Od plaveckého ucha po infekciu: Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

problémy s ušami

Problémy s ušami môžu človeka celkom dosť potrápiť. Bolesť v ušiach vie byť totiž veľmi nepríjemná, máva naozaj veľa podôb a tiež za ňou môže stáť veľa faktorov. Bolesť však nie je jediný problém, ktorý ľudí trápi. Je ich oveľa viac a my sme sa rozhodli povedať vám o nich. Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

Čo všetko môže značiť bolesť ucha? Ide vždy o zápal stredného ucha či zápal vonkajšieho ucha? A čo iné ochorenia uší? Majte dostatočný prehľad!

Choroby stredného ucha:

· Infekcie – zápal stredného ucha 

Všeobecne sú na bolesť uší náchylnejšie viac deti ako dospelí, pretože ich Eustachove trubice (Eustachova trubica spája dutinu stredného ucha s nosohltanom) sú ešte krátke a príliš rovné. Ušné infekcie predstavujú často infekčné zápaly, môžu byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu a napádajú stredné ucho, čo sa prejaví ako opuch alebo upchatie jednej z Eustachových trubíc. 

Ak je infekcia akútna, je bolestivá, no trvá spravidla krátko, u chronických infekcií ide o dlhodobejší proces liečby. Medzi symptómy ušnej infekcie patrí bolesť a tlak v uchu, hnisavý výtok, strata sluchu a u nehovoriacich detičiek je to nervozita a časté dotýkanie sa uší.

· Otoskleróza

Otoskleróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k abnormálnemu rastu kostného tkaniva v strednom uchu. Tento rast narúša pohyb jednej z malých kostí v uchu, zvanej strmienok, čo vedie k postupnému zhoršovaniu sluchu. Ochorenie je často dedičné a môže sa objaviť v mladom dospelom veku. 

Liečba otosklerózy zahŕňa možnosti ako načúvacie prístroje alebo chirurgický zákrok, známy ako stapedektómia, pri ktorom sa strmienok nahrádza protézou. Včasná diagnostika a liečba môžu výrazne zlepšiť kvalitu života postihnutých osôb.

Inšpiruj sa: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

bolesť uší u bábätka
Shutterstock®

Choroby vonkajšieho ucha:

· Plavecké ucho (zápal vonkajšieho ucha)

Ktoré ochorenia postihujú vonkajšie ucho? Ide v prvom rade o takzvané plavecké ucho. Pôvod spojenia plavecké ucho zrejme vysvetľovať nemusíme. Často je jeho spúšťačom vystavenie sa vode alebo vlhku, no v niektorých prípadoch ho môže spôsobiť aj poškriabanie či slúchadlá alebo načúvací prístroj. 

Pri plaveckom uchu je napadnutá jeho vonkajšia časť a ušný kanál a prejavuje sa opuchom a začervenaním, pocitom tepla v uchu, bolesťou a hnisavým výtokom, výtokom extrémneho množstva tekutiny a zníženou schopnosťou počuť. Bežné je aj svrbenie uší.

· Karfiolové ucho

Karfiolové ucho je zas diagnóza, ktorou trpia najčastejšie boxeri či zápasníci. Vzniká nahromadením v krvi v hornej časti vonkajšej oblasti ucha, čo v konečnom dôsledku pripomína karfiol. V prípade, že sa lieči ihneď, pacient sa môže vyhnúť trvalému poškodeniu ucha, no ak sa karfiolové ucho nelieči, môže viesť až k strate sluchu.

Choroby vnútorného ucha:

· Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného ucha, známy ako labyrintitída, je infekcia alebo zápal vnútorného ucha, ktorý môže ovplyvniť rovnováhu a sluch. Tento stav často spôsobuje závraty, stratu sluchu a hučanie v ušiach a môže byť výsledkom vírusovej alebo bakteriálnej infekcie.

· Meniérova choroba

Meniérova choroba je chronická porucha vnútorného ucha, ktorá spôsobuje opakované epizódy závratov, straty sluchu, hučania v ušiach (tinnitus) a pocit plnosti alebo tlaku v uchu. Príčina Meniérovej choroby nie je úplne objasnená, ale predpokladá sa, že súvisí s abnormálnym množstvom alebo zložením tekutiny vo vnútornom uchu. 

Epizódy závratov môžu trvať niekoľko minút až niekoľko hodín a často sú nepredvídateľné, čo môže výrazne ovplyvniť kvalitu života postihnutého. Liečba zahŕňa zmenu stravy, lieky na zmiernenie príznakov a v závažných prípadoch chirurgické zákroky. Pravidelné sledovanie a manažment príznakov môžu pomôcť pacientom zvládať toto ochorenie a minimalizovať jeho dopady na každodenný život.

Zaujme ťa: Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?

čo spôsobje bolesť uší
Shutterstock®

Ďalšie ušné problémy

Zdravie uší by sme si mali chrániť, keďže na pohľad malý problém môže mať trvalé následky, ktoré ovplyvňujú to, či dobre alebo vôbec počujeme. Ktoré ďalšie problémy s ušami treba poznať?

  • Nahromadenie ušného mazu. Čisté uši sú základom dobrého sluchu. Keď sa vám v uchu nahromadí príliš veľa ušného mazu, môže to spôsobiť svrbenie, zápach aj zhoršenú schopnosť počuť. 
  • Tinnitus. Zvuky ozývajúce sa v ušiach väčšinou signalizujú čosi iné. Zvonenie, piskot či bzučanie v ušiach teda konzultujte s lekárom, pretože tinnitus ako taký väčšinou poukazuje na dlhší pobyt v hluku, nahromadený maz alebo postupnú stratu sluchu v súvislosti so starším vekom.
  • Vertigo charakterizujú závraty a strata rovnováhy. Môže byť následkom Meniérovej choroby alebo zápalu vo vnútornom uchu.

Ak ste spoznali niektoré z hore vymenovaných symptómov, poraďte sa so svojím lekárom. Ušné problémy vedia byť nepríjemné a dokážu človeku poriadne zavariť, nehovoriac o tom, že vedia byť i nesmierne bolestivé a obmedzujú jedinca ako v pracovnom, tak i súkromnom živote. Návšteva lekára by sa pri pretrvávajúcich problémoch s ušami a sluchom nemala odkladať. Lekár uši prehliadne a nastaví liečbu. Pri infekciách býva neraz potrebná antibiotická liečba. 

Článok aktualizovaný 4.7.2024

Aktualizovaný článok: 04.07.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE