Aké je použitie tekvicového oleja? Vážne toto všetko dokáže?

tekvicový olej

Jeseň je obdobím mnohých plodov a jedným z nich sú dozaista i tekvice. Ich domovinou je Amerika, pričom v súčasnosti sú pestované aj naprieč Európou, Austráliou či Áziou. Dnes to však nebude ani tak o týchto plodoch, z ktorých sa dá pripraviť množstvo chutných jedál, ako skôr o ich semenách, respektíve výrobkoch z nich. 

Nielenže si môžeme na tekvicových semienkach priamo pochutnávať, ale dokonca sa z nich pripravuje aj jeden úžasný olej. Tekvicový olej je určený na vonkajšie i vnútorné použitie, pričom dokáže podporiť zdravie aj krásu človeka. V článku vám prezradíme, aké je použitie tekvicového oleja, aké sú jeho účinky či aká je chuť tekvicového oleja. Prečo ho môžeme zaradiť medzi najzdravšie oleje?

Poznáte tekvicový olej?

Tekvicový olej sa pripravuje zo semien tekvice lisovaním za studena. Pri príprave niektorých olejov sú semená vopred mierne opražené, čo zintenzívňuje ich chuť. Tá je príjemne oriešková. Charakteristický je však najmä svojou farbou a konzistenciou. Tento olej je totižto trochu hustejší a jeho farba je tmavá, prevažne zelenohnedá. 

Tekvicový olej – výživové hodnoty

Aké je zloženie tekvicového oleja? Tekvicový olej v sebe ukrýva množstvo cenných látok. Tvorený je hlavne dôležitými mononenasýtenými a polynenasýtenými mastnými kyselinami. Okrem toho obsahuje vitamín E aj niektoré vitamíny skupiny B. Skrýva sa v ňom i množstvo minerálnych látok a stopových prvkov, a to napríklad zinok, selén, vápnik, železo či dokonca fosfor. 

Olej z tekvicových semien je možné využívať zvonka aj zvnútra. Poobzerať sa po ňom môžete na internete, vo väčších supermarketoch aj predajniach so zdravou výživou. 

Odporúčame: Aké sú rizikové faktory cukrovky 2. typu? Na toto si dajte pozor!

vnútorné použitie tekvicového oleja
Shutterstock®

Výhody tekvicového oleja pre zdravie

Olej z tekvicových semien dokáže pri vnútornom užívaní blahodarne pôsobiť na zdravie človeka. Je zdrojom mnohých antioxidantov, vďaka čomu napomáha v tele bojovať proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Ďalšie účinky sú nasledovné:

  • podporuje metabolizmus,

  • podporuje správne trávenie,

  • tlmí zápaly,

  • posilňuje imunitu,

  • podporuje nervový systém,

  • pozitívne vplýva na pamäť, 

  • priaznivo vplýva na hormonálnu rovnováhu, 

  • pomáha pri problémoch s prostatou (napríklad pri nezhubnom zväčšení prostaty).

Pomáha znižovať cholesterol, udržuje zdravé cievy

Kvalitný tekvicový olej má niekoľko potenciálnych pozitívnych účinkov na srdcovo-cievny systém, vďaka svojmu zloženiu bohatému na prospešné živiny a bioaktívne látky. Tekvicový olej zlepšuje hladinu cholesterolu aj krvného tlaku. Tekvicový olej obsahuje zdravé tuky, ktoré môžu pomôcť znižovať zápal v cievach a podporovať zdravú cirkuláciu krvi. Omega-3 mastné kyseliny sú zvlášť známe svojimi kardiovaskulárnymi výhodami.

Tekvicový olej je bohatý na vitamín E a iné antioxidanty, ktoré môžu chrániť cievy pred oxidačným stresom a poškodením voľnými radikálmi. Zložky v tekvicovom oleji môžu mať protizápalové účinky, čo môže pomôcť zmierňovať zápal v cievach a podporovať ich zdravie.

Konzumácia tekvicového oleja

Hoci je tekvicový olej určený na vonkajšie aj vnútorné použitie, vždy sa uistite, či konkrétny zakúpený olej je vhodný aj na konzumáciu alebo je určený len na kozmetické účely. Tekvicový olej má výraznú a bohatú chuť, ktorá je často popisovaná ako jemne oriešková a mierne sladkastá. Táto chuť je veľmi charakteristická a môže byť trochu pražená alebo zemitá, v závislosti od kvality a spôsobu výroby oleja.

Ako na používanie tekvicového oleja? V kuchyni ho môžete využiť rôznymi spôsobmi. Tekvicový olej v prvom rade predstavuje skvelé dochucovadlo. Dodá jedinečnú chuť polievkam, nátierkam, dressingom, šalátom aj omáčkam. Pred podávaním postačí aj lyžica tekvicového oleja do polievky či šalátu. Sú to skvelé šalátové oleje

Okrem toho je možné kvalitný olej v prípade zdravotných ťažkostí užívať i priamo. Zvyčajne sa pritom užívajú denne dve lyžice tohto oleja. Účinky tekvicového oleja je, samozrejme, možné zaznamenať hlavne po dlhodobom užívaní.

Odporúčame: TOP 7 dôvodov, prečo jesť rukolu: Podporte ňou svoje zdravie aj vy!

vonkajšie použitie tekvicového oleja
Shutterstock®

Špecifické vlastnosti tekvicového oleja pri vonkajšom použití

Ako sme spomenuli už vyššie, prírodný tekvicový olej je šikovným pomocníkom pri starostlivosti o krásu, pričom je ho možné používať na pleť, vlasy aj nechty. V prvom rade napomáha regenerovať bunky pokožky, preto je skvelým pleťovým a telovým olejom. Na pokožke nezanecháva pocit mastnoty. Pleť dostatočne vyživí a zároveň rieši problém so suchou kožou a predčasným starnutím. 

Navyše podporuje a urýchľuje hojenie rán. Dokonca môže zlepšiť vzhľad stareckých škvŕn. Vhodný je aj na ošetrenie slnkom spálenej pokožky či kože postihnutej nejakým ochorením, napríklad ekzémom. Tekvicový olej je tiež skvelým masážnym olejom a vhodný je aj na ošetrenie nechtov. 

Vyskúšajte ho, ak vás trápia lámavé nechty. Podporíte tak ich pružnosť a rast. Olej z tekvicových semien nechtové lôžko poriadne vyživí. Nakoniec je tento olej i vítaným pomocníkom pri starostlivosti o vlasy. Využiť ho môžete pri príprave domácich masiek či zábalov. Podporuje regeneráciu vlasov a zmierňuje ich vypadávanie. Poškodeným a namáhaným vlasom dodá krásny lesk.

Ako tekvicový olej skladovať? 

Tekvicový olej skladujte na tmavom a chladnom mieste, ideálne v chladničke, aby ste zabránili jeho oxidácii a zachovali čerstvosť. Fľašu vždy pevne uzavrite, aby ste minimalizovali kontakt s kyslíkom, ktorý môže urýchliť jeho znehodnotenie. Vyhnite sa skladovaniu v priamom slnečnom svetle alebo pri vysokých teplotách, ktoré môžu zničiť dôležité živiny. 

Tekvicový olej spotrebujte do niekoľkých mesiacov od otvorenia pre najlepšiu kvalitu. Sledujte dátum spotreby na obale a nekonzumujte olej, ak začne vykazovať zmeny v chuti alebo vôni.

Článok aktualizovaný 30.5.2024

Aktualizovaný článok: 30.05.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE