Ďatelina lúčna nie je bežná burina. Ako ju využiť pre svoje zdravie?

V našom okolí, a to napríklad aj na lúkach či popri cestách, sa vyskytuje nespočetné množstvo rôznorodých kvetov, ktorým často nepripisujeme žiaden význam. Nemalé množstvo z nich však našlo pre svoje blahodarné účinky miesto v ľudovej medicíne. Typickým príkladom je púpava, ktorá rastie naozaj všade a ktorú často označujeme za obyčajnú burinu. Pritom jej koreň je skvelým pomocníkom pri rôznych tráviacich ťažkostiach. 

Podobnými kvetmi sú aj sedmokráska, čakanka obyčajná, rebríček obyčajný či kozonoha hostcová. Nájsť ich môžeme hocikde a rovnako je to aj s ďatelinou. Kto by nepoznal ďatelinu? No vedeli ste o tom, že ju môžeme využiť pre svoje zdravie? Zistite, ako na to!

Poznáte ďatelinu lúčnu?

Ďatelina lúčna, latinsky Trifolium pratense, je vytrvalá bylina z čeľade bôbovité. Ide o drobnú bylinu, ktorá obvykle dosahuje výšku okolo 15 cm, niekedy dorastá až do výšok okolo 30 – 40 cm. Má plazivý zväzkovitý podzemok, z ktorého vyrastá rozkonárená článkovaná stonka. Na nej sú prítomné striedavé trojpočetné lístky. Niekedy sa objavujú aj štvorpočetné lístky, ktoré sa spájajú so známou poverou o tom, že sú nositeľom šťastia.

Listy sú typické svojou bledozelenou oblúkovou kresbou, no nie je ničím netradičným, keď na listoch chýba. Ďatelinu možno už na prvý pohľad spoznať hlavne vďaka jej kvetom. Sú usporiadané v hlávkovitých súkvetiach guľovitého tvaru. Ich farba býva najčastejšie ružová až purpurová a objavujú sa obvykle od mája až do októbra. Plodom ďateliny lúčnej sú malé nepukavé struky s jedným alebo dvomi semenami. 

Odporúčame: Ako sa zbaviť vínnych mušiek? Tipy a triky, ktoré musíte poznať

zber ďateliny

Zdroj: Depositphotos

Aké má ďatelina lúčna účinky?

Ďatelina lúčna patrí v našich končinách k významných krmovinám a pre tieto účely je aj často pestovaná. Avšak, svoje uplatnenie našla už dávno aj v tradičnej medicíne. Obsahuje viaceré účinné látky, vďaka ktorým má priaznivý vplyv na zdravie nášho tela. Ďatelina je známa predovšetkým obsahom fytoestrogénov, čo sú rastlinné látky pôsobiace podobne ako ľudské estrogény. Vďaka tomu je táto bylinka nápomocná pre ženy pri mnohých ženských problémoch.

Medzi ďalšie látky patria flavonoidy, viaceré glykozidy, minerálne látky, triesloviny či organické kyseliny. Ďatelina má protikŕčové, močopudné aj dezinfekčné účinky. Blahodarne vplýva na lymfatický systém, tráviaci trakt, ako aj pokožku a sliznice. V minulosti sa ďatelinou údajne liečili silné hnačky, ktoré sprevádzali týfus či mor, ale aj katary priedušiek. 

Tradičná medicína pripisuje ďateline lúčnej tieto účinky:

 • zmierňuje návaly tepla počas klimaktéria,

 • zmierňuje výkyvy nálad počas klimaktéria,
 • celkovo upokojuje nervový systém,
 • pomáha pri nepravidelnej menštruácii,
 • zmierňuje menštruačné kŕče,
 • zmierňuje nadmerné krvácanie počas menštruácie,
 • podporuje proces trávenia,
 • odstraňuje problémy s plynatosťou,
 • lieči hnačky,
 • tlmí kašeľ pri ochoreniach dýchacích ciest,
 • zmierňuje bolesti kĺbov a svalov,
 • zmierňuje zápaly v ústnej dutine,
 • čistí rany,
 • podporuje hojenie rán a kožných ochorení (zmierňuje ekzémy).

Zber ďateliny lúčnej

Ďatelinu lúčnu je možné v rôznych formách nájsť aj na internete, v lekárni či predajniach so zdravými potravinami. Avšak, ide o bežnú bylinku, ktorú nájdeme rásť takmer všade, preto sa bez problémov môžeme vybrať na jej zber. Na Slovensku rastie ďatelina doslova kdekoľvek, a to vo všetkých nadmorských výškach. Vyskytuje sa v okolí ľudských obydlí, parkoch, na lúkach a pastvinách aj popri cestách či vodných tokoch. Na zber si vždy zvoľte čo najčistejšie prostredie, teda hlavne miesta ďaleko od veľkých ciest.

Na liečebné účely z ďateliny oberáme kvetné hlávky po rozkvitnutí bez zelených častí. Nazbierané kvety je vhodné v tenkej vrstve vysušiť v prevzdušnenom priestore v tieni. Tiež je možné sušenie v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C. Dôkladne vysušenú ďatelinu skladujeme v uzatvárateľných nádobách v tme a suchu. Ak chcete mať poruke dostatok ďateliny, pokojne si ju môžete vysiať na záhradku. Semená bez problémov zoženiete v záhradkárstve či na internete. 

Čaj z ďateliny lúčnej

Z väčšiny byliniek, ktoré sú vhodné aj na vnútorné užívanie, sa bežne pripravuje zápar, respektíve čaj. Pri ďateline môžeme postupovať podobne. Postačia nám 1 až 2 ČL sušenej drogy na 250 ml horúcej vody. Necháme lúhovať do 10 minút a scedíme. Pri akútnych ťažkostiach sa odporúča podávať 2 až 3 šálky ďatelinového čaju denne.

Čaj z ďatelinových kvetov je prospešný pre ženy v menopauze (na boj s návalmi či výkyvmi nálady) aj pre ženy s problémovou menštruáciou. Taktiež ho podávame pri tráviacich ťažkostiach či v rámci podpory liečby ochorení dýchacích ciest. Ďatelinový čaj nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, malé deti, osoby s trombózou, ako ani ženy s nádorom súvisiacim s metabolizmom estrogénu. 

Odporúčame: Prietržník holý – prírodný pomocník pre močové cesty. Ako ho použiť?

ďatelinový čaj

Zdroj: Depositphotos

Ďatelinová ústna voda

Keďže má ďatelina blahodarný vplyv na pokožku a sliznice a navyše pôsobí dezinfekčne, využíva sa pri rôznych neduhoch aj zvonka. Vtedy v podstate stačí pripraviť silnejší zápar. Ak vás trápia zápaly v ústnej dutine, vriedky či afty v ústach, neváhajte si vyrobiť ďatelinovú ústnu vodu. Postačí 1 PL sušených kvetov ďateliny, ktorú zalejeme 100 ml horúcej vody. Necháme lúhovať 15 minút a po ochladnutí používame na vyplachovanie úst. 

Podobný zápar nájde uplatnenie aj pri ďalších ťažkostiach. V 200 ml horúcej vody necháme lúhovať 2 až 3 PL sušených ďatelinových kvetov. Ochladnutým záparom ošetrujeme ekzémy, psoriázu, kožné rany a iné kožné problémy. 

Obklad z ďateliny lúčnej

Čerstvé kvety ďateliny lúčnej sú skvelé na obklady. Hrsť kvetov sparíme trochou horúcej vody a zmes priložíme na postihnuté miesto. Prikryjeme plátnom a necháme pôsobiť. Takéto obklady sa v rámci ľudovej medicíny uplatňujú pri stvrdnutých prsných žľazách, furunkloch či bércových vredoch. Vyskúšať ich možno aj pri ťažkostiach spojených s reumatizmom. 

Recept na ďatelinový sirup

Z ďateliny si môžeme pripraviť aj ďatelinový sirup. Potrebovať budeme veľký košík kvetov ďateliny, 2 l vody, 1 kg kryštálového cukru a 1,5 ČL kyseliny citrónovej. Kvety v hrnci zasypeme cukrom a zalejeme vodou. Pridáme kyselinu citrónovú a necháme dva dni odpočívať na chladnejšom mieste. Scedíme a z kvetov povytláčame všetku šťavu. Výluh privedieme k varu a varíme do zhustnutia. Sirupom naplníme sklenené poháre alebo fľaše, uzatvoríme a otočíme hore dnom.

Po ochladnutí skladujeme v chlade, po otvorení v chladničke. Ďatelinový sirup je vodný na ochutenie čajov aj limonád a je skvelým pomocníkom počas chrípkových období. 

TIP NA ZÁVER: Mladé pekné lístky a stonky ďateliny lúčnej bez stôp poškodenia si môžete nazbierať tiež. Majú chuť ako mladý hrášok a pridať ich môžete do čerstvých zeleninových šalátov. 

Odporúčame: TOP pôdopokryvné rastliny do vašej záhrady – zvolíte zelené či kvitnúce?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE