Ako si udržať kondíciu v zime? 5 tipov, aby ste boli fit aj počas studených dní!

Áno, najľahšie sa nám presviedča do nejakej pohybovej aktivity najmä počas leta či teplej jari alebo jesene. Jednoducho povedané, keď vonku svieti slnko a je príjemne teplo. I my máme potom lepšiu náladu a väčšiu chuť do akejkoľvek aktivity, vrátane cvičenia. 

Pohyb však nášmu telu musíme dopriať v akomkoľvek ročnom období. Nie sme medvede, aby sme si po ochladení ľahli na dlhý spánok a prebudili sa opäť na jar. I počas zimy musíme svoje telo udržiavať v pohybe, zlepšovať svoju kondíciu a podporovať tak i svoje zdravie. 

Nedostatok pohybu spôsobuje zhoršenie fyzickej aktivity a môže privodiť problémy s trávením, srdcom, spánkom aj činnosťou mozgu. Možností, ako si udržať kondíciu aj zime a nezostať svojmu telu nič dlžný, je skutočne množstvo, stačí si len nájsť spôsob, ktorý nám najviac vyhovuje. Rozhodne sa pre rôzne zimné športy v exteriéri alebo radšej zimné cvičenie, ale v pohodlí domova?

5 tipov, ako si udržať kondičku aj cez zimu:

1. Zimné športové aktivity

Ako si v zime udržiavať kondíciu? Ako prvé sú aj počas zimy dostupné rozličné obľúbené outdoorové športy a aktivity. Jednoducho povedané, letné športy môžeme vymeniť za tie zimné. Pohyb na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na naše telo aj počas zimy. Napríklad, kolieskové korčule vymeňte za korčuľovanie na ľade.

Táto zimná pohybová aktivita má veľkú výhodu v tom, že ju môžete prevádzať vonku aj v interiéri. V rôznych mestách nájdete vonkajšie aj kryté umelé klziská a taktiež je tu možnosť korčuľovania sa na prírodných plochách. Vďaka korčuliam si aj počas zimy môžete udržiavať postavu, taktiež si posilníte svalstvo dolných končatín a zadku.

Možné je vybrať si typicky zimné športy, ktoré sú však neraz skutočne náročné. Telu dá poriadne zabrať a kondíciu posilní lyžovanie, bežkovanie či jazda na snowboarde či iná zimná športová aktivita. Pri týchto pohybových aktivitách spálite množstvo kalórií a posilníte srdce aj pľúca.

2. Zimná turistika

Vhodnou aktivitou aj počas zimného obdobia sú pravidelné prechádzky v prírode, respektíve turistika. Táto pohybová aktivita je skvelou voľbou aj pre starších alebo menej zdatných jedincov či osoby s nejakými zdravotnými problémami. Samozrejme, potrebné je zvoliť si vhodný terén a teplé oblečenie. Pozornosť venujte dobrej obuvi. Kvalitná turistická obuv vás môže ochrániť aj pred nechceným úrazom.

Bude vás zaujímať: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

cvičenie v zime

Zdroj: Shutterstock®

3. Indoorové športy

Telo v pohybe a dobrú kondíciu si môžete počas mrazivých zimných dní udržiavať aj v interiéri, napríklad vo fitness centrách a telocvičniach. Ak obľubujete skupinové športy, rozhliadnite sa po možnostiach aktivít, ktoré ponúkajú miestne telocvične.

Čo tak si ísť zahrať volejbal, basketbal alebo futbal, a to aj keď je vonku dvadsať centimetrov snehu? V prípade, že máte radi skupinové cvičenia, zapíšte sa do nejakého kurzu. Skvelou voľbou je joga, pilates či zumba. Tiež môžete navštíviť kryté plavárne.

Mnohé tréningy sú zamerané priamo na posilnenie svalstva, odstránenie bolestí chrbta či zlepšenie kondície. Stačí si zvoliť ten správny. Ak preferujete cvičenie osamote so slúchadlami na ušiach, pravidelne si do tela môžete dať v každom fitness centre. Striedať sa oplatí kondičný (aeróbna aktivita) a silový tréning.

4. Pohybová rutina v pohodlí domova

Zacvičiť si a udržať telo v pohybe však môžete i doma. Stačí vám na to podložka na cvičenie a pohodlné oblečenie. Internet je dnes plný videí, v ktorých nájdete presný návod na cvičenia rôzneho druhu, aj na cvičenie s vlastnou váhou. Môžete si takto zacvičiť jogu alebo si tiež osvojiť rozličné cviky na posilnenie rúk, pŕs, zadku, nôh alebo brucha.

Nezabudnite však, že veľký význam má pravidelnosť. Ideálne je, keď si zacvičíte si aj počas zimy aspoň 2 až 3-krát týždenne. Cvičeniu by vždy mala predchádzať aspoň krátka rozcvička a po tréningu sa tiež dobre natiahnite. Sami si môžete zvoliť, či uprednostníte ranný tréning, alebo sa na cvičenie vrhnete poobede.

Odporúčame: Prečo cvičiť jogu? Toto dokáže urobiť aj s vaším telom!

beh v zime

Zdroj: Shutterstock®

5. Beh v zime

Obľúbili ste si počas leta a jesene beh? Niet sa čomu čudovať. Ide totiž o veľmi lacnú pohybovú aktivitu, ktorá je vhodná skoro pre každého. Beh spaľuje prebytočné kalórie, zlepšuje trávenie a podporuje kondíciu, svalstvo, kosti, srdce aj spánok. Ani s ním nemusíte počas zimy skoncovať.

Vôbec nie je potrebné čakať do jari, kedy teploty vystúpia aspoň na 15 °C. Pre bežcov sú tu pritom hneď dve možnosti. Ak naozaj nie ste milovníkom chladnejšieho počasia a pobyt vonku je pre vás počas zimy utrpením, neváhajte navštíviť fitness centrum a odbehnúť si pár kilometrov na bežiacom páse. 

Pre tých odvážnejších je tu druhá možnosť, a to beh v parkoch a prírode. Verte, že ani nepriaznivé počasie vás nemusí zastaviť pred obľúbeným behom. Zastaviť by vás malo len nevhodné oblečenie. Ak sa rozhodnete behávať aj počas zimy, nezabudnite na kvalitné funkčné bežecké oblečenie.

V zimnom počasí je dôležitá je nepremokavá bunda, bežecká funkčná čiapka, šatka na krk i rukavičky a taktiež nepremokavá obuv určená na šmykľavý povrch. Nezabúdajte na reflexné prvky. A aké sú výhody zimného behu? Zlepšíte svoj kardiovaskulárny systém, podporíte imunitu a odbúrate nežiaduci stres.

Na čo pri zimných športových aktivitách nezabúdať?

  • Voľte hlavne aktivity a cvičenia, ktoré vás bavia.
  • Ak preferujete vonkajšie aktivity, oblečte sa do viacerých vrstiev, ktoré vás udržia v teple a zároveň umožnia pokožke dýchať.
  • Udržanie motivácie je kľúčové. Stanovte si reálne a merateľné ciele, či už ide o udržanie hmotnosti, zlepšenie fyzickej kondície alebo zvládnutie novej zručnosti alebo športu.
  • Snažte sa udržať pravidelný cvičebný režim, napríklad cvičte aspoň 30 minút denne, 5 dní v týždni. Vytvorenie si rutiny môže pomôcť udržať vás na správnej ceste.
  • Cvičenie s partnerom, priateľom alebo členom rodiny môže zvýšiť vašu motiváciu a zábavu na aktivite. Vytvorte si malú skupinu pre vzájomnú podporu a povzbudenie.
  • Okrem cvičenia dbajte na vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktoré pomôžu posilniť váš imunitný systém počas zimných mesiacov.
  • Pite dostatok tekutín aj v zime, keď možno necítite takú silnú potrebu piť ako v letných mesiacoch. Hydratácia je dôležitá pre udržanie energie a celkového zdravia.
  • Dôležité je aj načúvať signálom svojho tela. Ak cítite, že ste vyčerpaní alebo máte bolesti, doprajte si odpočinok alebo ľahšiu aktivitu. Prevencia zranení a udržiavanie dobrého zdravia by mali byť vždy na prvom mieste.

Článok aktualizovaný 27.12.2023

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE