Prečo a ako používať ocot na vlasy? Vyrob si domáci malinový či žihľavový ocot

ocot na vlasy

Prečo sa oplatí používať ocot na vlasy? Aké benefity im môže priniesť a ktorých problémov ich môže zbaviť? Priprav si s nami úžasné bylinkové octy!

Mnohé ženy si myslia, že s tým, aké vlasy im boli nadelené do vienka, toho veľa narobiť už nevedia. Je pravdou, že genetika, respektíve dedičné činitele majú zásadný vplyv na kvalitu a vzhľad vlasov. Ak má žena prirodzene redšie vlasy, ani dokonalá starostlivosť o vlasy nezabezpečí zvýšenie počtu vlasových folikulov, čo by zabezpečilo zhustnutie hrivy. 

Vypadávanie vlasov či farbenie vlasov - čo všetko negatívne vplýva na našu korunu krásy?

Avšak, na našu korunu krásy môžu mať pozitívny alebo negatívny vplyv mnohé faktory, ktoré dokážu významne ovplyvniť ich aktuálny stav. Rolu zohráva spomínaná starostlivosť, spôsob úpravy vlasov, taktiež strava a ďalšie faktory životného štýlu, celkový zdravotný stav jedinca, vrátane hladín hormónov, ako aj faktory životného prostredia. 

Pri starostlivosti o vlasy pritom pomôže nielen vhodne zvolená a kvalitná vlasová kozmetika, ale neraz sú užitoční aj rôzni prírodní pomocníci. Mnoho žien napríklad pri starostlivosti o vlasy nedá dopustiť na ocot. Aký ocot používať na korunu krásy, ako a prečo? Pripravte si spolu s nami niekoľko domácich bylinkových octov na starostlivosť o vlasy!

Aký ocot používať na vlasy a prečo? Lesklé vlasy a krásne vlasy budú samozrejmosťou!

Najčastejšie sa na starostlivosť o vlasy používa kvalitný jablčný ocot. Ide o ocot vyrobený spravidla z fermentovanej jablkovej šťavy, resp. drvených jabĺk. Jeho hlavnou zložkou je kyselina octová. I vďaka nej má jablčný ocot priaznivý vplyv na vlasy. Okrem toho obsahuje množstvo minerálov, stopových prvkov a vitamínov. 

Hojne sa využíva v potravinárskom priemysle, a to aj ako dochucovadlo alebo konzervačná látka na predĺženie trvanlivosti potravín. Vďaka svojim vlastnostiam a účinkom je však často využívaný aj ako pomocník pre vlasy. Má antimikrobiálne a protizápalové účinky, čo sa hodí aj pri starostlivosti o hrivu a vlasovú pokožku.

Jablčný ocot možno použiť na dôkladnejšie prečistenie vlasov. Pôsobí ako prírodná čistiaca látka. Odstraňuje nečistoty z pokožky hlavy, a to hlavne nadmernú mastnotu, respektíve mastné zložky. Nápomocný však môže byť i pri rôznych problémoch s vlasmi. 

Účinky domácich oplachov jablčného octu na vlasy:

 • podporuje dôkladné prečistenie vlasov a vlasovej pokožky,
 • povrch vlasovej pokožky zbavuje odumretých buniek,
 • zmierňuje problém s nadmernou produkciou mazu na pokožke hlavy,
 • má priaznivý vplyv na rast vlasov a zmierňuje ich nadmerné padanie,
 • vyhladzuje vlasovú štruktúru – vďaka kyseline ocovej pôsobia vlasy hladšie,
 • dodáva vlasom zdravý lesk,
 • účinne odstraňuje lupiny,
 • potláča nepríjemné svrbenie (vyvolané napr. lupinami),
 • bráni šíreniu kvasiniek vo vlasovej pokožke (prispieva k prevencii hubových infekcií),
 • má priaznivý vplyv na pH rovnováhu vlasovej pokožky.

Odporúčame: Ako používať bórovú vodu? Pomôže pri viacerých problémoch!

účinky octu na vlasy Depositphotos

Vlasové oplachy - ako používať jablčný ocot na vlasy?

Jablčný ocot sa pri starostlivosti o vlasy používa rôznymi spôsobmi, či už pre podporu lesku, alebo elimináciu lupín či nadmernej mastnoty. Vyskúšať môžete nasledujúce metódy (2 až 3 razy týždenne) a vyberte si tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

 • Aplikácia pomocou nádobky s rozprašovačom – zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu a 3/4 šálky vody, zmes nastriekajte na šampónom umyté a uterákom jemne osušené vlasy, nechajte pôsobiť pár minút (počas toho si môžete dopriať masáž pokožky hlavy), opláchnite a pokračujte kondicionérom.
 • Aplikácia formou oplachu – do 1 l vody pridajte asi 100 ml jablčného octu a použite na záverečné opláchnutie vlasov po zmytí šampónom, nasledovať môže nanesenie kondicionéru.

Jablčný ocot sa okrem toto používa aj pri no poo metóde, teda pri umývaní vlasov bez použitia šampónu. Okrem jablčného octu možno obdobným spôsobom používať na vlasy aj vínny ocot. I ten má skvelé prečisťujúce vlastnosti. Rovnako pomôže v boji s lupinami a dodá hrive prirodzený lesk. 

Môže mať jablčný ocot na vlasy nežiaduce účinky?

Jablčný ocot môže mať negatívne účinky pri používaní na vlasy najmä v prípade, ak je priamo na pokožku aplikovaný v nezriedenej podobe, v nadmernom množstve a príliš často. Najmä u osôb s citlivejšou pokožkou hlavy sa v takomto prípade môže objaviť podráždenie kože či pocity suchosti na vlasovej pokožke. Predísť podráždeniu možno zriedením jablčného octu vodou a primeraným používaním.  

Domáce recepty na domáce prípravky na vlasy s octom:

1. Ocot s rozmarínom na vlasy

Ingrediencie: 

 • 3 šálky vody

 • hrsť rozmarínu
 • rozmarínový esenciálny olej
 • 1/2 šálky jablčného octu

Postup: Rozmarín zalejeme v hrnci vodou a privedieme k varu. Na slabom ohni varíme asi 45 minút. Následne scedíme a necháme vychladnúť. Potom pridáme jablčný ocot a pár kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja. Rozmarínový ocot aplikujeme na vlasy rozprašovačom po šampónovaní. Necháme pôsobiť a zmyjeme vodou. Rozmarínový ocot vyživí vlasy, podporí ich rast a eliminuje nadmerné padanie. 

2. Žihľavový ocot a žihľavový odvar na vlasy

Ingrediencie:

 • čerstvé žihľavové listy

 • jablčný ocot
 • nádobu s korkovou alebo sklenou zátkou

Postup: Nádobu do polovice naplníme najemno nasekanými listami žihľavy. Následne zalejme až po vrch, aby boli listy úplne ponorené. Uzavrieme a necháme 3 týždne macerovať. Občasne pretrepeme obsah. Následne scedíme do čistej nádoby a uskladníme na tmavom a chladnom mieste.

Používame na oplach vlasov po umytí. Posilní pokožku hlavy, zmierni vypadávanie vlasov a reguluje tvorbu mazu. Do litra vody pridáme 1 PL žihľavového octu a roztokom prepláchneme umyté vlasy.

Odporúčame: Prilbica modrá – skrášli záhradku, no na TOTO obrovský pozor!

rozmarínový ocot Depositphotos

3. Jablčný ocot na vlasy s Aloe vera

Ingrediencie: 

 • 3 PL šťavy z Aloe vera

 • 1 PL rozmarínového oleja
 • 1 PL medu
 • 1/2 šálky jablčného octu

Postup: Ingrediencie zmiešame a nalejeme do fľašky s rozprašovačom. Aplikujeme na vlasovú pokožku a masírujeme pár minút. Spravíme si zábal a necháme pôsobiť aspoň 20 minút. Potom zmyjeme čistou vodou a pokračujeme so šampónom a kondicionérom. Zábal s Aloe vera a jablčným octom zmierni vypadávanie vlasov, odstráni svrbenie pokožky hlavy a podporí jej zdravie. 

4. Domáci malinový ocot

Ingrediencie: 

 • 500 g malín

 • vínny ocot

Postup: Do vhodnej nádoby naložíme maliny a úplne ich zalejeme vínnym octom. Uzavrieme a necháme 2 týždne macerovať. Potom ocot scedíme do čistej nádoby. Hotový malinový ocot zriedime s vodou (asi 50 ml octu na 1 l vody) a nanesieme na vlasy po umytí. Necháme pôsobiť pár minút a opláchneme. Výsledkom budú vyživené a krásne sa lesknúce vlasy. 

5. Mätovo-medovkový ocot na vlasy

Ingrediencie: 

 • 500 ml jablčného octu

 • hrsť čerstvej medovky
 • hrsť čerstvej mäty

Postup: Bylinky najemno nasekáme, vložíme do nádoby a zalejeme jablčným octom. Uzavrieme a odložíme na chladné tmavé miesto na 2 týždne. Potom scedíme a bylinkový ocot uskladníme v čistej nádobe. Pri starostlivosti o vlasy zriedime 50 ml octu litrom teplej vody a použijeme na prepláchnutie vlasov po umytí šampónom. Tento bylinkový ocot vlasy posilní a dodá im lesk.

Aktualizované na 13.06.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE