Problémy so zubami, ďasnami a celkovo ústnou dutinou môžu byť skutočne nepríjemné a potrápia nejedného z nás. Objaviť sa môže zápal ďasien, zápal parodontu, čiže parodontitída, bolesti zubov a mnohé ďalšie zdravotné ťažkosti.
Základom prevencie je pritom správna starostlivosť o zuby a ústna hygiena. Používanie kefky a zubnej pasty dvakrát denne aj pravidelné prehliadky u zubára by pre každého mali byť samozrejmosťou.
Čo však v prípade, ak sa nejaké nepríjemnosti s ústnou dutinou už objavia? V tomto prípade neváhajte vyskúšať nasledujúce bylinky!
Repík lekársky
Mnohé bylinky sú skvelým pomocníkom pri starostlivosti o ústnu dutinu. Ako prvý môžeme spomenúť známy repík lekársky. Ten je neoddeliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva už od nepamäti. Táto bylinka je charakteristická svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami a schopnosťou podporovať rýchlejšie hojenie rán.
Pri problémoch s ústnou dutinou si z neho neváhajte pripraviť silnejší čaj, respektíve odvar a ten pravidelne kloktajte. Repík tlmí opuchy aj zápaly v ústnej dutine a rovnako môže pomôcť potlačiť bolesť zubov i ďasien.
Odporúčame: Toto sú najlepšie potraviny na večeru. Nebojte sa večerného jedenia!
Šalvia lekárska
Druhým veľkým pomocníkom je šalvia lekárska, ktorú každý spozná podľa jej krásnych fialových kvietkov a striebristých listov kopijovitého tvaru. I táto rastlina pozitívne ovplyvňuje zdravie človeka vo viacerých smeroch. Priaznivo vplýva na menštruačný cyklus ženy a tlmí nadmerné nočné potenie.
Má silné protizápalové vlastnosti a rovnako ničí baktérie. Pomôcť môže pri mnohých problémoch s ústnou dutinou, pričom sa odvar z nej opäť používa na výplach úst. Vhodné je ju vyskúšať pri zápale ďasien, krvácaní z ďasien, angíne aj zápachu z úst.
Rumanček kamilkový
Bielo-žlté kvietky rumančeka kamilkového určite spozná i menší znalec rastlín. Ľudovo sa tejto byline hovorí aj harmanček či kamilka a je značne rozšírená aj v našom okolí. Rumanček je opäť silnou a významnou liečivou bylinkou, ktorá má protizápalové, antiseptické a antibakteriálne účinky.
ri chorobách ústnej dutiny a hrtana sa rumančekový odvar využíva ako dezinfekčná ústna voda. Stačí ju niekoľkokrát denne kloktať. Kamilka môže pomôcť aj s bolestivými zubmi.
Mäta pieporná
Účinné kloktadlo na výplachy ústnej dutiny si je možné pripraviť aj z mäty piepornej. Tá je charakteristická svojimi vajcovito kopijovitými listami s pílkovitými okrajmi a jemnými chĺpkami a typickou mentolovou arómou. Mäta má opäť protizápalové účinky a okrem toho aj utišuje bolesť.
Odstraňuje zápaly v ústnej dutine i zápaly horných dýchacích ciest. Dokonca môže pomôcť pri problémoch so zápachom z úst. Pri vnútornom užívaní mätového odvaru pomáha táto bylina eliminovať problémy s tráviacim ústrojenstvom.
Nátržník vzpriamený
Nakoniec nemôžeme zabudnúť ani na nátržník vzpriamený, ktorý možno nie je tak známou liečivou bylinkou, ale rozhodne nie je menej účinný. Má silné sťahujúce a protizápalové vlastnosti a v tradičnej ľudovej medicíne sa využíva aj na zastavenie krvácania.
Odvar z tejto bylinky sa oplatí kloktať po odstraňovaní zuba či pri krvácaní z ďasien. Podporí to liečbu zápalov v ústnej dutine, či už zápalu ďasien alebo hrtana. Okrem toho je veľkým pomocníkom aj pri problémoch s bolestivými aftami.
Ďalšie tipy na bolesť ďasien
- Chren dedinský – obsahuje antiseptické látky, ktoré pomáhajú pri bolesti zubov i ďasien.
- Klinčeky – pri bolesti zubov je vhodné použiť klinčeky, ktoré majú silné antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Tie môžete využiť aj na bolesť ďasien, avšak odporúča sa siahnuť po tinktúre z klinčekov.
- Grepový olej – ten je skvelý na opary, afty, ale aj bolesť ďasien. Odporúča sa ďasná ním potierať a masírovať.
- Praslička roľná – pri bolesti ďasien, krvácajúcich ďasná a zápaloch sa odporúča kloktadlo z tejto bylinky.
- Čajovníkový olej (tea tree) – má protizápalové účinky, ktoré sú nápomocné aj pri bolesti ďasien. Môžete ho zmiešať s kokosovým olejom a ďasná ním masírovať.
Aktualizovaný článok: 7.7.2023