Trápia vás afty či bolesť uší? Tento liek si pripravíte v pohodlí domova!

Naša príroda je plná liečivých bylín, ktoré pomáhali liečiť ľudstvo už od nepamäti. Niektoré z nich sú známe a stále využívané, na niektoré sa už zabudlo a množstvo ďalších väčšina z nás ani nepozná. Poznáte napríklad taký divozel veľkokvetý? Ľudovo sa mu často hovorí aj kráľovská svieca. Reč je dvojročnej rastline z čeľade krtičníkovité, ktorá je charakteristická pomerne mohutným vzrastom. Divozel má vretenovitý koreň, z ktorého počas prvého roka vyrastá prízemná ružica veľkých plstnatých listov a po zime až 2 metre vysoká chlpatá olistená stonka, na konci ktorej je husté strapcovité súkvetie žltých kvetov.

Tradičná ľudová medicína pozná najrozličnejšie recepty z divozela. Pripravujú sa z neho napríklad čaje, tinktúry či odvary, ktoré môžu byť nápomocné pri liečbe rozličných zdravotných ťažkostí. A čo tak si v pohodlí domova pripraviť divozelový olej, ktorý je skvelou prvou pomocou pri aftách, oparoch, bolesti uší a ďalších neduhoch? Verte, že ho v domácej lekárničke rýchlo uvítate. Ako si ho pripraviť a aké má účinky vám prezradíme v článku!

Pozri aj: Ako používať droždie? Tieto triky pre zdravie aj krásu si zamilujete!

divozel veľkokvetý

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Na liečebné účely sa z divozela zberajú kvety, respektíve žlté voňavé koruny rozkvitnutých kvetov, a to zvyčajne od júla do septembra. Na prípravu divozelového oleja môžete využiť čerstvé aj vysušené kvety, ktoré pokojne zoženiete i v lekárni či predajniach so zdravými potravinami. Ak však máte možnosť nazbierať si čerstvé kvety, určite neváhajte. Divozel nájdete na slnečných miestach, okrajoch lesov, poliach či teplých lúkach. Dobrou voľbou je aj jeho pestovanie v záhrade, pretože si môžete nielen poľahky nazbierať liečivé kvety, ale rastlina vám rovno i skrášli okolie domu. 

Na prípravu divozelového oleja si okrem kvetov pripravte ešte kvalitný panenský olivový olej (prípadne iný kvalitný rastlinný olej) a sklenenú nádobku či fľašku, ktorú je možné dobre uzavrieť. Vo vhodnej nádobe zalejte veľkú hrsť kvetov divozela asi 100 ml oleja. Kvety musia byť úplne ponorené. Fľašku zavrite a umiestnite ju na slnečné miesto. Zmes musíte nechať takto odstáť aspoň 3 až 4 týždne, no pravidelne ju pretriasajte. Po uplynutí stanovenej doby olej preceďte cez plátno a uskladnite ho v čistej nádobe na tmavom mieste. 

liečba áft

Zdroj: Shutterstock®

Kedy ho vybrať z lekárničky?

Spomenúť môžeme, že divozel v sebe ukrýva množstvo cenných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na naše zdravie. Obsahuje flavonoidy, horčiny, silicu, sliz aj saponíny. Má antiseptické a protizápalové účinky. Po divozelovom oleji môžete v prvom rade siahnuť pri rozličných kožných problémoch. Je skvelý na ošetrenie aknóznej pleti. Potrieť ním môžete nepríjemné vyrážky, ale aj afty či opary. Rovnako môže byť nápomocný pri ekzémoch či plesňových ochoreniach. Odporúča sa aj na zlepšenie stavu kŕčových žíl, pričom je potrebné pravidelne potierať postihnuté miesta.  

Divozelový olej je tiež výborným liečivom pri zápalových ochoreniach ušných a nosných dutín. Výter ušných dutín zlepšuje zápal a poradí si s nepríjemnou bolesťou. Ak vás trápi boľavé hrdlo či zápal hrtana, pridajte olej do vody a zmes využite na kloktanie. Tento olej tiež môžete využiť na premasírovanie bolestivých kĺbov a končatín, opuchnutých nôh či stuhnutých ramien.

Odporúčame: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE