Normálna teplota ľudského tela sa zmenila! Aká je jej hodnota?

Normálna teplota ľudského tela je už takmer 150 rokov ekvivalentná číslu 37. Nová štúdia z vlaňajška však tento fakt, ktorého sa doteraz držali lekári i pacienti, popiera, pričom tvrdí, že toto číslo dosť signifikantne kleslo.

Nie všetci z vedeckej, ale i laickej verejnosti s týmto názorom súhlasia. Kde je pravda a aká je nová normálna teplota ľudského tela?

Základné fakty o teplote tela - a aká je telesná teplota zdravého človeka?

Poďme pekne po poriadku a na začiatok si povedzme, aké sú štandardné hodnoty, ktoré sa doteraz v súvislosti s ľudskou teplotou tela skloňovali. 

Ako sme už uviedli, ideálnou teplotou tela bolo 37 stupňov a všetky hodnoty nad 37,5 stupňa Celzia predstavujú zvýšenú teplotu, teda stav, kedy ľudské telo bojuje s ochorením. Pri teplote nad 38 °C hovoríme už o horúčke, ktorú je potrebné tlmiť liekmi. 

Teplota tela pod 35 stupňov sa zasa označuje ako hypotermia. V tomto stave telo nestíha dostatočne rýchlo produkovať teplo a prichádza k jeho podchladeniu pre dlhodobé vystavenie sa chladu.

kedy má človek teplotu

Zdroj: Shutterstock®

Spôsoby merania a správne meranie - ako merať telesnú teplotu tela?

Presné meranie teploty je jedným z najzákladnejších spôsobov monitorovania zdravia a diagnostikovania ochorení. Existuje niekoľko spôsobov, ako správne merať teplotu tela, ale najčastejšie sa používajú teplomery.

Najčastejšia metóda merania teploty:

  • Elektronický teplomer: Elektronické teplomery sú jedným z najpresnejších spôsobov merania telesnej teploty. Stačí vložiť teplomer do ústnej dutiny, pod jazyk alebo pod pazuchu a počkať na zvukový signál, ktorý označuje ukončenie merania.
  • Teplomer do ucha: Ušný teplomer meria teplotu z ucha pomocou infračerveného žiarenia. Je vhodný pre deti, ktoré sa nechcú nechať merať tradičným spôsobom.
  • Teplomer na čelo: Teplomer na čelo meria telesnú teplotu infračerveným žiarením pomocou dotyku s čelom. Je jednoduchý a pohodlný na používanie.

Nezáleží na tom, akým spôsobom merania telesnej teploty použijete, je dôležité dodržiavať správne postupy. Napríklad, pred meraním teploty buďte v pokoji aspoň 15 minút, vyčistite teplomer pred použitím a dodržiavajte inštrukcie výrobcu pre správne použitie.

Ak máte podozrenie, že váš teplomer nie je správne kalibrovaný alebo nefunguje správne, je dôležité ho skontrolovať alebo ho vymeniť za nový. Zistenie telesnej teploty je dôležité pre určenie stavu zdravia a prípadnú liečbu. Buďte preto obozretní a dbajte na správne meranie telesnej teploty.

Naša teplota sa mení - prečo došlo k poklesu normálnej teploty ľudského tela?

Istá rozsiahla štúdia, ktorá sa zamerala práve na normálnu teplotu ľudského tela a počas troch rokov zozbierala viac ako 650-tisíc hodnôt od 190-tisíc rôznych ľudí, dospela k záveru, že normálna teplota tela klesla vo všeobecnosti takmer o pol stupňa, teda na 36,6 stupňov Celzia. Vo Fahrenheitoch hovoríme takmer o celom stupni.

Správna teplota ľudského tela - prečo je optimálna teplota tela iná v rôznych obdobiach?

Vedci veria, že k tomuto faktu prispelo mnoho faktorov – od priemerného nárastu výšky a telesnej váhy cez všeobecne lepší životný štandard až po klimatizované priestory na každom rohu a v neposlednom rade prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti.

Lekári a odborníci z farmaceutického priemyslu však nedisponujú  ďalšími dôkazmi a upozorňujú, že aj keby bol pokles normálnej telesnej teploty skutočný, nič to nemení na veci, kedy sa človek dostáva do stavu horúčky či podchladenia.

Inšpiruj sa: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?

aká je normálna teplota ľudského tela

Zdroj: Shutterstock®

Priemerná telesná teplota - aká je telesná teplota dospelého a aká je normálna detský teplota?

Priemerná telesná teplota u dospelých je približne 36,5 - 37,5 stupňov Celzia, pričom teplota môže kolísať v závislosti od aktuálneho zdravotného stavu, či fyzickej aktivity. Normálna telesná teplota u detí sa líši podľa veku - novorodenci majú normálnu teplotu okolo 36,5 - 37,3 stupňov Celzia, zatiaľ čo staršie deti môžu mať teplotu rovnako ako dospelí. Je dôležité sledovať telesnú teplotu detí a pri príznakoch horúčky konzultovať s lekárom.

Telesná teplota bábätka a posudzovanie telesnej teploty

Telesná teplota novorodenca je dôležitým ukazovateľom jeho zdravia a celkového stavu. Novorodenci majú telesnú teplotu trochu vyššiu ako dospelí, bežne sa pohybuje medzi 36,5 - 37,5 stupňov Celzia. Je dôležité pravidelne kontrolovať teplotu bábätka, aby sme mohli včas rozpoznať prípadné problémy.

  • Ak teplota dojčiat prekročí 38 stupňov Celzia, je to znak horúčky a je potrebné okamžite konzultovať s lekárom.
  • Pri meraní teploty bábätka je dôležité používať špeciálne teplomery určené pre deti a uistite sa, že meranie prebieha správne (dôležité sú aj miesta merania teploty).
  • Horúčkové stavy môže vystriedať aj príliš nízka teplota, ktorá naznačuje podchladenie.

Starostlivým sledovaním telesnej teploty svojho bábätka môžeme prispieť k jeho zdraviu a bezpečiu.

Hodnota normálnej telesnej teploty tela sa môže u každého líšiť

Aj v súčasnosti platí, že normálna telesná teplota je iná pre každého jednotlivca v závislosti od pohlavia, veku a mení sa dokonca s typom vykonávanej aktivity i s konkrétnym časom v dni, kedy je nameraná.

Ani číslo 37, ktoré je uznávané ako normálna telesná teplota dodnes, nie je definitívne a neplatí pre každého. Odborníci sa teda zhodujú na tom, že za úplne normálnu teplotu tela sa dá považovať teplota v rozmedzí 36,1 do 37,2 stupňa Celzia.

Prirodzená teplota, vývoj normálnej teploty + rozsahy telesnej teploty

  • Normálna telesná teplota je v rozmedzí 36 – 36,9 °C, avšak v priebehu dňa sa teplota mení, a to v rozmedzí od 1 do 2 °C. Najnižšia teplota je zvyčajne v ranných hodinách, vyššie zase v popoludňajších hodinách. 
  • Zvýšená teplota sa pohybuje v rozmedzí 37 – 37,9 °C. K zvýšeniu teploty dochádza zväčša v dôsledku ochorenia. 
  • Mierna horúčka je v rozmedzí 38 – 38,8 °C. Vzniká v dôsledku vážnejšieho ochorenia, obvykle bakteriálneho pôvodu.
  • Hhyperpyrexia sa pohybuje v rozmedzí 38,9 – 39,9 °C. V tomto prípade však ide o vážnejší stav, pri ktorom je potrebné vyhľadať lekára.
  • Hypertermia je telesná teplota nad 40 °C.
  • Hypotermia - telesná teplota v rozmedzí 34 – 36 °C.
  • Podchladenie pod 34 °C.

Aktualizovaný článok: 30.04.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE