Listová zelenina je vítanou súčasťou každého jedálnička. Je zdravá, plná cenných látok a jednotlivé druhy, ktoré do tejto kategórie radíme, sú chuťovo rozmanité. Predstavuje dokonalý základ pre chutný šalát či zdravú prílohu k mäsu. Máte radšej hlávkový šalát, špenát či čakanku?
A čo taká rukola? Práve na tohto zástupcu listovej zeleniny sme sa bližšie pozreli aj v nasledujúcom článku. Rukola pochádza z Apeninského poloostrova a charakteristická je svojimi listami, ktoré sa podobajú na listy púpavy.
Nezameniteľná je ostrejšia chuť rukoly, tak trochu korenistá chuť. Vypestovať si ju môžete v záhrade aj interiéri. Prečo jesť rukolu pravidelne? Prečo by ju mal obsahovať každý zdravý jedálniček?
Najväčšie zdravotné výhody a prospešné vlastnosti rukoly:
1. Rukola detoxikuje organizmus
Rukola má v prvom rade výrazné detoxikačné vlastnosti a podporuje prirodzené detoxikačné procesy v tele. Vďaka jej pravidelnej konzumácii podporíte vnútornú očistu tela od rozličných škodlivín a prispejete tak k zníženiu rizika vzniku mnohých zdravotných problémov.
Okrem toho rukola pôsobí aj protizápalovo a napomáha ochraňovať bunky tela pred škodlivými účinkami voľných radikálov.
Pozri aj: Všetko je inak! Je 10 000 krokov denne realita či mýtus?
2. Rukola podporuje stav ciev a srdca
Vo svojom jedálničku by rukolu mali mať zaradenú aj tí, ktorých trápi vysoký cholesterol. Táto listová zelenina má okrem toho blahodarný vplyv aj na hladinu krvného tlaku. Dokonca prispieva k prečisťovaniu ciev.
Podporuje tak zdravie srdca i ciev a funkciu prakticky celého kardiovaskulárneho systému. Konzumáciou týchto chutných zelených lístkov môžete prispieť k zníženiu rizika vzniku rôznych ochorení srdcovo-cievnej sústavy.
3. Rukola má vysoký obsah vitamínov a iných prospešných látok
Rukola je veľmi výživnou rastlinkou. Má skutočne minimum kalórií a z veľkej časti je tvorená len vodou. Telu však dodá poriadnu dávku vlákniny aj bielkovín. Okrem toho obsahuje minerály a vitamíny. Je zdrojom dôležitého vitamínu K aj mnohých vitamínov skupiny B.
Listy rukoly obsahujú aj draslík, fosfor, železo, selén, horčík či luteín. Dokonca vie telu ponúknuť slušné množstvo betakaroténu.
Odporúčame: Ako uvariť pohánku? Takto z nej chutné pokrmy pripravíte za pár minút
4. Rukola podporuje zdravé trávenie a zmierňuje tráviace ťažkosti
Ak vás trápia rozličné tráviace ťažkosti, zaraďte do jedálnička práve rukolu. Tá má blahodarný vplyv na proces trávenia, a to vďaka vláknine aj mnohým ďalším látkam, ktoré obsahuje.
Pravidelne si ju doprajte, ak vás trápi nepravidelné vyprázdňovanie či plynatosť. Rukola okrem toho prečisťuje tráviaci trak a napomáha zrýchľovať metabolizmus a metabolické procesy, čiže je efektívnou pomocou aj pri chudnutí.
5. Rukola podporuje krvotvorbu aj rýchlejšie hojenie rán
Spomínaná listová zelenina má pozitívny vplyv na čistotu krvi a okrem toho výrazne zlepšuje krvotvorbu. Pre tento proces je nevyhnutné napríklad i železo, ktorého zdrojom je aj chutná rukola.
Táto zelenina je navyše bohatá na vitamín K, ktorý má zase význam pri procese zrážania krvi. Navyše podporuje rýchlejšie hojenie rán aj správnu funkciu pečene.
Odporúčame: Prírodný liek na ochorenia tráviacej sústavy? Poznáme účinného pomocníka!
6. Rukola posilňuje imunitu
Rukola pomáha k posilneniu imunity, a to aj vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Práve vitamín C je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému a odolnosť organizmu voči infekciám.
Taktiež podporuje vstrebávanie železa a tvorbu kolagénu. Ak vás trápi oslabená imunita, neváhajte pridávať rukolu do čerstvých šalátov, cestovín či k mäsu alebo rybám.
7. Rukola zbavuje telo nadbytočnej vody
Ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v organizme, rukola je tou správnou pomocníčkou. V tomto smere sa ju skutočne oplatí zaradiť do jedálnička.
Napomáha odvodňovať z tela nadbytočnú vodu a zároveň prispieva k prečisteniu obličiek a močových ciev. Okrem toho rukola dokonca údajne pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum.
Kontraindikácie rukoly – kto by sa jej mal vyhýbať?
Hoci rukola zlepšuje zdravie, niekedy sa pred ňou treba mať na pozore. Tu sú niektoré potenciálne kontraindikácie spojené s konzumáciou rukoly:
- Osoby s alergiou na rukolu alebo iné rastliny z rovnakej čeľade: Ľudia, ktorí majú alergiu na iné druhy z tejto rodiny, ako sú kapusta, brokolica, alebo kel, by mohli mať alergickú reakciu aj na rukolu.
- Osoby so zvýšeným rizikom tvorby obličkových kameňov: Rukola obsahuje oxaláty, ktoré môžu v niektorých prípadoch prispievať k tvorbe obličkových kameňov, najmä u ľudí, ktorí sú na to predisponovaní.
- Osoby, ktoré užívajú lieky na riedenie krvi: Rukola je dobrým zdrojom vitamínu K, ktorý je dôležitý pre zrážanlivost krvi. Ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ako je warfarín, by mali sledovať svoj príjem vitamínu K, aby sa zabránilo interakciám s liekmi.
Článok aktualizovaný 8.3.2024