Repa obyčajná, inak nazývaná aj červená repa či častejšie cvikla, je známa a v našom podnebí veľmi rozšírená koreňová zelenina. Často sa však v našich kuchyniach na ňu zabúda. To je veľká škoda! Jedálniček totiž vie rýchlo ozvláštniť.
Pripraviť si môžete mnohé zdravé cviklové recepty, na ktorých si nielen pochutnáte, ale vďaka ktorým môžete aj podporiť svoje zdravie. A prečo by mala byť repa pravidelnou súčasťou našej stravy?
Ak napríklad bojujete s vysokým krvným tlakom, mohla by vám pomôcť. Dokáže však toho ešte oveľa viac. V článku vám prezradíme, aké sú účinky cvikly. Prečo jesť cviklu pravidelne? Toto sú najväčšie zdraviu prospešné účinky červenej repy!
TOP účinky konzumácie červenej repy:
1. Je plná dôležitých minerálov
Nie je prekvapením, že aj cvikla, podobne ako ďalšie druhy zeleniny, je plná vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých živín. Vyniká v obsahu mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. Cvikla obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo aj mangán.
Ďalej je zdrojom vitamínov C aj K. Červená repa obsahuje aj mnohé vitamíny skupiny B, ako je riboflavín či kyselina listová. Veľkú časť hmotnosti cvikly tvorí len voda, no telu vie poskytnúť a menšiu dávku bielkovín.
Odporúčame: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?
2. Dokáže regulovať krvný tlak – znižuje vysoký krvný tlak
Vedeli ste o tom, že jesť repu sa oplatí aj pri problémoch s vysokým tlakom? Cvikla je veľkým pomocníkom pri liečbe vysokej hladiny krvného tlaku. Vysoký tlak pritom môže predstavovať vážny zdravotný problém. Poškodzuje cievy a zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení či mozgovej príhody.
V prípade, že sa snažíte dostať úroveň vášho krvného tlaku pod kontrolu, neváhajte si pravidelne dopriať napríklad pohár šťavy z červenej repy.
3. Červená repa proti rakovine
Známe sú aj protirakovinové účinky červenej repy. Táto zelenina je totiž bohatá na mnohé vzácne antioxidanty, ktoré v tele napomáhajú blokovať škodlivé účinky voľných radikálov. Tie totiž môžu poškodzovať bunky, podnecovať rozvoj mnohých civilizačných ochorení, a to vrátane rakoviny a taktiež prispievať k rýchlejšiemu starnutiu.
Cviklu jednoducho radíme medzi najlepších prírodných pomocníkov v prevencii rakoviny. I v prípade boja s onkologickým ochorením je však vítané pravidelné pitie cviklovej šťavy.
Odporúčame: Ako si vybrať zdravé müsli? Týmto sa v obchode oblúkom vyhnite!
4. Odvodňuje, odkysľuje a detoxikuje
S jedinečnými liečivými účinkami repy obyčajnej rozhodne nekončíme. Táto zelenina totiž podporuje odkyslenie tela. Dlhodobo prekyslený organizmus môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a môže vplývať na rozvoj mnohých ochorení, vrátane migrén či cukrovky.
Okrem toho cvikla aj dobre odvodňuje (diuretický účinok). Prečistí obličky a močové cesty a z tela odstráni nadbytočnú vodu. Vo vašom jedálničku by sa mala nachádzať, ak vás trápi zadržiavanie vody. Nakoniec má repa aj detoxikačné účinky. Perfektne prečistí pečeň a zbaví ju všetkých škodlivín.
5. Známe sú účinky červenej repy na trávenie
Okrem vyššie spomínaných živín a telu prospešných látok obsahuje cvikla aj nemalé množstvo vlákniny. Dostatok vlákniny v organizme zabezpečuje výživu dôležitých črevných baktérií a správnu činnosť čriev.
Rovnako prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu. Jej nedostatok sa ľahko prejaví napríklad zápchou či inými tráviacimi ťažkosťami. Ak máte problémy s pravidelným vyprázdňovaním či vyšším cholesterolom, neváhajte do jedálnička zaradiť rozličné zdroje vlákniny, medzi ktoré patrí i cvikla.
Bude vás zaujímať: Aké sú účinky olív? Toto je dobrý dôvod, prečo ich jesť pravidelne!
6. Chráni mozog
Pravidelná konzumácia červenej repy je prospešná aj pre mozog. Dusičnany, ktoré sa v nej ukrývajú, napomáhajú rozširovať cievy a zlepšovať prietok krvi. I mozog tak môže byť lepšie okysličovaný.
Cvikla vám pomôže dobre sa sústrediť a koncentrovať. Zlepšuje odolnosť voči stresu a podporuje dobrý spánok. Údajne má dokonca i afrodiziakálne účinky, ktorým verili už starovekí Rimania.
7. Cvikla na imunitu
Nakoniec môžeme ešte dodať, že cvikla i vo všeobecnosti prispieva k dobrej obranyschopnosti. Prečo je vhodné konzumovať červenú repu s ohľadom na našu imunitu? Napomáha tomu i nemalý obsah vitamínu C, ktorý je pre správnu funkciu imunitného systému nevyhnutný.
Vitamín C je navyše silný antioxidant, čiže chráni telo aj pred voľnými radikálmi. Okrem toho tento vitamín podporuje absorpciu železa či tvorbu kolagénu.
Možné nevýhody červenej repy – kedy nie je vhodné jesť cviklu?
Konzumácia cvikly môže mať v určitých prípadoch nevýhody alebo byť nevhodná (najmä nadmerná konzumácia). Červená repa obsahuje oxaláty, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov u ľudí s už existujúcou predispozíciou. Osoby s históriou obličkových kameňov by mali byť pri konzumácii cvikly opatrné.
U niektorých ľudí môže červená repa spôsobiť tráviace ťažkosti ako sú plynatosť alebo nadúvanie. To môže byť spôsobené vysokým obsahom vlákniny. Cvikla môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s tými, ktoré ovplyvňujú hladinu vápnika v krvi a s liekmi na riedenie krvi, vzhľadom na jej vysoký obsah vitamínu K, ktorý môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi.
Taktiež môžeme spomenúť, že konzumácia veľkého množstva červenej repy môže spôsobiť, že moč a stolica zmenia farbu na ružovú alebo červenú. Nie je to však nejak škodlivé.
Zdravé recepty s cviklou:
- Cviklový šalát
- Zdravý cviklový perník
- Zdravé cviklové recepty
- Cviklová nátierka
- Krémová cviklová polievka
- Cviklové rizoto
- Cviklové hranolčeky
- Cviklový hummus
- Cviklový koláč bez lepku
- Cviklové palacinky so syrom
- Cviklové placky
- Cviklové smoothie s ananásom
Článok aktualizovaný 14.2.2024