Liečba závažnejších ochorení by mala byť vždy zverená do rúk lekárov. Pri mnohých zdravotných ťažkostiach sa užívaniu liekov jednoducho nevyhneme. Pri niektorých problémoch však môžu byť veľkým pomocníkom aj bylinky. S mnohými ťažkosťami si hravo poradia, v iných prípadoch dokážu byť minimálne dobrým podporným prostriedkom pri klasickej liečbe. Bylinky majú rozličné účinky a každá našla uplatnenie pri iných ochoreniach.
V chrípkovej sezóne, počas zimy a na začiatku jari pritom môžu byť užitočné hlavne bylinky na podporu zdravia dýchacích ciest. Mnohí totiž bojujú s rôznymi chrípkovými stavmi, bolesťou v hrdle, kašľom či hlienmi. Bazalka, dúška tymianová či pamajorán aj šalvia – to všetko sú byliny, ktoré nielen pomáhajú pri respiračných ťažkostiach, ale čo je lepšie, môžete si pokojne pestovať i doma v záhradke či kuchyni. A my vám v dnešnom článku prinášame zopár tipov, ako tieto dary prírody využiť pri rôznych problémoch s dýchacou sústavou.
Bude vás zaujímať: Toto sú najlepšie potraviny na večeru. Nebojte sa večerného jedenia!
Zápar z pamajoránu
Pamajorán obyčajný patrí do čeľade hluchavkovité. Zberá sa z neho vňať, ktorú je možné využívať v sušenom aj čerstvom stave. Uplatnenie našla v kuchyni ako korenina, pričom je známa aj pod pomenovaním oregano. Pamajorán pôsobí antibioticky aj antisepticky. Pri ťažkostiach s dýchacím systémom si z neho môžete pripraviť nálev. Jednu až dve lyžice posekaného čerstvého alebo sušeného oregana zalejte 400 ml vriacej vody a nechajte lúhovať okolo 20 minút. Nápoj postupne po častiach pite počas celého dňa. Podporuje očistu a zdravie dýchacích ciest, napomáha pri liečbe suchého kašľa a zápalov dýchacieho traktu. Pripraviť si ho môžete aj pri tráviacich ťažkostiach.
Odvar na kloktanie zo šalvie
Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete napríklad odvar na vonkajšie použitie. Dve až tri lyžičky drogy povarte asi 10 minút v 200 ml vody. Sceďte a pri bolestiach v hrdle či zápaloch v ústnej dutine použite na kloktanie. Do odvaru tiež môžete namočiť gázu a tú prikladať na hrdlo i zvonka.
Domáci tymianový sirup
Výbornou bylinkou pri dýchacích ťažkostiach je aj dúška tymianová, čiže tymián. Má antibakteriálne, antimykotické a dezinfekčné účinky. Pripraviť si z neho môžete napríklad sirup, ktorý pomôže pri prechladnutí, zápaloch dýchacích ciest, suchom a dráždivom kašli a problémoch s hlienmi. Potrebovať budete 200 ml vody, 200 g cukru, aspoň tri až štyri väčšie vetvičky tymiánu (alebo jeden balíček sušeného kupovaného tymiánu) a 3 PL slezového kvetu.
Vodu varte s cukrom, kým sa nerozpustí. Potom pridajte bylinky a dve minúty povarte. Zmes odstavte z ohňa a nechajte lúhovať počas noci. Potom ju preceďte cez sitko, prípadne látku, aby ste sa zbavili všetkých kúskov rastliniek. Hotový sirup prelejte do vhodných nádob a skladujte v chlade. Pri ťažkostiach podávajte malú lyžičku trikrát denne.
Naparovanie s tymiánom
Pri nachladnutí, plných dutinách či zápale dutín vám môže pomôcť naparovanie, a to taktiež s použitím spomínaného tymiánu. Takáto inhalácia môže pomôcť človeku s ľahším odkašliavaním, navyše pôsobí dezinfekčne a priaznivo vplýva na sliznicu nosovej aj ústnej dutiny. Do 500 ml vriacej vody vhoďte dve hrste čerstvej alebo dve polievkové lyžice sušenej dúšky tymianovej. Minútku povarte, odstavte, nechajte len mierne ochladnúť. Následne sa prikryte nejakou utierkou či uterákom a aspoň 10 minút inhalujte. Nezabudnite počas choroby opakovať každý deň.
Odporúčame: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?
Bazalkový čaj
Bazalka pravá je obľúbenou bylinkou, ktorú je možné s ľahkosťou pestovať aj v kuchyni na okennom parapete. Ani zďaleka však nenájde uplatnenie iba pri príprave chutných talianskych pokrmov. Ide totiž o skvelú liečivú bylinku, ktorá môže byť užitočná pri liečbe chronického zápalu priedušiek, sprevádzaného silným kašľom. Jednu lyžicu drogy povarte v 300 ml vody a následne nechajte lúhovať ďalších 20 minút. Sceďte a podávajte trikrát denne po 100 ml. Bazalkový čaj môžete vyskúšať i pri prechladnutí či problémoch súvisiacich s astmou
Odporúčame: Čo si dať na raňajky? 5 tipov, ktoré dodajú energiu, ale nie kilá!