Aké sú príznaky zápalu stredného ucha? Tieto ťažkosti neignorujte!

Možno sa to tak ani nezdá, no naše uši sú, čo sa týka stavby, pomerne zložité a skladajú sa z viacerých častí. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. Vonkajšie ucho je tvorené ušnicou a zvukovodom. V strednom uchu zase nájdeme takzvaný bubienok i drobné sluchové kostičky, ktoré nazývame kladivko, nákovka a strmienok.

Vo vnútornom uchu sa nakoniec nachádzajú hlavne receptory sluchu a rovnováhy. Každá jedna časť ucha má svoj význam a podieľajú sa okrem iného aj na tom, aby sme počuli. Jednotlivé časti ucha pritom môžu postihnúť rôzne ochorenia.

Môže ísť o rozličné infekčné i neinfekčné zápaly, ktoré neraz spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti. Napríklad najčastejším ochorením stredného ucha je zápal stredného ucha. Ako sa prejavuje akútny zápal stredného ucha a chronický zápal stredného ucha? Prečo vzniká zápal stredného ucha? Aká je liečba zápalu stredného ucha?

U koho najčastejšie vzniká zápal stredného ucha?

Zápal stredného ucha, odborne otitis media, vzniká spravidla ako bakteriálna alebo vírusová infekcia strednej časti ucha. Postihuje konkrétne priestor za ušným bubienkom, v ktorom sa ukrývajú i drobné vibrujúce kostičky.

Pri zápale stredného ucha dochádza k opuchu takzvanej Eustachovej trubice, ktorá spája túto časť ucha s nosohltanom. Eustachova trubica slúži na vyrovnávanie tlaku v strednom uchu s tlakom v okolí. Počas zápalu je jej funkcia narušená, čo negatívne pôsobí na stredné ucho, v ktorom sa začne hromadiť tekutina. V nej sa môžu postupne hromadiť a množiť baktérie a vírusy.

Týmto ochorením pritom vo vyššej miere trpia deti. Veľké percento detí do veku piatich rokov prekoná zápal stredného ucha. Toto ochorenie sa medzi malými deťmi vyskytuje oveľa častejšie preto, lebo ich sluchová trubica je kratšia, a tak je tu vyššie riziko rýchlejšieho a ľahšieho prenosu infekcie z horných dýchacích ciest.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

prejavy zápalu stredného ucha

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú hlavné príčiny zápalu stredného ucha?

Príčinou tohto ochorenia je vo väčšine prípadov predchádzajúca infekcia horných dýchacích ciest, respektíve sa zápal stredného ucha objavuje ako komplikácia spomínanej infekcie. Na rozvoji bakteriálneho zápalu sa najčastejšie podieľajú streptokoky či stafylokoky. Infekcia sa práve cez spomínanú Eustachovu trubicu ľahko dostane do stredného ucha pri nádche, chrípke či zápale dutín.

Okrem toho môže k rozvoju tohto ochorenia ucha prispievať aj znížená imunita jedinca. Medzi rizikové faktory radíme aj určité vrodené anomálie ucha, napríklad Eustachovej trubice, prítomnosť alergií u jedinca, ušné úrazy či výskyt ochorenia v rodine.

Aké sú prejavy zápalu stredného ucha?

Zápal stredného ucha (otitis media) môže byť akútny, pričom sa objavuje náhle a býva sprevádzaný mnohými zdravotnými ťažkosťami. V menšom množstve prípadov prebieha aj bezpríznakovo. Pre akútny zápal stredného ucha sú charakteristické primárne rozličné problémy s ušami.

  • Ide hlavne o bolesť ucha. Bolesti bývajú rôznej intenzity, často náhle a pulzujúce, pričom sa môžu objaviť v jenom aj oboch ušiach. 
  • Bolesti sa zhoršujú pri kýchaní, prehĺtaní či fúkaní nosa.
  • Objavuje sa tiež hnisavý výtok z ucha, a to pri perforácii bubienkovej blany.
  • Infekcie stredného ucha tiež môžu spôsobiť zhoršenie sluchu.
  • Postihnutého môže trápiť pískanie v ušiach alebo rozličný šum či praskot a rovnako i pocit zaľahnutia v uchu.
  • Okrem toho sa neraz toto zápalové ochorenie sprevádza aj zvýšená telesná teplota až horúčka, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesť hlavy či nechutenstvo.
  • Malé dieťa býva plačlivé, nepokojné, často sa chytá za uši, budí sa a plače zo spánku.

Ako rozpoznať zápal stredného ucha v chronickej forme?

Zápal však môže byť i chronický, čiže prebiehajúci dlhodobo. Pri chronickom zápale ucha môže zostávať tekutina v uchu dlhší čas, pričom sa môže infekcia neustále vracať (recidivujúci zápal stredného ucha).

Bolesti pri dlhodobo pretrvávajúcom zápale nebývajú také intenzívne, no pacienta trápi spravidla nedoslýchavosť aj výtok z ucha a poškodenie bubienka.

Odporúčame: Najlepšie bezlepkové múky: Ktorú z nich si vybrať? Aké majú výhody?

liečba zápalu stredného ucha

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika – ako vie lekár spoznať zápal stredného ucha?

Príznaky zápalu stredného ucha neradno podceňovať a v prípade výskytu vyššie spomínaných ťažkostí je vhodné vyhľadať lekára. Pri žiadnej či nedostatočnej liečbe totiž môže dôjsť k rozvoju mnohých vážnych komplikácií.

Neliečený zápal môže spôsobiť komplikácie, ako je napríklad mastoiditída, čo je zápal dutín hlávkového výbežku spánkovej kosti, ďalej absces mozgu či poruchy sluchu a poškodenie stredného ucha. Preto je dôležité riešiť zápal čo najskôr, čomu ale predchádza diagnostika ochorenia.

Pre potvrdenie ochorenia je potrebné vyšetrenie u špecialistu, respektíve ušno-nosno-krčného lekára. Pomocou takzvaného otoskopu pozoruje rôzne zmeny na bubienku, napríklad jeho začervenanie, zhrubnutie či opuch. Potrebné môžu byť aj vyšetrenia sluchu či krvi. Dôležité je vylúčiť iné možné príčiny bolesti ucha.

Ako sa lieči infekčný zápal stredného ucha?

Ak sa ochorenie potvrdí, lekár stanoví vhodnú liečbu. Liečiť zápal ucha treba na základe toho, o aký typ zápalu ide. Ak je to bakteriálna infekcia, obvykle je potrebná liečba antibiotikami. V prípade vírusovej infekcie stredného ucha sa riešia hlavne sprievodné príznaky ochorenia. Je potrebné podporiť organizmus, aby sa s infekciou čo najrýchlejšie vysporiadal.

Pacientovi môžu byť podávané lieky, ktoré pomôžu zmierniť bolesti či lieky na zníženie teploty. V niektorých prípadoch je potrebná takzvaná paracentéza, čo je prepichnutie bubienka v uchu a odsatie hnisu. A ako dlho môže trvať zápal stredného ucha? Dĺžka trvania do úplného preliečenia akútneho zápalu stredného ucha môže byť jeden až dva týždne.

Článok aktualizovaný 4.3.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE