Poznáte najväčšie mýty o chrípke a prechladnutí? Neuveriteľné, čomu sme verili!

mýty o chrípke

Prechodné obdobia sú aj synonymom obdobia prechladnutí a chrípok. Tieto ochorenia zväčša trápia deti a starých ľudí, ktorých organizmus je na vírusy oveľa náchylnejší ako organizmus dospelého. A choroby sa medzi nami šíria ďalej, najmä na verejných priestranstvách, teda aj v celkom obyčajnom office, ktorý navštevujete každý deň. 

Zatiaľ, čo hľadáte všetky možné informácie o chorobách prechodných období a o tom, ako ich poraziť, pozrite sa aj na to, aké sú najväčšie mýty o chrípke a prechladnutí!

Najväčšie mýty o chrípke a prechladnutí:

Mýtus 1: Chrípka je len horšie prechladnutie

Tento mýtus vzniká kvôli podobnosti niektorých príznakov chrípky a prechladnutia, ako sú nádcha, kašeľ alebo bolesť hrdla. Avšak chrípka je oveľa závažnejšie ochorenie, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, ako je zápal pľúc, zápal prínosových dutín, zápal srdcového svalu alebo dokonca ohrozenie života. 

Na rozdiel od prechladnutia, ktoré sa prejavuje postupne a má miernejší priebeh, chrípka začína náhle, často s vysokou horúčkou, bolesťami svalov, únavou a zimnicou. Rozdiely sú významné a chrípku nemožno podceňovať – vyžaduje si odpočinok a, v niektorých prípadoch, aj lekársku starostlivosť.

Mýtus 2: Ochorieme kvôli slabému oblečeniu

V podstate otrepaná fráza, ktorá nemá nič do seba: „Obleč sa, inak prechladneš!” Často sa prechladnutie a chrípka pripisujú nevhodnému ľahkému oblečeniu, ktoré údajne prepustí zimu a spôsobí, že človek ochorie. Veda však hovorí, že chrípku spôsobujú vírusy a aj keď je chrípkové obdobie väčšinou cez chladné mesiace, s chladným počasím to nemá nič spoločné. 

To isté platí aj o mýte, ktorý hovorí, že keď pôjdete von s mokrou hlavou, tak prechladnete. Faktom je aj to, že aj keď ochoriete v zime, je veľmi pravdepodobné, že ste chrípku chytili vo vnútri.

Mýtus 3: Chrípku či prechladnutie vyliečia antibiotiká

Tento mýtus patrí medzi najčastejšie omyly. Antibiotiká sú účinné iba proti bakteriálnym infekciám, ale chrípka aj prechladnutie sú vírusové ochorenia. Podávanie antibiotík na chrípku alebo prechladnutie nielenže nepomôže, ale môže viesť k oslabeniu imunity a vzniku rezistencie baktérií. 

Ak ochorenie komplikujú bakteriálne infekcie (napríklad zápal prínosových dutín alebo zápal pľúc), antibiotiká môžu byť potrebné, ale vždy len na základe odporúčania lekára.

prečo sa zaočkovať proti chrípke
Shutterstock®

Mýtus 4: Ak nemáme teplotu, nemáme infekciu

Ďalší mýtus a absolútna nepravda sa týka povery, že ak dotyčný s chrípkou nemá teploty, nemôže vírus posunúť ďalej, teda niekoho ním nakaziť. Nie je to tak. Či s teplotami, alebo bez nich, pacient s chrípkou býva pre iných nebezpečným prvé 2 až 3 dni od vlastnej nákazy. 

Pozor, v niektorých prípadoch dokážu dospelí ľudia nakaziť svoje okolie ešte pred tým, ako sa u nich vôbec príznaky prejavia. V tom prípade nákaze nezabránite už vôbec.

Mýtus 5: Z obyčajného prechladnutia môže vzniknúť chrípka

Často ľudia jednoducho strašia, že z obyčajného prechladnutia sa čoskoro vyvinie chrípka. Obe ochorenia však spôsobujú vírusy, no úplne odlišné. Prechladnutie najčastejšie spôsobujú rinovírusy, zatiaľ čo chrípku vyvolávajú vírusy chrípky typu A, B a C. 

Preto sa z prechladnutia chrípka nestane a z chrípky sa nestane prechladnutie. V konečnom dôsledku je chrípka vážnejším ochorením s oveľa nepríjemnejšími príznakmi ako prechladnutie, ktoré sa vyznačuje najmä plným nosom.

Mýtus 6: Horúci nápoj alebo alkohol zničia vírusy 

Hoci horúce nápoje, ako čaj s citrónom a medom, môžu upokojiť hrdlo a zmierniť niektoré príznaky, vírusy nezničia. Podobne alkohol nemá žiadny antivírusový účinok, hoci niektorí veria, že "panák" môže pomôcť vypáliť chorobu. 

Alkohol skôr dehydratuje telo a oslabuje imunitu, čo môže priebeh ochorenia ešte zhoršiť. Najlepšou obranou je hydratácia, dostatok odpočinku a podpora imunity vyváženou stravou.

chrípková sezóna 2019
Shutterstock®

Mýtus 7: Očkovať sa proti chrípke treba pred sezónou

Nie je. Aj keď je očkovanie proti chrípke efektívnejšie, keď ho podstúpite pred samotným chrípkovým obdobím, nie je naň nikdy neskoro, možno až vtedy, keď naozaj odznie. Najviac ochorení na chrípku býva v zimných mesiacoch, konkrétne ide o január a február, no chrípkové obdobie sa môže pretiahnuť až do jari. 

Preto ak nad očkovaním proti chrípke ešte uvažujete, už dlhšie neváhajte. Ďalším veľkým mýtom je aj to, že očkovať sa proti chrípke každý rok vôbec nie je nutné. Pravda je ale úplne na inom brehu. Očkovanie je nutné podstúpiť každý rok, pretože vírusy sa z roka na rok menia. Nikdy tak nedostanete očkovanie na rovnaký vírus.

Mýtus 8: Vírusy sa šíria len kašľaním a kýchaním

Kašľanie a kýchanie sú síce bežné spôsoby šírenia vírusov, ale zďaleka nie jediné. Vírusy sa prenášajú aj dotykom povrchov, na ktorých sa môžu zachytiť (napríklad kľučky dverí, mobilné telefóny alebo klávesnice), a následným dotykom tváre, očí, nosa alebo úst. 

Preto je dôležité pravidelné umývanie rúk, používanie dezinfekčných prostriedkov a vyhýbanie sa dotýkaniu tváre počas chrípkového obdobia.

Mýtus 9: Vitamín C alebo zinok úplne zabránia ochoreniu

Mnohí ľudia veria, že vysoké dávky vitamínu C alebo zinku dokážu úplne zabrániť nákaze chrípkou alebo prechladnutím. Hoci tieto látky môžu podporiť imunitný systém a mierne skrátiť trvanie ochorenia, nedokážu poskytnúť 100 % ochranu pred vírusmi. 

Dôležitejšie je celkové zdravie, vyvážená strava a pravidelné hygienické opatrenia. Vitamín C a zinok sú užitočné ako doplnok, nie však ako zázračný liek. 

Anketa: Už ste mali tento rok chrípku?

Odpovedalo 64 ľudí

17%
6%
77%

Aktualizovaný článok: 12.01.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE