30-minútový pilates na precvičenie celého tela: Zvládnu ho aj začiatočníci!

pilates celého tela

Cvičenie neznamená automaticky návštevu fitness centra. Mnohé centrá ponúkajú napríklad aj online lekcie, takže si človek môže dať poriadne do tela aj v pohodlí domova. Rovnako je internet plný videí s rozličnými cvikmi na posilnenie jednotlivých partií tela či zlepšenie flexibility. V takomto prípade postačí len miesto v obývačke, podložka na cvičenie, prípadne nejaké ďalšie pomôcky a môžeme sa pustiť do toho. Ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta. 

Ako podporiť svoju fyzickú kondíciu a precvičiť svaly celého tela? A čo tak vyskúšať cvičenie pilates? Čo získame pravidelným pilates cvičením, hoc aj počas 30 minút? Prečo ide o skvelé cvičenie? Kto by nemal cvičiť pilates? Viac v článku?

Odporúčame: Mýty o rýchlych diétach: Prečo nefungujú dlhodobo

Stačí aj 30 minút na pilates pre tréning celého tela

Telu by sme vždy mali dopriať dostatok pohybu a i cvičenie v domácom prostredí sa rozhodne ráta. Ak si aj vy chcete zacvičiť v pohodlí domova, trochu ponaťahovať a spevniť svalstvo, môžete vyskúšať napríklad pilates. Túto cvičebnú metódu vyvinul Joseph Hubert Pilates. 

Je založená na precíznych a kontrolovaných pohyboch v kombinácii s vedomím dýchaním aj koncentráciou mysle. My vám dnes prinášame inšpiráciu na domáci 30-minútový pilates, ktorý je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Jednotlivé cviky nie sú náročné, no za to sú veľmi účinné. Vďaka tomuto cvičeniu posilníte celé telo a podporíte jeho flexibilitu. 

Skúste aj: 10-minútové cvičenie pre pevnejšie prsia: Intenzívne, no účinné!

Pozitívne účinky pilates cvičenia – silný chrbát, silný stred tela, flexibilita

Je veľa dôvodov, prečo sa začať venovať pilatesu pravidelne. 

  • Pilates napomáha budovať silu aj flexibilitu. 
  • Toto cvičenie aktivizuje hlboký svalový systém, napomáha odstraňovať svalovú nerovnováhu a podporuje správne držanie tela
  • Môže byť veľmi nápomocné pre osoby, ktoré trápia bolesti kĺbov či chrbtice, oslabené alebo skrátené svalstvo. 
  • Pilates je veľmi komplexné cvičenie, ktoré spevní partie strednej časti tela, zabojuje proti tukovým vankúšikom a zoštíhli končatiny.

Počas pilatesu je nevyhnutné správne dýchať, koncentrovať sa, kontrolovať svoje pohyby a cviky prevádzať hlavne presne a plynule. Toto cvičenie však nemá priaznivý vplyv len na telo, ale aj na myseľ. Počas pilatesu je možné myseľ, ktorá je zahltená obrovským množstvom rozličných myšlienok, jednoducho vypnúť a hlavne upokojiť, napríklad i po namáhavom dni v práci. 

Pilates skvelo bojuje proti účinkom nadmerného stresu. Netreba však zabúdať aj na to, že aby malo cvičenie výsledky, je nevyhnutná jeho pravidelnosť. Preto neváhajte a zacvičte si pilates dvakrát či trikrát týždenne.

Skúste aj: 10-minútová večerná joga pre lepší spánok: Vhodná i pre začiatočníkov

Pre koho je cvičenie pilates vhodné?

Pilates predstavuje veľmi efektívne cvičenie, ktoré je vhodné pre rôzne skupiny ľudí. Nie je určený len pre ženy či jedincov s nejakými fyzickými ťažkosťami. Pilates je dokonca i skvelým doplnkovým cvičením pre aktívnych športovcov a osoby, ktoré sa pravidelne venujú iným druhom športu. 

Pilates pomáha posilňovať hlboké svaly tela, zlepšuje flexibilitu a podporuje správne držanie tela, čo je prospešné pre ľudí každého veku a úrovne fyzickej kondície. Vďaka svojej univerzálnosti je vhodný pre začiatočníkov, ktorí hľadajú šetrné a efektívne cvičenie, ale aj pre pokročilých, ktorí chcú rozvíjať svoju silu, koordináciu a rovnováhu.

Toto cvičenie je mimoriadne prospešné aj pre osoby s bolesťami chrbta alebo so sedavým zamestnaním, pretože zmierňuje svalové napätie a zlepšuje pohyblivosť. Pilates je tiež populárny medzi tehotnými ženami, seniormi a tými, ktorí sa zotavujú po zranení, pretože umožňuje prispôsobiť jednotlivé cviky potrebám každého jednotlivca.

Pre koho nemusí byť pilates vhodný?

Pilates nemusí byť vhodný pre ľudí s akútnymi zraneniami alebo neliečenými zdravotnými problémami, ktoré obmedzujú pohyb. Taktiež môže byť nevhodný pre osoby s veľmi pokročilou osteoporózou, pretože niektoré cviky zahŕňajú pohyby, ktoré môžu zvyšovať riziko zlomenín. Ak trpíte závažnými kardiovaskulárnymi ochoreniami, je dôležité poradiť sa s lekárom, či je toto cvičenie pre vás bezpečné.

V čom sa pilates líši od jogy?

Pilates a joga sa líšia najmä svojím zameraním a prístupom k pohybu a relaxácii. Pilates sa zameriava na posilnenie jadra tela, zlepšenie stability a kontrolu pohybu. Cvičenie je dynamické, s plynulými a precízne koordinovanými pohybmi, často doplnené pomôckami, ako sú lopty či elastické pásy. Dôraz sa kladie na správne dýchanie a precízne vykonávanie pohybov, pričom cieľom je zlepšiť držanie tela, posilniť svaly a podporiť celkovú pohyblivosť.

Na druhej strane, joga prepája fyzické cvičenie s duchovným rozmerom a relaxáciou. Zameriava sa na flexibilitu, rovnováhu a harmóniu tela, mysle a ducha. Cviky (ásany) sú často statické a kombinované s technikami dýchania (pránájáma) či meditáciou, čo pomáha pri znižovaní stresu a dosahovaní vnútorného pokoja. Zatiaľ čo pilates je čisto fyzické cvičenie, joga môže byť aj filozofiou života.

Aktualizovaný článok: 28.11.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE