Viete, kde rastú lahodné pekanové orechy? Stromom týchto chutných orieškov je orechovec pekanový, latinsky Carya illinoinensis. Tieto stromy pôvodne pochádzajú najmä z Mexika a južných oblastí USA. Dnes sú však pestované pre komerčné účely aj mimo Severnej či Strednej Ameriky. Drevo týchto stromov našlo uplatnenie napríklad v nábytkárskom priemysle, semená zase v potravinárstve.
Tie sú ukryté v kožovitej šupke a vzhľadom sa podobajú na tunajšie vlašské orechy. Pekanové orechy radíme k drahším orechom, no do jedálnička sa ich aspoň z času na čas oplatí zaradiť. Sú chutné, majú sladšiu chuť a jemnejšiu konzistenciu. Sú však i veľmi zdravé.
Obsahujú nejednu telu prospešnú látku, zároveň majú priaznivý vplyv, podobne ako iné orechy, na srdce či mozog. Dopriať si pritom stačí zopár kúskov párkrát týždenne. A aké sú teda ich zdravotné účinky? Prezradíme vám to v článku.
TOP zdravotné benefity pekanových orechov:
1. Pekanové orechy majú skvelé nutričné hodnoty
Pekanové orechy obsahujú všetky hlavné zložky stravy, a to v prvom rade tuky. Tuky možno majú zlú povesť, no pre správnu funkciu nášho organizmu sú nevyhnutné. Dôležité je však doplniť telu tie správne tuky. Nevyhnutné sú pre nás napríklad omega 3 aj omega 6 mastné kyseliny. Medzi skvelé zdroje zdravých tukov radíme oriešky vo všeobecnosti, pričom pekanové orechy nie sú výnimkou.
Až okolo 70 percent ich hmotnosti tvoria práve tuky. Už pár kúskov týchto chutných orechov doplní telu poriadne množstvo nenahraditeľných mastných kyselín. Zabudnúť však nemôžeme ani na to, že pekanové orechy sú zdrojom i ďalších základných živín. Ukrývajú i nemalé množstvo bielkovín, tiež ukrývajú sacharidy a vlákninu.
Odporúčame: Ideálna pracovná desiata diabetika: Čím v office zahnať hlad?
2. Pekanové orechy sú bohaté na minerály
V pekanových orechoch sa neukrývajú len základné živiny, teda sacharidy, bielkoviny a tuky, ale aj minerálne látky, stopové prvky a vitamíny. Ukrývajú celý rad najrozličnejších minerálov, ktoré sú pre naše telo dôležité z mnohých dôvodov. Sú zdrojom mangánu, draslíka, fosforu, vápnika, horčíka, zinku či železa. Rovnako telu doplnia viaceré vitamíny skupiny B aj nenahraditeľné vitamíny E a K.
3. Pekanové orechy znižujú zápal v tele a bránia oxidačnému stresu
Niektoré zlúčeniny v pekanových orechoch, ako je kyselina olejová, majú protizápalové vlastnosti. Pravidelná konzumácia pekanových orechov môže pomôcť znižovať zápaly v tele. Pekanové orechy sú bohaté na polyfenoly, najmä flavonoidy a fenolové kyseliny. Tieto antioxidanty majú silné protizápalové účinky a môžu pomôcť znižovať oxidačný stres a zápaly, čo môže chrániť bunky pred poškodením.
4. Pekanové kosti podporujú imunitu
Aké ďalšie majú pekanové orechy účinky na zdravie? Mnohé obsiahnuté látky v pekanových orechoch majú antioxidačné pôsobenie, vďaka čomu napomáhajú bunky tela chrániť pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Vďaka svojmu zloženiu tiež majú priaznivý vplyv aj na imunitu a obranyschopnosť organizmu. Pri podpore prirodzenej imunitnej reakcie voči infekciám má význam napríklad i obsiahnutý zinok.
Odporúčame: Ako používať Aloe vera? Tieto spôsoby využitia si ihneď zamilujete!
5. Pekanové orechy maju prínos pre zdravie tráviaceho traktu
Pekanové orechy sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie a pravidelnosť stolice. Dostatočný príjem vlákniny môže tiež pomôcť pri prevencii ochorení tráviaceho traktu, ako je divertikulitída či nádorové ochorenia čriev. Ak sa snažíte o zdravý životný štýl, tieto oriešky nemôžu chýbať vo vašom jedálničku?
6. Pekanové orechy zlepšujú zdravie srdca a ciev
Konzumáciou pekanových orechov urobíme niečo i pre zdravie srdca a ciev, a to vďaka ich obsahu mastných kyselín či ďalších dôležitých látok. Sú vhodnou súčasťou stravy pri problémoch s vysokou hladinou škodlivého cholesterolu. Pomáhajú udržiavať čisté a priechodné cievy. I vďaka tomu prispievajú k prevencii vážnych kardiovaskulárnych chorôb.
7. Pekanové orechy upokojujú nervový systém a podporujú duševné zdravie
Aké zdravotné benefity pekanových orechov ešte môžeme spomenúť? Podobne ako iné orechy, tak aj pekanové orechy radíme medzi najlepšie potraviny pre mozog. Náš mozog a celkovo nervová sústava potrebujú pre správnu funkciu dostatok zdravých tukov, vitamíny skupiny B aj mnohé minerály, napríklad horčík.
To všetko nájdeme aj v týchto chutných orieškoch. Pekanovým orechom sa pripisuje upokojujúci vplyv na nervový systém a rovnako i preventívne pôsobenie proti Alzheimerovej i Parkinsonovej chorobe, čo sú vážne neurodegeneratívne ochorenia. Obsiahnuté omega-3 mastné kyseliny sú navyše spojené so zlepšením nálady a znížením rizika depresie a úzkosti.
8. Pekanové orechy udržujú zdravé kosti
Pekanové orechy prispievajú k udržaniu zdravých kostí vďaka viacerým kľúčovým živinám. Pekanové orechy sú bohaté na horčík, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí. Horčík pomáha pri tvorbe kostnej hmoty a zvyšuje absorpciu vápnika v tele. Nedostatok horčíka môže viesť k oslabeniu kostí a zvýšenému riziku osteoporózy. Fosfor je ďalším dôležitým minerálom nachádzajúcim sa v pekanových orechoch. Spolu s vápnikom tvorí základnú štruktúru kostí a zubov.
Odporúčaná denná dávka pekanových orechov
Všeobecne sa však odporúča konzumovať orechy s mierou, aby ste získali ich zdravotné benefity bez nadmerného príjmu kalórií, keďže všetky orechy patria k vysoko kalorickým potravinám. Ideálna porcia je približne 28 gramov pekanových orechov, čo zodpovedá asi 15-20 kúskom chutných pekanových orechov.
Článok aktualizovaný 17.6.2024