Hovorí vám niečo pojem hluchá pŕhľava? Ide o ľudové pomenovanie liečivej bylinky, ktorá sa veľmi podobá na známu pŕhľavu dvojdomú, ale s tým rozdielom, že táto rastlina nepŕhli. Reč je o hluchavke bielej, ktorú radíme do čeľade hluchavkovité. Zaradiť ju môžeme medzi bylinky na ženské problémy, no poradí si s viacerými neduhmi.
Používa sa zvonka i zvnútra. Liečivé sú napríklad odvary na vonkajšie použitie, no najtradičnejším spôsobom, ako využiť silu hluchavky pre svoje zdravie, je pripraviť si z nej čaj. V nasledujúcom článku vám prezradíme, kam sa vybrať na zber tejto bylinky, ako si z nej pripraviť čaj a najmä, aké účinky vlastne hluchavkový čaj má. Trápi vás bolestivá menštruácia alebo choroby močových ciest? Hluchavka lieči ženské problémy, ale aj iné zdravotné ťažkosti. Zistite, na čo všetko využíva tradičná ľudová medicína túto bylinku a ako si z nej pripraviť liečivý čaj!
Liečivá bylinka hluchavka biela (Lamium album)
Je to trvalka dorastajúca do výšky asi 50 centimetrov. Charakteristická je štvorhrannou dutou stonkou, ktorá nesie pílkovito vrúbkované listy. V ich pazuchách sa skrývajú biele až žltkasté a na nektár bohaté pyskovité kvety, ktoré sú zoskupené v papraslenoch. Hluchavka biela, latinsky Lamium album, má v tradičnej ľudovej medicíne svoje pevné miesto.
Okrem svojej estetickej hodnoty v záhradách, kde môže pôsobiť ako príťažlivá kvitnúca rastlina, má táto bylina aj významné ekologické využitie. Hluchavka je dôležitým zdrojom potravy pre opeľovače, najmä pre včely, ktoré navštevujú jej kvety pre bohatý nektár.
Navyše, rastlina je nenáročná na pestovanie, dobre sa prispôsobuje rôznym pôdnym podmienkam a často sa používa v prírodných záhradách alebo ako súčasť divokých trávnikov. Hluchavka biela tiež hrá úlohu v prirodzenom ekosystéme ako pionierska rastlina, ktorá pomáha obnovovať pôdu a podporuje biodiverzitu.
Odporúčame: Dôvody, prečo je plač dôležitý pre zdravie: Tie vás rozhodne dostanú!
Zber a sušenie hluchavky
Zber hluchavky je najlepšie podniknúť počas kvitnutia rastliny, a to približne od mája až do septembra. V Európe aj na mnohých územiach Ázie je táto rastlina značne rozšírená. I na Slovensku rastie takmer všade ako obyčajná burina. Nájdete ju v burinových porastoch, rumoviskách a krovinách, na okrajoch lesov, v blízkosti obydlí a podobne.
Hľadajte najmä na vlhkejších a tienistých miestach. Na liečebné účely sa zbera primárne kvet hluchavky bielej, alebo potom celá vrchná kvitnúca časť rastliny. Nazbierané časti je následne vhodné vysušiť v tenkých vrstvách, a to v tieni či v umelých podmienkach pri teplote maximálne 40 °C. Sušená droga z hluchavky sa neznáša s vlhkým prostredím, takže ju uskladnite v dobre uzatvárateľných nádobách v tme a suchu. Ak sa vám nepošťastí nájsť hluchavku v prírode, sušenú ju nájdete aj v lekárni či rôznych špecializovaných obchodoch so sypanými čajmi.
Bylinný čaj z hluchavky – jednoduchý spôsob použitia
Príprava čaju z hluchavky je jednoduchá. Na prípravu hluchavkového čaju vám následne postačí už len 1 lyžica sušenej drogy (sušené kvety hluchavky) a šálka vriacej vody. Hluchavku zalejte, nechajte lúhovať asi 10 minút a sceďte. Počas zdravotných problémov pite liečivý čaj dvakrát denne. Hluchavkový odvar nie je v normálnych množstvách problém užívať aj dlhšiu dobu, avšak po dvoch mesiacoch je vhodné dopriať si pauzu, alebo pitný režim prestriedať iným bylinným čajom.
TIP: Existuje aj tinktúra z hluchavky, ktorá sa užíva v malých množstvách. Hluchavková tinktúra sa dá kúpiť alebo vyrobiť doma naložením bylinky (sušené alebo čerstvé kvety hluchavky) do alkoholu. Tinktúra má obdobné zdravotné výhody. Ďalšou možnosťou použitie hluchavky je kúpeľ z hluchavky. Napríklad pri kožných problémoch je možné do vane z vodou pridať silnejší hluchavkový odvar.
Pozri aj: Skorocelová tinktúra a jej účinky: Ako si ju vyrobiť doma?
Aké účinné látky obsahuje hluchavka?
Liečivá droga z hluchej pŕhľavy obsahuje katechínové triesloviny, vlákninu, flavonoidy, saponíny, biogénne amíny aj soli draslíka. Katechínové triesloviny majú silné adstringentné (sťahujúce) účinky, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalov a podráždení slizníc. Triesloviny môžu tiež podporovať hojenie rán tým, že vytvárajú ochrannú vrstvu na poškodenom tkanive, čím zabraňujú ďalšiemu poškodeniu a podporujú regeneráciu.
Hluchavka je bohatá na vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho systému. Saponíny sú známe svojimi protizápalovými a imunitu posilňujúcimi účinkami. Podporujú vykašliavanie hlienov a môžu byť účinné pri liečbe respiračných ochorení, ako je napríklad bronchitída. Hluchavka má aj antiseptické a detoxikačné účinky.
Hluchavka ako liek – liečivé účinky podľa ľudovej medicíny
Aké sú účinky hluchavky bielej? Hluchavka biela je známa najmä svojou schopnosťou riešiť rozličné ženské ťažkosti a menštruačné problémy. Odporúča sa ju používať pri liečbe zápalov vaječníkov aj pri nadmerných výtokoch u mladých žien. Taktiež napomáha eliminovať nepríjemné menštruačné kŕče, posilňuje maternicu, podporuje pravidelnosť menštruačného cyklu a celkovo zvyšuje pocit pohodlia počas menštruácie. Ak vás trápi nepravidelný menštruačný cyklus, táto liečivá rastlina môže byť osožná.
Hluchavka biela však ani zďaleka nie je len bylinkou pre ženy. Podporuje totiž i vylučovanie moču a odstraňovanie toxínov z tela. Využíva sa preto aj pri ochoreniach močových ciest (zápaly močových ciest). Mužom môže pomôcť s problémami s prostatou.
Ďalšie zdravotné benefity a liečivé účinky hluchavky:
- mierne znižuje vysoký krvný tlak,
- pôsobí upokojujúco,
- má protizápalové účinky, tlmí zápalové procesy,
- má antispasmotické účinky ,
- má diuretické účinky,
- odstraňuje nespavosť,
- priaznivo pôsobí na stav dýchacích ciest,
- môže uľahčiť vykašliavanie,
- môže pomôcť i s tráviacimi ťažkosťami a zápchou, zmierňuje tráviace problémy.
Článok aktualizovaný 16.8.2024
Aktualizovaný článok: 16.08.2024