Ľudská krv predstavuje nesmierne vzácnu tekutinu. Ide o kvapalné tkanivo, ktoré pozostáva z krvných buniek rozptýlených v krvnej plazme. Má typicky červené sfarbenie, no je svetlejšia, keď je okysličená a naopak tmavočervená, keď je odkysličená. V ľudskom tele plní krv mnoho dôležitých funkcií a jednou z nich je práve transport kyslíka v tele, tkanivá tiež zásobuje živinami. Okrem tohto sa podieľa na rozvádzaní hormónov v tele, ako aj odvádzaní odpadových produktov, dokonca sa podieľa na ochrane tela pred infekciami, keďže jej súčasťou sú aj zložky imunitného systému.
Čo všetko viete o svojej krvi?
O ľudskej krvi, latinsky sanguis, by sme toho mohli rozprávať skutočne veľa, a to nielen o jej zložení či funkciách, ale napríklad aj o krvných skupinách, na ktoré obvykle krv delíme. Delenie z hľadiska krvných skupín je pritom nesmierne dôležité. Poukazuje totiž na to, že hoci krv vyzerá na prvý pohľad rovnako, rovnaká u každého jedinca rozhodne nie je. Na to treba myslieť napríklad aj pri transfúzii krvi. Človeku, ktorý potrebuje krv, totiž môže byť poskytnutá iba krv, ktorá je kompatibilná s tou jeho.
Okrem toho ešte môžeme spomenúť, že dokonca i v súvislosti s krvou sa môžu vyskytnúť viaceré zdravotné problémy i vážne ochorenia. Napríklad sepsa, ktorú ľudovo často nazývame otrava krvi, je potenciálne život ohrozujúci stav, počas ktorého, v jednoduchosti povedané, dochádza k jej zaplaveniu baktériami a rôznymi toxínmi. Čo všetko by sme o svojej krvi mali vedieť? Čo viete o jej ochoreniach, krvných skupinách a ďalších dôležitých faktoroch? Overte svoje vedomosti v našom kvíze!
Ďalší kvíz: Baktérie a vírusy – máte o nich dostatok vedomostí?