Fialkový sirup za studena: Pýta si svoj čas, ale chutí fantasticky

recept na fialkový sirup za studena

Na jar sa lúky a záhrady menia na fialové pohľadnice. Fialky – tie nežné drobné kvietky, ktoré ste možno ako deti zbierali do malých kytičiek – sú viac než len pekné. Predstavujú poklad tradičnej prírodnej medicíny a ich vôňa vie navodiť pokoj, aký dnes hľadáme medzi riadkami diárov. Jedným z najkrajších spôsobov, ako si túto vôňu a silu uchovať, je pripraviť si fialkový sirup za studena.

Liečivá sila fialiek

Fialka voňavá (Viola odorata) je bylinka, ktorú nájdeme v záhradách, pod stromami, pri plotoch aj na slnečných lúkach. Najčastejšie kvitne od marca do mája – a to je ten správny čas na jej zber. Má drobné tmavofialové kvety a nezameniteľnú vôňu, ktorá vás prenesie späť do detstva.

V tradičnej fytoterapii sa fialka využíva najmä ako upokojujúce, vykašliavanie podporujúce a protizápalové liečivo. Pôsobí blahodarne na dýchacie cesty, podporuje potenie a je vhodná aj pre deti. Pomáha pri nespavosti, úzkostiach, napätí či podráždenosti. Navyše, jej jemná kvetinová aróma vie krásne zjemniť chuť nápojov a dezertov.

Ako a kedy fialky zbierať

Zber fialiek je malý rituál. Ideálne je vybrať sa na ne v suchý slnečný deň – ráno alebo dopoludnia, keď sú kvety čerstvé, ale už nie zarosené. Zbierajte len kvietky, ktoré rástli ďalej od ciest a v čistej prírode. Nedávajte ich do plastového vrecka – najlepšie je ich prenášať voľne v košíku alebo látkovom vrecku, aby sa nezaparili.

Po príchode domov kvety preberte, odstráňte prípadné nečistoty či drobný hmyz a neumývajte ich, ak to nie je nevyhnutné – voda by ich zbavila cenných silíc.

fialkový sirup
Depositphotos

Recept na fialkový sirup za studena

Tento sirup nie je rýchla záležitosť. Nevonia okamžite. Nevznikne za večer. Ale ak mu dáte čas a slnko, odmení vás vôňou jari aj uprostred jesene.

Na fialkový sirup budete potrebovať:

  • čerstvé kvety fialky voňavej – ideálne 2 až 3 hrste (množstvo závisí od veľkosti pohára),
  • kryštálový cukor – biely, trstinový alebo kokosový (podľa preferencií),
  • bio citrón – nakrájaný na tenké kolieska,
  • veľký sklenený pohár s uzáverom.

Do čistého, suchého pohára začnite vrstviť: vrstva cukru, vrstva fialiek, plátok citróna. Postup opakujte, kým nie je pohár plný, a posledná vrstva by mala byť opäť cukor. Pohár uzatvorte a postavte na slnečný parapet, ideálne tam, kde mu dopraje slnko aspoň časť dňa.

Sirup sa pripravuje za studena, teda bez varenia. Proces extrakcie trvá približne 6 až 8 týždňov. Občas pohárom potraste – jemne, ako keď miešate spomienky. Uvidíte, ako sa cukor pomaly rozpúšťa a premieňa na zlatistý, jemne fialový sirup plný vône.

Po dvoch mesiacoch obsah pohára sceďte cez jemné sitko alebo gázu. Hotový sirup prelejte do čistých fliaš. Uchovávajte ho v chladničke, alebo ak chcete sirup skladovať dlhšie, môžete ho opatrne sterilizovať vo vodnom kúpeli (asi 20 minút pri 80 °C).

Použitie fialkového sirupu

Okrem toho, že je fialkový sirup vizuálne krásny a chuťovo jemný, má aj všestranné využitie:

  • môžete ho pridávať do čaju alebo teplej vody pri kašli, nádche či podráždenosti hrdla,
  • je výborný do letných limonád, kde jeho kvetinová aróma vynikne s citrónom a ľadom,
  • hodí sa do dezertov – ako poleva na palacinky, zmrzlinu, do jogurtu či tvarohu,
  • alebo len tak, na lyžičku, keď potrebujete kvapku pokoja.

Tipy a triky na vylepšenie fialkového sirupu za studena

Do sirupu môžete pridať aj pár kvietkov levandule, list medovky alebo mätu – vnesú do vône ďalší rozmer. Ak máte radi jemne kyslasté chute, použite viac citróna alebo pridajte trochu limetky. A ak vás láka farebný experiment, skúste zameniť časť bieleho cukru za trstinový – výsledná farba bude zlatšia a chuť jemne karamelová.

Konzumácia fialkového sirupu

Fialkový sirup je vo všeobecnosti bezpečný pre väčšinu ľudí – ak je pripravený správne a z overených zdrojov (teda zbierané fialky nie sú znečistené ani chemicky ošetrené). No zopár výnimiek a odporúčaní predsa len existuje:

  • Malé deti do 1 roka by nemali konzumovať žiadne sirupy s cukrom (rovnako ako med), kvôli nezrelému tráviacemu systému.
  • Alergici by mali byť opatrní – fialky patria medzi menej časté alergény, no pri akejkoľvek precitlivenosti na rastliny z čeľade fialkovité (Violaceae) je lepšie sa im vyhnúť.
  • Diabetici by mali brať do úvahy vysoký obsah cukru v recepte – v ich prípade je vhodné konzultovať konzumáciu s lekárom, prípadne si pripraviť verziu so sladidlom vhodným pre diabetikov.
  • Tehotné a dojčiace ženy môžu sirup užívať v malom množstve – odporúča sa však miernosť, ako pri všetkých bylinkových produktoch.

Zdravý dospelý človek si môže fialkový sirup dopriať bez obáv, no vždy s mierou – je to sladký doplnok, nie každodenný liek.

Fialkový sirup je jedným z tých domácich zázrakov, ktoré vznikajú pomaly, nenápadne – a práve preto majú čaro. Je to spôsob, ako si uchovať jar v pohári. Ako sa zastaviť a vrátiť k vôňam, ktoré liečia nielen telo, ale aj dušu.

A možno, keď si ho o pol roka nalejete do pohára s minerálkou, zatvoríte oči, na chvíľu budete opäť stáť na lúke, kde sa to celé začalo. Príjemná farba sirupu lahodí oku a určite vzbudí pozornosť aj u vašich známych. Každý ho bude chcieť ochutnať, a keďže je jeho príprava jednoduchá, recept na fialkový sirup budete vedieť rýchlo vytiahnuť z rukáva. 

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE