Najrozšírenejšie potravinové alergie: Pozor, môžu byť aj smrteľné!

potravinové alergie

Zvracanie, hnačka, bolesť brucha či opuchy a dýchacie ťažkosti. Práve sme vymenovali najčastejšie prejavy niektorého druhu alergie na potraviny. Aj keď sú potravinové alergie často opomínané, trpí na ne čoraz viac ľudí po celom svete a čoraz častejšími alergikmi sa stávajú aj naši najmenší, pri ktorých môže obyčajná alergická reakcia skončiť žiaľ až tragicky. Ktoré potravinové alergie sú tie najrozšírenejšie?

Reakcia imunitného systému

Nepríjemné potravinové alergie trápia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) asi 1 až 3 percentá dospelých. Čo je ale skutočne alarmujúce sú neustále rastúce počty detských alergikov – na niektorý druh potravinovej alergie totiž podľa WHO trpí až 4 až 6 percent detí.

Potravinová alergia vzniká vtedy, keď ľudský imunitný systém reaguje na určitý druh potraviny abnormálne, čo v konečnom dôsledku spustí zápalový proces v tele v súvislosti s uvoľňovaním histamínu. Pri potravinových alergiách a alergiách vo všeobecnosti nepomôže nič, len sa danému alergénu vyhýbať naozaj veľkým oblúkom.

Alergia na potraviny vs. potravinová intolerancia

Alergia na potraviny a potravinová intolerancia sú dva rôzne stavy, ktoré často môžu byť zamieňané, ale majú odlišné príčiny a prejavy. Alergia na potraviny je imunologická reakcia, ktorá nastáva, keď imunitný systém tela nesprávne identifikuje niektorú zložku potravín (zvyčajne proteín) ako škodlivú a reaguje na ňu. Táto reakcia môže byť rýchla a vážna, dokonca život ohrozujúca.

A čo je potravinová intolerancia? Intolerancia na potraviny sa týka problémov s trávením, ktoré sa objavujú, keď telo má ťažkosti spracovávať určité potraviny. Tento stav nie je spôsobený imunitným systémom a zvyčajne nie je život ohrozujúci, ale môže spôsobiť nepohodlie a dlhodobé zdravotné problémy.

Zaujme ťa: Terapia vôňou: Zistite všetko potrebné o aromaterapii!

príznaky potravinovej alergie
Shutterstock®

Aké sú príznaky potravinovej alergie?

Aké sú prejavy alergie na potraviny? Môžu nastúpiť už niekoľko minút po konzumácii alergénu, ale dostaviť sa môžu aj po niekoľkých hodinách. Patria medzi ne opuchy jazyka, tváre a ústnej dutiny, nízky krvný tlak, problémy s dýchaním, hnačky, nevoľnosti, zvracanie, žihľavka a tiež svrbiace vyrážky. V niektorých vážnejších prípadoch môže alergická reakcia spôsobiť až anafylaktický šok, čo je presne zriedkavý prípad, kedy môže celkom obyčajná alergia na jedlo skončiť až tragicky, teda smrťou. Tu sa dostávame k ďalšiemu rozdielu potravinovej alergie od potravinovej intolerancie. Na potravinovú intoleranciu sa z dôvodu anafylaktického šoku (keďže nenastáva) zomrieť nedá.

Prečo vznikajú potravinové alergie?

Potravinové alergie vznikajú, keď imunitný systém nesprávne identifikuje niektoré potraviny alebo ich zložky (zvyčajne proteíny) ako hrozbu pre telo a reaguje na ne vytvorením protilátok. Tento neprimeraný imunitný odpoveď môže viesť k rozmanitým a niekedy vážnym symptómom. Príčiny vzniku potravinových alergií sú mnohé a zahŕňajú genetické, environmentálne a imunologické faktory.

Odporúčame: Čo sa stane, ak zjete priveľa čerešní? Zistite to TERAZ!

alergia na mlieko
Depositphotos

Najčastejšie potravinové alergie:

1. Alergia na kravské mlieko

Niekto si bez neho nevie predstaviť život, niekto žiaľ musí. Kravské mlieko patrí medzi najčastejšie potravinové alergény a alergikmi na mlieko sú najmä bábätká a malé deti. V ich prípade však alergia zvykne vekom odznieť, čo sa nedá povedať o dospelých s touto alergiou. Pri alergii na kravské mlieko si musí pacient odopierať kravské mlieko samotné a tiež všetky výrobky s jeho obsahom, teda aj maslo, syry, jogurty a podobne.

2. Alergia na vajcia

Vajcia sú opäť alergén, ktorý vadí najmä deťom. Aj v tomto prípade väčšina detí (až 68 %) alergiu vekom štatisticky prekonajú, kým dosiahnu dospelosť. Niektorí vajíčkoví alergici sú alergickí na žĺtok, čo je menej rozšírené ako práve alergia na vaječný bielok. Alergia na vajcia sa v niektorých prípadoch nemusí prejavovať, napríklad pri konzumácii varených vajíčok alebo koláčov či iných výrobkov s obsahom vajec.

3. Alergia na orechy

Pomerne dosť rozšírenou potravinovou alergiou je alergia na orechy. Makadamové, kešu, ale aj obľúbené mandle, lieskovce, vlašské orechy a tiež potenciálne najnebezpečnejšie arašidy. Všetky tieto síce zdravé pochutiny môžu niektorí ľudia veľmi ťažko znášať. Alergici na orechy by sa mali vyhnúť všetkým druhom orechov, aby sa vyhli vážnym zdravotným ťažkostiam. Alergická reakcia na orechy môže byť veľmi vážna a môže viesť až k spomínanému anafylaktickému šoku či uduseniu v súvislosti s opuchaním ústnej dutiny.

Inšpiruj sa: Ako si doplniť vitamín E? Ukrýva sa v ovocí, zelenine či mäse?

alergia na pšenicu
Depositphotos

4. Alergia na pšenicu

Ak vaše batoľa či malé dieťa trápi alergia na pšenicu, nejde o nič abnormálne a pravdepodobne tento stav nebude platiť, kým dosiahne školský vek. Dôležité je si alergiu na pšenicu nezamieňať s neznášanlivosťou lepku, pretože ide o dve rozličné diagnózy, ktoré však majú veľmi podobné príznaky, ako sú napríklad tráviace ťažkosti. V prípade alergie na pšenicu je nutné vyhýbať sa samotnej pšenici a produktom z nej v záujme vlastnej bezpečnosti. Aj v tomto prípade totiž existujú až smrteľné scenáre. Pozor aj na nejedlé produkty obsahujúce pšenicu, ako je napríklad kozmetika.

5. Alergia na mäkkýše

Piatym najrozšírenejším alergénom z potravinového segmentu sú mäkkýše. Patria sem obľúbené krevety, tigrie krevety, raky, kalamáre, homáre aj mušle. Niekedy sa však alergia na mäkkýše len ťažko odlišuje od symptómov z otravy jedlom, ktorá je pri morských plodoch viac než bežná. Alergia na mäkkýše sa dá prekonať len tak, že sa budete jednoducho obľúbeným mušliam v paradajkovej šťave či krevetovým cestovinám vyhýbať.

Čo sú skrížené alergie?

Skrížené alergie, známe aj ako krížové reakcie, predstavujú jav, kedy osoba alergická na určitú látku vykazuje alergické príznaky aj na inú látku, ktorá má podobnú štruktúru alebo obsahuje podobné alergény. Tento fenomén je spôsobený tým, že imunitný systém nesprávne rozpoznáva podobné proteíny medzi rôznymi zdrojmi.

Tu sú niektoré bežné príklady skrížených alergií:

  • Orálny alergický syndróm: Alergie na brezový peľ môže spôsobiť reakcie na niektoré druhy ovocia, zeleniny a orechov, ako sú jablká, mrkva, čerešne, mandle a lieskové orechy. Príznaky sa zvyčajne obmedzujú na ústa a hrdlo, ako sú svrbenie alebo opuch. Alergia na ambróziu môže spôsobiť reakcie na banány, melóny, uhorky a niektoré druhy tekvíc.
  • Latexovo-ovocný syndróm: Alergie na latex môže vyvolať reakcie na potraviny ako banány, avokádo, kivi, kaštan a papája.
  • Alergie na zvieracie pele a zvieracie produkty: Alergie na kožušiny zvierat môže byť spojená s alergiou na mäso týchto zvierat, napríklad osoby alergické na mačky môžu mať problémy s konzumáciou bravčového mäsa alebo iných zvieracích produktov.
  • Alergie na rôzne druhy peľu a záhradné plodiny: Alergie na peľ trávy môže vyvolať reakcie na potraviny ako pšenica, paradajky alebo zemiaky.

Článok aktualizovaný 26.6.2024

Aktualizovaný článok: 26.06.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE