Kto by nemiloval čokoládu? Ide snáď o najznámejšiu cukrovinku a sladkú dobrotu na svete. Hlavnou zložkou v prípade kvalitnej čokolády sú v prvom rade kakaové bôby, čo sú semená kakaovníka pravého. Kakaovník pravý predstavuje vždyzelený strom, ktorého domovinu možno hľadať v Južnej Amerike. Pre svoje plody je dnes pestovaný v tropických oblastiach naprieč celým svetom. Plodom je asi 30 cm dlhá pretiahnutá bobuľa s hrboľatým povrchom, ktorá je obvykle žltej, červenej alebo hnedej farby. Vnútri ukrýva biele semená, ktoré sa po zbere čistia, pražia a ďalej spracovávajú.
V obchode nájdeme kakaové bôby v rôznych podobách, a to nielen vo forme spomínanej čokolády, ale aj kakaového prášku, nepražených kakaových bôbov či kakaového masla. A práve o kakaovom masle si niečo viac prezradíme i v nasledujúcom článku. Tento produkt z kakaových bôbov má totiž niekoľko vlastností, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Aké zloženie má kakaové maslo, aké sú jeho účinky a ako ho používať?
Odporúčame: Jojobový olej a jeho použitie: Ako sa postará o pleť či vlasy?
Zloženie kakaového masla
Kakaové maslo predstavuje v podstate rastlinný tuk, ktorý sa vyrába lisovaním kakaovej hmoty, získanej z kakaových bôbov. Ide o jedlý tuk krémovej až žltkastej farby s typickou čokoládovou vôňou i jemne čokoládovou chuťou. Kakaové maslo je charakteristické tuhšou konzistenciou, no pri vyšších teplotách (obvykle pri teplote tela) sa topí. Pochopiteľne, v jeho zložení nájdeme primárne tuk. Kakaové maslo je tvorené nasýtenými aj nenasýtenými mastnými kyselinami, z ktorých viaceré sú dôležité pre zdravie človeka.
Kakaové maslo obsahuje:
-
kyselinu olejovú (omega-9 mastné kyseliny),
- kyselinu linolovú a kyselinu arachidovú (omega-6 mastné kyseliny),
- kyselinu alfa-linolenovú (omega-3),
- kyselinu stearovú,
- kyselinu palmitovú,
- vitamín E,
- antioxidanty.
Rafinované vs. nerafinované kakaové maslo
Účinky kakaového masla sa môžu mierne líšiť vzhľadom ku konkrétnemu typu masla. V obchodoch sa totiž môžeme stretnúť s rafinovaným i nerafinovaným kakaovým maslom. Nerafinované kakaové maslo predstavuje kakaové maslo v surovej forme. Počas výrobných procesov nedochádza k jeho zahrievaniu na vysoké teploty, čo zabezpečuje uchovanie vysokého množstva účinných látok a cenných živín, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v kakaových bôboch. Takéto maslá obvykle nájdeme označené ako Raw alebo Organic.
Naproti tomu sa môžeme stretnúť aj s rafinovanými kakaovými maslami, ktoré sa využívajú predovšetkým v kozmetických produktoch. Sú bielené, bez vône a dobre stabilné (ich výhodou je dlhšia trvanlivosť). Ich vlastnosti sú podobné vlastnostiam nerafinovaného kakaového masla, no v dôsledku metódy spracovania (extrakcia pomocou vysokých teplôt) sa zvyčajne vyznačujú nižším podielom účinných látok a živín.
Kakaové maslo a jeho účinky
Kakaové maslo sa vo všeobecnosti využíva dvomi základnými spôsobmi – na výrobu čokolády a celkovo v potravinárskom priemysle a na starostlivosť o pokožku tela, teda v kozmetickom priemysle. Pre svoje rôznorodé blahodarné účinky si kakaové maslo našlo uplatnenie ako prísada do kozmetických produktov. Používa sa do produktov na starostlivosť o telo, pleť aj vlasy, opaľovacích prípravkov, dokonca v dekoratívnej kozmetike.
Kakaovému maslu sú pripisované nasledujúce účinky:
-
hydratuje aj veľmi suchú pleť a pokožku tela,
- chráni pokožku pred stratou vlhkosti,
- podporuje regeneráciu kože,
- podporuje pevnosť pokožky,
- vďaka antioxidantom spomaľuje starnutie pleti a bojuje proti známkam starnutia na pleti,
- podporuje hojenie drobných jaziev,
- pomáha predchádzať vzniku strií a jazvám po akné,
- vyrovnáva tón pleti a zjemňuje rozdiely v zafarbení,
- eliminuje popraskanie či svrbenie kože,
- upokojuje poranenú či popálenú pokožku i kožu postihnutú kožným ochorením,
- zmäkčuje zrohovatené miesta na lakťoch a pätách,
- pomáha suchým a poškodeným vlasom,
- ošetruje suchú kožtičku okolo nechtov.
Odporúčame: TOP zdroje antioxidantov: Ktoré potraviny sú bohaté na tieto cenné látky?
Kakaové maslo v kozmetike
Kakaové maslo, ideálne čisté organické, možno používať v pohodlí domova rôznymi spôsobmi. Keďže je za normálnych okolností tuhé, pre ľahšie používanie sa ho odporúča roztopiť vo vodnom kúpeli. Nemusíte tak však robiť priamo na sporáku nad ohňom, úplne postačí, ak do spodnej mysli len nalejete horúcu vodu a vo vrchnej necháte roztopiť maslo. Takto roztopený kakaový tuk sa bude ľahko rozotierať po pokožke tela a razom nahradí telové mlieko či krém.
- Kakaové maslo dokáže hydratovať aj veľmi suchú pokožku a rôzne suché miesta na tele, pričom sa do pokožky ľahko vstrebáva a nezanecháva ju mastnú.
- Rozpustené kakaové maslo je skvelé aj na masáž tela na podporu relaxácie a pocitu pohody vďaka krásnej vôni.
- Tehotné ženy zase môžu maslo z kakaových bôbov používať na prevenciu a liečbu strií.
- Kakaové maslo (asi 1 PL) možno pridať aj do kúpeľa na zjemnenie a rozvoňanie pokožky.
Recept na domáci kakaový peeling na telo:
- Pripravíme si 1/8 šálky rozpusteného kakaového masla, 3 PL kakaového prášku, 1/2 šálky hnedého cukru a 1/4 šálky oleja zo sladkých mandlí.
- Všetky ingrediencie dôkladne vymiešame, až kým nám vznikne jednotná zmes.
- Zmes krúživými pohybmi nanesieme na pokožku celého tela, čím ju zbavíme odumretých buniek pokožky.
- Pokožku nakoniec opláchneme. Peeling z kakaového masla ju zanechá krásne žiarivú.
Kakaové maslo na varenie
Kakaové maslo sa využíva i v potravinárskom priemysle. Za normálnych okolností by vždy malo byť súčasťou čokolády, avšak kvôli vyššej cene je neraz nahrádzané inými lacnejšími rastlinnými tukmi. V domácom prostredí možno kakaové maslo použiť na výrobu domácej čokolády, ale aj pečenie či smaženie, dokonca i do RAW dezertov, koláčov či sušienok. Odporúča sa ho pridať napríklad do čokoládovej polevy, vďaka čomu nebude pri krájaní praskať. Pri kúpe kakaového masla si však vždy dávajte pozor na to, aký druh masla kupujete. Niektorí predajcovia totiž ponúkajú maslo určené výhradne na kozmetické účely, nie na konzumáciu.
Recept na domácu čokoládu:
- Pripravíme si 100 g jedlého kakaového masla, 4 PL kakaového prášku a 4 PL kokosového cukru.
- Maslo si roztopíme vo vodnom kúpeli a pridáme kakao aj cukor.
- Všetko premiešame a dôkladne rozpustenú zmes nalejeme do formičiek, najlepšie silikónových.
- Po miernom ochladnutí dáme na hodinu stuhnúť do mrazničky.
- Hotové čokoládové bonbóny uschovávame v chladničke.
Odporúčame: Účinky horkej čokolády: Takto podporí naše zdravie!