Vzhľadom pripomína fazule, no označuje sa za indickú datľu. Reč je o veľmi zdravom tropickom ovocí, ktoré sa nazýva tamarind. Rastie na strome a pochádza z ďalekej Afriky, no pestujú ho aj na iných miestach, najmä v Ázii. Plodom tamarindu sú už spomínané fazuľky, v ktorých sa nachádza sladkokyslá dužina. Aké sú účinky tamarindu a prečo sa ho oplatí vyskúšať? Všetko zistíte v našom článku!
Poznáte ovocie tamarind?
Tamarind indický (Tamarindus indica) je tropický strom pôvodom z Afriky, ktorý je známy svojimi jedlými strukmi. Vnútri týchto strukov sa nachádza lepkavá, tmavohnedá dužina, ktorá je charakteristická svojou výraznou sladkokyslou chuťou. Táto dužina sa používa ako korenina a prísada v kuchyniach po celom svete, najmä v indickej, thajskej, mexickej a stredoamerickej kuchyni.
Tamarind sa používa na prípravu omáčok, marinád, nápojov a dokonca aj sladkostí. Jeho bohatá chuť dokáže obohatiť jedlá a pridať im exotický nádych. Okrem svojho kulinárskeho využitia má tamarind aj zdravotné prínosy. Tradične sa používa v ľudovom liečiteľstve. V niektorých kultúrach sa tamarind využíva aj na prípravu liečivých odvarov, ktoré podporujú celkové zdravie a vitalitu.
Nutričné hodnoty tamarindu
Tamarind má veľmi bohatý nutričný profil. Obsahuje veľké množstvo horčíka, ale aj vápnika a železa. Okrem týchto minerálov v ňom nájdeme aj veľké množstvo uhľohydrátov v podobe cukru, no netreba zabúdať na to, že nejde o rafinovaný cukor, ale prírodný. Napriek tomu je toto ovocie kalorickejšie ako iné, preto zrejme nie je najvhodnejšie pre tých, čo chcú schudnúť. Tamarind je ďalej bohatý na vitamíny B a na polyfenoly, ktoré sa v tele správajú ako antioxidanty.
Pozri aj: TOP recepty s ovsenými vločkami: Ako ich pripraviť zdravo a chutne?
Shutterstock®Zdravotné prínosy tamarindu – aké sú jeho liečivé účinky?
Ako tamarind podporuje zdravie? Regulácia cholesterolu v krvi či antibakteriálny účinok. Aj to sú niektoré z mnohých benefitov tamarindu na ľudské zdravie. Ale poďme pekne po poriadku. Vďaka obsahu flavonoidov, čo sú vzácne polyfenoly, môže tamarind pôsobiť proti ochoreniam srdca, zlému cholesterolu v krvi a tiež dokáže zahnať oxidačný stres. Ako sme už uviedli vyššie, je bohatý na horčík a ako dobre vieme, ten hrá svoju dôležitú rolu pri viac ako 600 procesoch v ľudskom tele. Štúdie ďalej ukázali, že výťažok z tamarindu dokáže bojovať s plesňami, vírusmi aj baktériami v tele.
Tamarind tiež podporuje zdravé trávenie, čo je jeden z jeho najvýznamnejších zdravotných prínosov. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha udržiavať pravidelnú činnosť čriev a môže pôsobiť preventívne proti zápche. Tamarindová dužina má mierne preháňavé účinky, čo z nej robí prirodzený prostriedok na udržanie zdravého tráviaceho systému.
Okrem toho, tamarind obsahuje protizápalové zlúčeniny, ktoré môžu zmierniť zápaly v tele, vrátane tých spojených s artritídou a inými chronickými zápalovými ochoreniami. Tamarind sa tiež tradične využíva na zlepšenie funkcie pečene, keďže podporuje detoxikáciu organizmu a môže prispieť k zníženiu rizika pečeňových ochorení.
Tamarind v kuchyni
Ako jesť tamarind? Indické datle sa jedia najčastejšie ako čerstvé ovocie, no veľmi populárna je z nich aj pasta. Tamarind často býva v sladkostiach rôzneho druhu, no tie odborníci odporúčajú najmenej. Tamarind sa často používa do teplých jedál, ako aj do chutney, nápojov, dipov, marinád a studených omáčok.
Tamarindová pasta
Čo je tamarindová pasta? Tamarindová pasta je hustá, koncentrovaná forma tamarindu, ktorá sa získava z dužiny tamarindových strukov. Tento produkt je široko používaný v kuchyniach po celom svete, najmä v ázijských, stredoamerických a blízkovýchodných pokrmoch. Tamarindová pasta má intenzívnu sladkokyslú chuť, ktorá dodáva jedlám výraznú chuťovú hĺbku. Vyrába sa tým, že sa tamarindová dužina oddelí od semien a vlákniny, a následne sa varí alebo maceruje, aby sa vytvorila hladká, hustá pasta.
Tamarindová pasta sa často používa ako základná prísada do omáčok, polievok, marinád, kari a dipov. Vďaka svojej výraznej chuti dokáže obohatiť jedlá a pridať im exotický nádych. Je bežne dostupná v obchodoch s potravinami, najmä v tých, ktoré sa špecializujú na ázijské a latinskoamerické produkty. Tamarindovú pastu možno tiež doma pripraviť z tamarindových strukov, a to namáčaním dužiny vo vode, následným pasírovaním a varením na požadovanú konzistenciu.
Odporúčame: Prirodzená obranyschopnosť organizmu: Ako ju podporiť na maximum?
pinterest.com/anediblemosaic, pinterest.com/thecuriouschickpeaRecepty z tamarindu:
1. Tamarindové chutney – chutná sladkokyslá tamarindová omáčka
Tamarindové chutney je sladkokyslá tamarindová omáčka, ktorá je veľmi obľúbená v indickej kuchyni. Tamarindové chutney sa často podáva ako dip k rôznym indickým predjedlám, ako sú samosy, alebo sa používa ako omáčka na ochutenie jedál. Je tiež skvelým doplnkom k rôznym druhom pečiva a smažených jedál.
- 1/2 šálky tamarindovej pasty
- 1 šálka vody
- 1/2 šálky cukru
- 1/2 čajovej lyžičky mletého rímskeho kmínu
- 1/2 čajovej lyžičky čili prášku
- 1/2 čajovej lyžičky mletého zázvoru
- štipka soli
Postup: V hrnci zmiešajte tamarindovú pastu s vodou a priveďte k varu. Pridajte cukor a miešajte, kým sa nerozpustí. Pridajte rímsky kmín, čili prášok, zázvor a soľ. Varte na strednom ohni 5-10 minút, kým omáčka nezhustne. Chutney nechajte vychladnúť a podávajte ako dip k indickým jedlám alebo ako omáčku.
2. Tamarindovovo-šošovicová polievka
Tamarindovovo-šošovicová polievka je chutné jedlo, ktoré kombinuje sladkokyslú chuť tamarindovej pasty s výživnou červenou šošovicou a aromatickým korením. Tento recept je ideálny pre milovníkov exotických chutí a jednoduchých príprav.
- 1 šálka červenej šošovice
- 1 lyžica oleja
- 1 cibuľa, nakrájaná nadrobno
- 3 strúčiky cesnaku, nasekané
- 1 lyžica nastrúhaného zázvoru
- 1 čili paprička, nasekaná
- 1/2 šálky tamarindovej pasty
- 1 šálka kokosového mlieka
- 4 šálky zeleninového vývaru
- 1 lyžica cukru (voliteľné)
- soľ podľa chuti
- limetková šťava na dochutenie
- koriander na ozdobenie
Postup: Na strednom ohni zohrejte olej v hrnci, pridajte cibuľu a smažte, kým nie je mäkká. Pridajte cesnak, zázvor a čili papričku a pokračujte v smažení ďalšiu minútu. Pridajte šošovicu, tamarindovú pastu, kokosové mlieko a vývar. Priveďte k varu. Znížte teplotu a nechajte polievku variť asi 20 minút, alebo kým šošovica nezmäkne. Ochutnajte a podľa potreby pridajte cukor, soľ a limetkovú šťavu. Podávajte teplé, ozdobené koriandrom.
Článok aktualizovaný 7.9.2024
Aktualizovaný článok: 07.09.2024