus communis a ľudovo jalovec, je vždyzelený ker s typickými ihlicovými pichľavými listami. Kvitne prevažne od apríla do júna a na jeseň na ňom dozrievajú guľaté plody tmavomodrej farby s voskovým povlakom, ktoré sa sušia v tenkej vrstve pri teplote do 35 °C. Borievka obyčajná je značne rozšírená najmä v podhorskom až vysokohorskom pásme, pričom obľubuje suchšie vápencové pôdy.
Nájdete ju na kamenistých stráňach, okrajoch lesov aj lúkach. Pri trhaní borievok sa však uistite, že nezbierate v chránených oblastiach. Ak sa vám ich nepošťastí nájsť v prírode, nezúfajte. Po sušených plodoch borievky obyčajnej sa môžete poobzerať i v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami.
Odporúčame: Farba a tvar stolice – čo napovedajú o našom zdraví?
Ako využiť borievky alebo jalovec:
1. Borievkový čaj – lahodný nápoj na obličky a močové cesty
V plodoch borievky sa ukrývajú triesloviny, vitamín C, glykozidy či pektíny. Asi najľahším a najjednoduchším spôsobom, ako ich využiť pre svoje zdravie, je príprava čaju. Na šálku vriacej vody vám postačí jedna lyžička sušených borievok.
Nápoj nechajte lúhovať 15 minút a po scedení ho oslaďte medom. Borievkový čaj môžete využiť na prečistenie organizmu. Priaznivo vplýva na funkciu obličiek a močových ciest. Taktiež si ho môžete pripraviť pri dusivom kašli, poruchách látkovej premeny alebo ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme, nepravidelná menštruácia či nadúvanie.
2. Olej z borievok – skvelý na masáž boľavých kĺbov
Zo sušených borievok si tiež môžete pripraviť borievkový olej. Približne 2/3 dobre uzatvárateľnej nádobky naplňte usušenými drvenými plodmi borievky obyčajnej. Následne ich zalejte kvalitným olivovým olejov a zmes nechajte aspoň 2 až 3 týždne odpočívať. Denne ju môžete pretrepávať.
Po uplynutí doby lúhovania olej zlejte cez gázu či kus látky a uskladnite ho v čistej nádobe, ideálne v sklenej fľaštičke. Olej z borievok je skvelý na premasírovanie boľavých kĺbov postihnutých reumou. Pri bolestiach hlavy si s ním zase masíruje spánky. Pomôcť môže i pri kožných ochoreniach.
Bude vás zaujímať: Terapia hudbou: Naozaj hudba dokáže liečiť a zlepšiť zdravie?
Depositphotos3. Borievková tinktúra – na kožné problémy
Bobule borievky môžete použiť aj na prípravu tinktúry. Jeden diel sušených plodov zalejte približne dvomi dielmi aspoň 40-percentného alkoholu. Nádobu či fľašku poriadne uzatvorte (ideálny je korkový štupeľ) a jej obsah nechajte macerovať aspoň 2 či 3 týždne.
Po scedení je tinktúra pripravená na použitie. Vnútorne sa zvyčajne užíva 6 až 8 kvapiek denne. Tinktúra z borievok môže pomôcť zlepšiť trávenie či eliminovať nadúvanie. Zvonka sa používa na natieranie bolestivých miest. Rovnako je ňou možné ošetriť kožné ochorenia, a to najmä rozličné vyrážky.
4. Zdravotný likér z borievok
Na prípravu zdravotného likéru budete potrebovať borievkové plody, kvalitný 40-percentný alkohol a sladidlo, napríklad med alebo trstinový cukor. Sušené borievky rozdrvte alebo jemne popučte a zmiešajte s alkoholom v pomere 1 diel borievok ku 2 dielom alkoholu. Pridajte sladidlo podľa chuti a obsah premiešajte. Zmes nalejte do uzatvárateľnej fľaše (ideálne s korkovým uzáverom) a nechajte macerovať na tmavom a chladnom mieste približne 4 týždne, pričom fľašu občas pretrepte.
Po macerovaní likér preceďte cez jemné sitko alebo plátno a prelejte do čistej fľaše. Užívať ho môžete ako prírodný prostriedok na podporu trávenia, posilnenie imunity alebo zmiernenie príznakov prechladnutia. Ideálna dávka je 1 čajová lyžička denne po jedle. Likér má navyše jemnú, aromatickú chuť, ktorú si môžete vychutnať aj ako príležitostný aperitív.
Odporúčame: Feniklový čaj je skutočný všeliek: Odstráni týchto 7 neduhov!
Upozornenia pri používaní borievok
Pri používaní borievok je dôležité dodržiavať opatrnosť, pretože ich nesprávne alebo nadmerné užívanie môže mať nepriaznivé účinky. Tu sú hlavné upozornenia:
- Tehotenstvo a dojčenie: Borievky sa neodporúčajú tehotným ženám, pretože môžu stimulovať sťahy maternice a zvýšiť riziko potratu.
- Ochorenia obličiek: Borievky majú močopudné účinky, čo môže nadmerne zaťažiť obličky, a preto by ich nemali užívať osoby s ochoreniami obličiek.
- Dlhodobé užívanie: Pri dlhodobom užívaní môže dôjsť k podráždeniu tráviaceho traktu alebo obličiek. Odporúča sa používať borievky len krátkodobo a v primeraných dávkach.
- Alergie: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na borievky, preto by mali byť pri ich prvom použití obozretní.
- Liekové interakcie: Borievky môžu ovplyvniť účinky niektorých liekov, napríklad diuretík alebo liekov na krvný tlak. Pred ich užívaním sa odporúča konzultácia s lekárom.
Dodržiavanie odporúčaných dávok a používanie borievok len na krátke obdobie pomáha predísť nežiaducim účinkom a vyťažiť z ich liečivých vlastností maximum.
Aktualizovaný článok: 17.11.2024